[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálna audiencia: Evanjelium života je aktuálne ako nikdy predtým
P:3, 25. 03. 2020 17:28, ZAH

Vatikán 25. marca (RV) Na Slávnosť Zvestovania Pána v stredu 25. marca pápež František pri generálnej audiencii formou televízneho prenosu pripomenul 25. výročie vydania encykliky sv. Jána Pavla II. Evangelium vitae – Evanjelium života. Podporu a obranu života označil aj pre dnešné časy za výsostne aktuálnu.

Svätý Otec, ktorý tak urobil výnimku z cyklu katechéz o blahoslavenstvách, zároveň opätovne pozval kresťanov k modlitbovým iniciatívam na zastavenie pandémie. Najbližšia sa uskutoční 27. marca o 18. hodine formou eucharistickej adorácie spojenej s požehnaním „mestu a svetu“.

Výzva sv. Ján Pavla II. za život je výsostne aktuálna

„Rešpektuj, chráň, miluj život a slúž životu - každému ľudskému životu! Len na tejto ceste nájdeš spravodlivosť, rozvoj, pravú slobodu, pokoj a šťastie!“ Tieto slová sv. Jána Pavla II. z encykliky Evangelium vitae zazneli dnes v katechéze pápeža Františka.

Evanjelium života sa nachádza v samom srdci posolstva Ježiša Krista, zdôraznil Petrov nástupca. Všetci sme povolaní to dosvedčovať v každodennom živote podporovaním a chránením života, teda konkrétnych osôb, najmä tých najkrehkejších.

Posolstvo encykliky Evangelium vitae je „aktuálne viac než kedykoľvek predtým. Nielen v krízových situáciách, akou je tá, ktorú práve prežívame, ale žiada sa tu konať na kultúrnej a výchovnej úrovni, aby sme odovzdávali budúcim generáciám postoj solidarity, starostlivosti, prijatia, v plnom vedomí, že kultúra života nie je výlučným dedičstvom kresťanov, ale patrí všetkým, ktorí v úsilí o budovanie bratských vzťahov uznávajú hodnotu prináležiacu každej osobe, aj keď je krehká a trpiaca.“

„Každý ľudský život, jedinečný a neopakovateľný, má hodnotu sám o sebe, predstavuje nevyčísliteľnú hodnotu. Toto treba vždy znova hlásať, s odvahou slov i s odvahou skutkov. Voláme tým po solidarite a bratskej láske pre veľkú ľudskú rodinu a pre každého z jej členov.“

Pozvanie k celosvetovej modlitbe za koniec pandémie

Svätý Otec opätovne vyzval kresťanov všetkých denominácií z celého sveta spojiť sa v ten istý deň napoludnie v modlitbe Otčenáš za odvrátenie pandémie:

„Spojme naše hlasy do prosby k Pánovi  týchto dňoch utrpenia, zatiaľ čo svet je ťažko skúšaný pandémiou. Kiež by dobrý a milosrdný Otec vypočul svornú modlitbu svojich detí, ktoré sa s dôverujúcou nádejou obracajú na jeho všemohúcnosť.“

Pápež pozval aj na ďalšiu modlitebnú iniciatívu, ktorá bude v piatok 27. marca o 18.00 prenášaná médiami do celého sveta:

„Všetkým znovu pozývam, aby sa prostredníctvom komunikačných prostriedkov duchovne zúčastnili na modlitbe, ktorej budem predsedať napozajtra, v piatok o 18. hodine na priestranstve pred Bazilikou sv. Petra. Po počúvaní Božieho slova a adorácii Najsvätejšej sviatosti bude nasledovať požehnanie Urbi et orbi spojené s úplnými odpustkami.“

Hlavný príhovor Svätého Otca tvorila katechéza, ktorú uviedli slová z Lukášovho evanjelia o tajomstve Zvestovania:

«Anjel Márii povedal: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho. Pán Boh mu dá trón jeho otca Dávida, naveky bude kraľovať nad Jakubovým rodom a jeho kráľovstvu nebude konca.“ Mária povedala anjelovi: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?“ Anjel jej odpovedal: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. Mária povedala: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“» (Lk 1,30-35.38)

- -

Plné znenie katechézy Svätého Otca

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Pred 25 rokmi v tento istý deň, 25. marca, ktorý je v Cirkvi slávnosťou Zvestovania Pána, sv. Ján Pavol II. vydal encykliku Evangelium vitae (Evanjelium života) o hodnote a nedotknuteľnosti ľudského života.

