[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia nás upozorňuje na bratstvo, píše Pápežská akadémie pre život
P:3, 30. 03. 2020 21:05, ZAH

Vatikán 30. marca (RV) Pápežská akadémia pre život vydala 30. marca nótu ohľadom krízy Covid-19 s názvom „Pandémia a univerzálne bratstvo“. Ponúka v nej reflexiu nad výzvou k solidárnosti v situácii zraniteľnosti a vedomia ľudských hraníc, s poukázaním na vzájomnú prepojenosť ľudí a národov.

„Bolestne zažívame paradox, aký sme si nikdy nepredstavovali: aby sme prežili zoči-voči chorobe, musíme sa navzájom odizolovať, ale keby sme neboli nútení učiť sa žiť vo vzájomnom odizolovaní, nikdy by sme si nedokázali uvedomiť, ako nevyhnutne dôležité pre náš život je spolužitie s druhými,“ čítame v úvode sedemstranového dokumentu Pápežskej akadémie pre život.

V situácii, keď je sociálna súdržnosť vystavená skúške, veda, medicína a politika sa usilujú prispieť svojimi podielmi k jednému spoločnému dobru všetkých. „Uprostred našej technologickej a manažérskej eufórie sme sa ocitli sociálne i technicky nepripravení na šírenie sa tejto nákazy,“ konštatuje dokument. Ako východisko ponúka uvažovať nad opornými bodmi pre súdržnosť ľudstva vo vzájomnom bratstve, ako „humana communitas“.

Povinnosť chrániť slabších a evanjeliový postoj k utrpeniu je v tejto historickej skúške dôležitým posolstvom kresťanskej viery, spolu so zjednocovaním sa v modlitbe príhovoru za trpiacich v ich potrebách.

„Aj ten, kto nezdieľa túto vieru v Boha, môže z tohto svedectva o hodnote univerzálneho bratstva čerpať orientáciu smerom k tomu najlepšiemu, čo je v človeku,“ uzatvára svoje filozoficko-teologické úvahy Pápežská akadémia pre život. V deň publikovania textu prijal jej predsedu Mons. Vincenza Pagliu na audiencii pápež František.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20200330041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]