[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovné povzbudenie bratislavského eparchu Mons. Petra Rusnáka
P:3, 28. 03. 2020 06:30, DOM

Bratislava 28. marca (TK KBS) Prinášame ďalšie duchovné povzbudenie, ktoré v čase epidémie koronavíru napísal bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Prinášame ho v plnom znení.

Boh vždy bol tu s nami

Milovaní bratia, sestry,

vy všetci, ktorí ste v karanténe, v izolácii. Dnes slávime sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičky (pozn. TK KBS - video nahral v stredu 25. marca). Boh ako keby vyšiel z karantény pohodlia neba a zostúpil na zem. On prišiel, aby nedával človekovi nejaké ľahké odpovede, aby mu vyriešil všetky problémy, ale aby – ako sme to počuli úplne na začiatku, pri Zvestovaní alebo v Starom zákone, – bol Emanuel, Boh s nami (porov. Gn 3,15; Iz 7, 14; Lk 1, 31; Mt 1, 23). A to je úžasná múdrosť Božia a jeho láska, že on nie je ako Google, aby sme si od neho pýtali odpovede na každú jednu otázku.

Veď vieme, ako sa Ježiš zachoval: „Koľko bude spasených?“ – Ty sa nestaraj! Ty sa usiluj vstúpiť tesnou bránou!“ Alebo: „Čo bude s týmto? – Ty sa nestaraj! Poď za mnou!“ Čiže, Ježiš nebude riešiť spôsobom otázka – odpoveď, ale zostáva vždy solidárny, Boh s nami. A on sa narodil do tejto situácie, do tohto sveta aj v časoch prenasledovania kresťanov Rímskou ríšou, aj v časoch vandalských nájazdov, keď bol vyplienený Rím, aj v časoch stredovekého moru a morových nákaz, miliónov obetí, aj v čase prvej svetovej vojny, druhej svetovej vojny... Boh vždy bol tu s nami. A toto je význam tohto sviatku a chce povedať aj každému z nás, ktorí máme skutočne strach a sme tak trošku paralyzovaní touto udalosťou a touto situáciou – „Ja som s tebou!“. Tie jeho slová, keď nás opúšťal, budú vždy platné: „Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“ (Mt 28,20b)

Boh sa nikdy nezriekne človeka, pretože zaňho jeho Syn zomrel. Boh sa nikdy nezriekne človeka, lebo v Kristovi nám ukázal svoju lásku k nám. A to je to, čo Boh prišiel povedať a ukázať človekovi. Nie vyriešiť naše problémy, ale zničiť hriech. A to až takým spôsobom, že akosi prijal, že tento hriech dopadol na jeho telo a zohavil ho. A predsa, jeho láska je oveľa väčšia a možnože tak, ako Filipovi aj v dnešnej situácii nám hovorí: „Taký dlhý čas som s tebou a nepoznáš ma? Kto mňa vidí, vidí Otca.“ (porov. Jn 14, 9).

Nešpekulujme teda, kto je na vine, kto to spôsobil, kto viac alebo menej disciplinovane dodržiava karanténu a nariadenia. Boh zničil toho pôvodcu, a to je hriech, diabla, a keď stojíme tesne pred Veľkou nocou, od nás Boh, Ježiš Kristus, vyžaduje iba jedno: vieru, uveriť jeho slovu a jeho láske.

Spojme sa s Pannou Máriou, dnešnou oslávenkyňou, a povedzme jej ústami, v jej duchu, v jej viere: „Hľa, som služobníkom tvojím, Pane, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (porov. Lk 1, 38).

Veľa šťastia, veľa pokoja, veľa odvahy želám do týchto dní.

Amen.

- - -

( TK KBS, pr; ml ) 20200328001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]