[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veríme, že Boh nás nedovolí skúšať nad naše sily, hovorí Ján Kuboš
P:3, 26. 03. 2020 11:00, DOM

Spišská Kapitula 26. marca (TK KBS) Spišská diecéza bude mať nového pomocného biskupa, stal sa ním doterajší farár a dekan v Kežmarku Ján Kuboš. "Na jednej strane menovanie na biskupa niečo v mojom živote zmení, na druhej nezmení. Nezmení sa v mojom živote môj životný cieľ, ktorým je nebo, a prostriedok na jeho dosiahnutie – služba Bohu i blížnym," hovorí v rozhovore pre TK KBS Ján Kuboš. Dodáva, že termín vysviacky zatiaľ nepozná. Závisi od toho, ako sa bude uberať epidémia koronavírusu.

- - -

- Keď diecéza požiadala o pomocného biskupa, napadlo vám, že by ste to mohli byť práve vy? 

Nad možnosťou, že by som práve ja mohol byť pomocným spišským biskupom som sa nezamýšľal z dôvodu množstva iných úloh a starostí vyplývajúcich zo služby farára a dekana v Kežmarku.

- Keď ste prijali správu o menovaní, čo vám v tej chvíli ako prvé zišlo na um? 

Hoci je v tieto dni, kedy platia viaceré obmedzenia pre pandémiu, navonok menej práce v službe kňazov, myslím, že okrem osobného posväcovania mnohí kňazi využívajú čas aj na usporiadanie kancelárskych záležitostí či vybavenie dlho odkladaných záležitostí, ktoré doposiaľ neboli až také urgentné a pod. V podobnej situácii som bol i ja.

- Čo to menovanie znamená osobne pre vás - rodáka z Oravy, dekana v Kežmarku a čo podľa vás predstavuje pre diecézu a Cirkev na Slovensku? 

Na jednej strane menovanie na biskupa niečo v mojom živote zmení, na druhej nezmení. Nezmení sa v mojom živote môj životný cieľ, ktorým je nebo, a prostriedok na jeho dosiahnutie – služba Bohu i blížnym. Zmení sa obsah služby a posväcovania. Pomocný biskup by mal byť k dispozícii diecéznemu biskupovi a spolu s ním v zjednotení s ostatnými biskupmi Slovenska pestovať affectus collegialis – kolegiálny spôsob myslenia a cítenia pre dobro univerzálnej Cirkvi.

- Pôsobili ste v mnohých miestach spišskej diecézy, zrejme ju dobre poznáte a aj kňazi vás, bude to výhoda, alebo nevýhoda?

Som presvedčený, že vzájomné poznanie kňazov je vždy viac na úžitok, než na škodu. Napríklad aj pre otvorenejší neformálny dialóg, ktorý tak môže byť obohacujúci pre obe strany.

- Najbližšími spolupracovníkmi biskupa sú kňazi a diakoni. Akým spôsobom sa im budete snažiť byť nablízku? 

Životná skúsenosť, ktorú som nadobudol počas 20-ročnej služby ako špirituál v kňazskom seminári, je cennou devízou, ktorá mi určite napomôže zostať blízky Bohu i vysväteným služobníkom Cirkvi, ale aj všetkým veriacim v diecéze.

- Máte už nejakú predstavu, čo bude vašou hlavnou úlohou ako pomocného biskupa diecézy? Kde vidíte svoj hlavný priestor realizácie ako pomocného biskupa?

Počkám na vyjadrenie diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku a jeho očakávania; podľa toho sa potom zariadim.

- Uvažovali ste, akým biskupským heslom sa budete riadiť?

Áno, uvažoval. Ale keďže nie som definitívne rozhodnutý, počkajme si ešte nejaký čas.

- Sú už nejaké bližšie informácie o vašej vysviacke, resp. kedy a kde by sa mohla konať? 

Zatiaľ musíme počkať, ktorým smerom sa bude uberať šírenie Covid-19 – či počet nakazených bude stúpať alebo klesať. Až keď sa bude uvažovať o zrušení aktuálnych obmedzení súvisiacich s pandémiou, až potom sa bude dať stanoviť plánovaný termín biskupskej vysviacky, ktorá by sa mala konať - predpokladám - v katedrálnom chráme sv. Martina v Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí.

- Čo vás čaká v najbližších dňoch a čo odkazujete čitateľom TK KBS a veriacim v diecéze a na Slovensku? 

V najbližších dňoch sa chcem čo najlepšie pripraviť – aj vnútorne, ale aj navonok, napríklad kvalitnými homíliami a príhovormi, na slávenie veľkonočného tajomstva. Uvedomujem si, že je to pre mnohých nielen vo farnosti, ale aj pre mnohých na Slovensku veľká skúška trpezlivosti, aj odriekania, ale možno aj viery. My však veríme, že Pán Boh nás nedovolí skúšať nad naše sily.

- Čaká vás viac zodpovednosti ako doteraz, kde budete čerpať silu pre svoju každodennú prácu?

V zmysle slov žalmistu Spoľahni sa na Pána a dobre rob a budeš bývať v svojej krajine a tešiť sa z bezpečia ... Pánovi zver svoje cesty a jemu dôveruj, on sa už postará (Ž 37, 3.5) – práve v dôvere k Pánu Bohu a v duchovnej pomoci blížnych chcem hľadať posilu pre každodennú prácu. Keď sa k tomu pridá pookriatie v spoločenstve priateľov a blízkych ľudí, som presvedčený, že poslanie, ku ktorému ma Pán pozýva, s Božou pomocou zvládnem.

- Máte nejaký duchovný vzor, svätca alebo biskupa, ktorý by ste chceli nasledovať?

Mám v osobitnej úcte všetkých svätých Jánov (sú ich desiatky) a z nich zvlášť Jána Krstiteľa, Jána evanjelistu, Jána z Boha a Jána Máriu Vianneya. Tiež mi je blízkym vzorom sv. František Saleský.

- Podľa pápeža Františka „Biskup je sluha, pastier, otec, brat, nikdy nádenník... Má väčšiu zodpovednosť za službu, než za moc, podľa príkazu Majstra ´Kto je medzi vami najväčší, nech je ako najmenší´“.  Čo to pre vás v tomto kontexte znamená?

Pán Ježiš celé vykupiteľské dielo tu na zemi vykonal v pokore. Pokorou ho začal v Betleheme, pokorou ho aj ukončil na Kalvárii. Byť vysväteným služobníkom Cirkvi znamená kráčať v jeho šľapajach pokornej láskavosti počas celého života od vysviacky až do smrti. To platí nielen pre biskupov, ale aj pre kňazov a diakonov.

- - -

( TK KBS, rp, jku; ml ) 20200326020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]