[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Opatrenia proti koronavírusu v Albánsku sa dotkli i našich misionárok
P:3, 27. 03. 2020 14:04, DOM

Bratislava 27. marca (TK KBS) Opatrenia proti šíreniu koronavírusu v Albánsku sa dotkli aj slovenských misionárok, ktoré pôsobia v albánskom meste Fier, kde už niekoľko rokov má komunitu Kongregácia dcér sv. Františka Assiského. Ako v liste uvádza Sestra Julita Chovancová, CFSF, pred jedenástimi dňami sa začali v Albánsku robiť opatrenia kvôli koronavírusu. Boli zrušené verejné sväté omše. „Opatrenia sa postupne sprísňujú, momentálne môžeme vychádzať vonku počas pracovných dní od 5:00 do 13:00. Iba v tomto čase môžeme ísť na nákup alebo vybaviť iné základné veci. Cez víkend je úplný zákaz vychádzania, ktorý začína v sobotu o 13:00 a trvá až do pondelka 5:00,“ píše v liste slovenská sestra.

Vo farnosti Fier začali sestry denne prostredníctvom facebooku vysielať z kaplnky na fare sväté omše v albánčine. „Aj keď nie je medzi nami ani jeden Albánec, všetci sa snažíme zapájať do odpovedí počas svätej omše. Čítania čítam iba ja, pretože okrem nášho farára, ktorý je Španiel z neokatechumenátu, som na tejto svätej omši jediná, kto rozpráva po albánsky.,“ napísala s tým, že momentálne sú v komunite dve sestry z Kongregácie dcér sv. Františka Assiského. Ďalšie dve vycestovali na Slovensko vybaviť nejaké veci, ale pre pandémiu sa nemôžu na túto misiu teraz vrátiť. Mladí snúbenci, ktorí prišli do farnosti ako dobrovoľníci a mali sa vrátiť v apríli, zas budú musieť v Albánsku zostať o čosi dlhšie.

Keďže majú v komunite teraz dosť času, pustili sa do upratovania záhrady. „Je dosť veľká, takže sa vôbec nenudíme. Každý deň máme adoráciu, pri ktorej odprosujeme Boha a vyprosujeme potrebnú pomoc pre túto ťažkú situáciu vo svete. A začali sme samozrejme s výrobou rúšok. Keď prší a musíme byť vo vnútri, opravujeme čo sa dá a upratujeme „zameškané“. Takže sa riadime heslom: modli sa a pracuj,“ napísala sestra Julita Chovancová, CFSF. 

Slovenské sestry sa stretávajú aj s ťažkosťami ako je narastajúca chudoba. Keďže ľudia musia byť doma a väčšinou bol iba jeden člen rodiny zamestnaný, chýbajú potraviny, nemôžu si zaplatiť nájomné, energiu. Zo strany štátu je poskytovaná pomoc hlavne starým ľuďom, ktorí nemôžu vychádzať z domu zo zdravotných dôvodov. Ale aj nám pribúdajú telefonáty. „S miestnym pánom farárom sme sa preto rozhodli poprosiť o pomoc Charitu a momentálne čakáme na odpoveď,“ dodala.

Zdroj: www.zasvatenyzivot.sk

( TK KBS, zz; rp ) 20200327039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]