[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovné povzbudenie bratislavského eparchu Mons. Petra Rusnáka
P:3, 28. 03. 2020 06:30, DOM

Bratislava 28. marca (TK KBS) Prinášame ďalšie duchovné povzbudenie, ktoré v čase epidémie koronavíru napísal bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Prinášame ho v plnom znení.

Boh vždy bol tu s nami

Milovaní bratia, sestry,

vy všetci, ktorí ste v karanténe, v izolácii. Dnes slávime sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičky (pozn. TK KBS - video nahral v stredu 25. marca). Boh ako keby vyšiel z karantény pohodlia neba a zostúpil na zem. On prišiel, aby nedával človekovi nejaké ľahké odpovede, aby mu vyriešil všetky problémy, ale aby – ako sme to počuli úplne na začiatku, pri Zvestovaní alebo v Starom zákone, – bol Emanuel, Boh s nami (porov. Gn 3,15; Iz 7, 14; Lk 1, 31; Mt 1, 23). A to je úžasná múdrosť Božia a jeho láska, že on nie je ako Google, aby sme si od neho pýtali odpovede na každú jednu otázku.

Veď vieme, ako sa Ježiš zachoval: „Koľko bude spasených?“ – Ty sa nestaraj! Ty sa usiluj vstúpiť tesnou bránou!“ Alebo: „Čo bude s týmto? – Ty sa nestaraj! Poď za mnou!“ Čiže, Ježiš nebude riešiť spôsobom otázka – odpoveď, ale zostáva vždy solidárny, Boh s nami. A on sa narodil do tejto situácie, do tohto sveta aj v časoch prenasledovania kresťanov Rímskou ríšou, aj v časoch vandalských nájazdov, keď bol vyplienený Rím, aj v časoch stredovekého moru a morových nákaz, miliónov obetí, aj v čase prvej svetovej vojny, druhej svetovej vojny... Boh vždy bol tu s nami. A toto je význam tohto sviatku a chce povedať aj každému z nás, ktorí máme skutočne strach a sme tak trošku paralyzovaní touto udalosťou a touto situáciou – „Ja som s tebou!“. Tie jeho slová, keď nás opúšťal, budú vždy platné: „Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“ (Mt 28,20b)

Boh sa nikdy nezriekne človeka, pretože zaňho jeho Syn zomrel. Boh sa nikdy nezriekne človeka, lebo v Kristovi nám ukázal svoju lásku k nám. A to je to, čo Boh prišiel povedať a ukázať človekovi. Nie vyriešiť naše problémy, ale zničiť hriech. A to až takým spôsobom, že akosi prijal, že tento hriech dopadol na jeho telo a zohavil ho. A predsa, jeho láska je oveľa väčšia a možnože tak, ako Filipovi aj v dnešnej situácii nám hovorí: „Taký dlhý čas som s tebou a nepoznáš ma? Kto mňa vidí, vidí Otca.“ (porov. Jn 14, 9).

Nešpekulujme teda, kto je na vine, kto to spôsobil, kto viac alebo menej disciplinovane dodržiava karanténu a nariadenia. Boh zničil toho pôvodcu, a to je hriech, diabla, a keď stojíme tesne pred Veľkou nocou, od nás Boh, Ježiš Kristus, vyžaduje iba jedno: vieru, uveriť jeho slovu a jeho láske.

Spojme sa s Pannou Máriou, dnešnou oslávenkyňou, a povedzme jej ústami, v jej duchu, v jej viere: „Hľa, som služobníkom tvojím, Pane, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (porov. Lk 1, 38).

Veľa šťastia, veľa pokoja, veľa odvahy želám do týchto dní.

Amen.

- - -

( TK KBS, pr; ml ) 20200328001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]