[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František ocenil postoj vlád: Životy ľudí sú na prvom mieste
P:3, 30. 03. 2020 14:35, ZAH

Vatikán 30. marca (RV) Pápež František oceňuje vlády, ktoré v čase nákazy Covid-19 vo svojich rozhodnutiach dali na prvé miesto ochranu obyvateľstva, a nie samotné ekonomické záujmy. Vyjadril sa tak v liste napísanom vlastnou rukou.

Ide o list, ktorý napísal Svätý Otec v sobotu 28. marca. Adresátom je jeho dlhoročný priateľ, argentínsky sudca Roberto Andrés Gallardo Querido, predseda Celoamerického výboru sudcov za sociálne práva (Comité Panamericano de Juezas y Jueces por los Derechos Sociales).

Pápež František konštatuje, že zdravotné opatrenia vlád sú síce ľuďom nepríjemné, avšak sú „pre spoločné dobro a väčšina z ľudí ich prijíma pozitívne“.

Záchrana ľudských životov je v tejto situácii prioritou, pokračuje pápež: „Vlády, ktoré čelia kríze týmto spôsobom, ukazujú priority svojich rozhodnutí: na prvom mieste sú ľudia. Bolo by smutné, keby sa rozhodli opačne, čo by viedlo k mnohým úmrtiam, k istému druhu vírusovej genocídy.“

V liste pápež František upozorňuje aj na dôsledky, ktoré sa v súvislosti s pandémiou objavia, ale žiaľ už i objavili: hlad, najmä u ľudí bez trvalej práce, násilie, úžera apod. Ako píše, nad riešením týchto problémov sa už zamýšľal spolu s Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj.

V tejto súvislosti pápež pripomína knihu profesorky University College v Londýne Mariany Mazzucato z roku 2018 o hospodárskej budúcnosti a globálnej ekonomike (The Value of Everything. Making and Taking in the Global Economy - Hodnota všetkého. Kto ju vytvára a kto umenšuje v globálnej ekonomike).

Vlastnoručne napísaný list Svätý Otec ukončuje apoštolským požehnaním a pripomenutím ochrany Matky Božej, s podpisom „brat František“.

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200330035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]