[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 09. 2021   Meniny má Eugénia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V jubilejnom kostole v Hniezdnom slúžia sväté omše pri oltári sv. Rocha
P:3, 30. 03. 2020 13:25, DOM

Hniezdne 30. marca (TK KBS) Vzhľadom na zrušené verejné slávenia svätých omší a pobožnosti z dôvodu epidémie koronavírusu, mnohí kňazi slúžia bohoslužby súkromne vo svojich kostoloch bez prítomnosti veriaceho ľudu.

Farár farnosti Hniezdne Peter Olekšák sa rozhodol, že raz do týždňa odslúži tichú svätú omšu v jubilejnom kostole svätého Bartolomeja v Hniezdnom pri starobylom bočnom oltári svätého Rocha, ktorý spolu so sv. Rozáliou a sv. Sebastiánom sú patrónmi proti moru a epidémiám. "Vždy som hľadel na tento oltár ako na pamiatku z minulosti. Pre budúcu ochranu, alebo z vďaky za ochránenie ho postavili starí obyvatelia Kniesen (dnešné Hniezdne). Nikdy som si nemyslel, že sa ešte na tomto oltári bude slúžiť svätá omša. A predsa. Mimoriadna situácia vo svete, v Európe, na Slovensku nás vedie k uctievaniu kompetentných a osvedčených svätcov - pomocníkov v núdzi," dodáva kňaz Olekšák.

Starobylý farský kostol sv. Bartolomeja zdobí až deväť historicky vzácnych oltárov, kedysi spravovaných hniezdňanskými cechmi. Kniesen v minulosti najmenšie kráľovské uhorské mesto s nemeckými, poľskými a slovenskými usadlíkmi, dnes obec Hniezdne sa nachádza v Spišskej diecéze, v staroľubovnianskom dekanáte. Do tejto farnosti náležia filiálky Forbasy a Kamienka. Farárom farnosti je profesor Peter Olekšák, emeritný prorektor Katolíckej univerzity, informoval TK KBS Radoslav Babjarčík.

( TK KBS, rba; ml ) 20200330032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]