[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lodžsky arcibiskup Grzegorz Ryś radí starým: Prosím, ostaňte doma
P:3, 25. 03. 2020 11:30, ZAH

Poľsko 25. marca (TK KBS) Pandémia ochorenia COVID-19 prekračuje hranice štátov. Aj u našich severných susedov boli prijaté obmedzenia života verejného i náboženského. Z poľských biskupov najprísnejšie obmedzenia vydal biskup Jan Kopiec, ordinár diecézy Gliwice, kde je – podobne  ako u nás – zakázané verejné slávenie svätých omší. Vo väčšine diecéz pri liturgickom slávení platia štátne obmedzenia, teda sväté omše môžu byť s maximálnou účasťou 5 osôb. Arcibiskup Grzegorz Ryś vo svojej arcidiecéze nové usmernenia vysvetlil kňazom, veriacim a zvlášť starším ľuďom formou pastierskeho listu.

"Všetci prechádzame  v tomto čase skúškou – zatiaľ nevieme akou veľkou – akou širokou (pokiaľ ide o rozsah) a akou dlhou. Táto skúška sa týka každého z nás osobne, ale aj nás spolu ako spoločenstva. Ako Cirkev absolvujeme dôležitý test. Je to najprv test z viery a nádeje, a hneď potom z nich vyrastajúcej konkrétnej (a nie deklarovanej) lásky k blížnemu, solidarity a citlivosti na potreby ostatných," hovorí arcibiskup Ryś.

"Drahí, milovaní seniori, keď vám píšem tieto slová, mám pred očami moju mamu a môjho otca. Mama má 84 rokov, otec 86. Píšem Vám, čo ja a môj brat lekár hovoríme našim rodičom: prosím vás, zostaňte doma. Nevystavujte nakazeniu vírusom seba ani iných, vrátane svojich najbližších. Nejde len o to, že „to nie je hriech“ nechodiť do kostola pri týchto okolnostiach (ako ohrozenie zdravia alebo života); ide o niečo oveľa dôležitejšie. Vaše zostávanie doma je prejavom starostlivosti a skutočnej lásky k ostatným," uvádza arcibiskup Ryś.

Zdroj: redemptoristi.sk / Preložil: P. Peter Slobodník CSsR

( TK KBS, red; ml ) 20200325029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]