Puto medzi Zvestovaním a Evanjeliom života je úzke a hlboké, ako to zdôraznil sv. Ján Pavol II. vo svojej encyklike. Dnes opäť oživujeme toto učenie v kontexte pandémie, ktoré ohrozuje ľudský život a svetovú ekonomiku. Je to situácia, ktorá robí ešte zaväzujúcejšími slová, s ktorými sa encyklika začína. «Evanjelium života sa nachádza v samom srdci posolstva Ježiša Krista. Cirkev ho každodenne s láskou prijíma, aby ho verne a odvážne ohlasovala ako dobrú zvesť ľuďom všetkých čias a kultúr» (č. 1).

Tak ako každé evanjeliové hlásanie, aj toto treba predovšetkým dosvedčovať. A myslím s vďačnosťou na tiché svedectvo mnohých ľudí, ktorí sa rozličnými spôsobmi angažujú v službe chorým, starým ľuďom, tým, ktorí sú osamelí a najnúdznejší. Uvádzajú Evanjelium života do praxe, rovnako ako Mária, ktorá po prijatí anjelovej zvesti išla pomáhať sesternici Alžbete, ktorá to potrebovala.

Veď život, ktorý sme povolaní podporovať a chrániť, nie je akýmsi abstraktným konceptom, ale sa vždy ukazuje v osobe z mäsa a kostí: práve počaté dieťa, bedár na okraji spoločnosti, chorý, ktorý je osamelý a skľúčený či v terminálnom štádiu choroby, človek, ktorý stratil prácu alebo sa mu nedarí ju zohnať, utečenec, ktorý bol odmietnutý či uzavretý do geta... Život sa prejavuje v konkrétnosti osôb.

Každá ľudská bytosť je Bohom povolaná tešiť sa z plnosti života; a keďže je zverená do materskej ochrany Cirkvi, potom akékoľvek ohrozenie dôstojnosti a života človeka nemôže nedoliehať na jej srdce, na hlbiny jej materských útrob. Obrana života nie je pre Cirkev akousi ideológiou: je realitou, ľudskou realitou, týka sa všetkých kresťanov, ba viac, nielen preto, že sú kresťanmi, ale aj preto, že sú ľuďmi. Nie je to ideológia.

Atentáty na dôstojnosť a na život osôb pokračujú žiaľ aj v tejto našej epoche, ktorá je epochou univerzálnych ľudských práv; ba stojíme tvárou v tvár novým hrozbám a novým otroctvám, a tvorba zákonov nie vždy sleduje ochranu ľudského života tých slabších a krehkejších.

Posolstvo Encykliky Evangelium vitae je teda aktuálne viac než kedykoľvek predtým. Nielen v krízových situáciách, akou je tá, ktorú práve prežívame, ale žiada sa tu konať na kultúrnej a výchovnej úrovni, aby sme odovzdávali budúcim generáciám postoj solidarity, starostlivosti, prijatia, v plnom vedomí, že kultúra života nie je výlučným dedičstvom kresťanov, ale patrí všetkým, ktorí v úsilí o budovanie bratských vzťahov uznávajú hodnotu prináležiacu každej osobe, aj keď je krehká a trpiaca.

Drahí bratia a sestry, každý ľudský život, jedinečný a neopakovateľný, má hodnotu sám o sebe, predstavuje nevyčísliteľnú hodnotu. Toto treba hlásať vždy znova a znova, s odvahou slov i odvahou skutkov. Toto je volaním po solidarite a bratskej láske pre veľkú ľudskú rodinu i pre každého z jej členov.

Preto spolu so sv. Jánom Pavlom II., ktorý je autorom tejto encykliky, spolu s ním nanovo a s plným presvedčením zdôrazňujem výzvu, s ktorou sa on obrátil na všetkých pred 25 rokmi: «Rešpektuj, chráň, miluj život a slúž životu - každému ľudskému životu! Len na tejto ceste nájdeš spravodlivosť, rozvoj, pravú slobodu, pokoj a šťastie!» (Evangelium vitae, č. 5).

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20200325033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]