[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovné povzbudenie rožňavského biskupa Stanislava Stolárika
P:3, 27. 03. 2020 08:55, DOM

Bratislava/Rožňava 27. marca (TK KBS) Prinášame ďalšie duchovné povzbudenie, ktoré v čase epidémie koronavíru napísal rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Prinášame ho v plnom znení.

- - -

Modlíme sa so Svätým Otcom

Milovaní bratia sestry.

Vnímame všetci celosvetové ohrozenie, ale zároveň v tomto ohrození vnímame a cítime aj celosvetovú mobilizáciu za život. A tak ďakujeme Svätému Otcovi Františkovi, ktorý nás tiež začleňuje do mobilizácie modlitby. Mobilizácie modlitby celého kresťanského sveta, keď sme sa už modlili spoločne Otčenáš, tri krát Zdravas´ aj stanovenú modlitbu.

A teraz prichádza nové pozvanie veľmi silné, hlboké, pôsobivé k modlitbe 27. marca na prázdnom Námestí svätého Petra v Ríme pred Eucharistickým Kristom. Pápež sa bude takto modliť, aby napokon dal svoje požehnanie Urbi et Orbi Eucharistickým Kristom. Iste si vieme predstaviť Svätého Otca samého, osamoteného, ako sa modlí vo svojej súkromnej kaplnke. Ale teraz sám na tomto obrovskom a prázdnom námestí bude prednášať svoju modlitbu? A tak nám nutne prichádzajú na myseľ slová Svätého písma, aká je silná modlitba spravodlivého. Alebo slová svätého Ignáca Antiochijského, ktorý poukazuje aká je silná modlitba biskupa. A my v tejto chvíli sa nedívame len ako na modliaceho sa biskupa, ale dívame sa na námestníka Kristovho, ktorý sa modlí za celý svet a spolu s celým svetom. Ale predsa neostáva sám, všetci vytvárame túto modlitbovú jednotu so Svätým Otcom, Mojžišom našich čias. Aby jeho ruky tak veľakrát unavené od dĺžky modlitieb neklesali. Od toho sme tu my všetci. Aby sme jeho modliace ruky podopreli, nenechali ho osamoteného. On sa síce chcel takto modliť sám, ale s pozvaním, aby sme sa k nemu pridali. Aby sme sa spoločne modlili za zastavenie šírenia koronavírusu.

Niekto by mohol sa v tejto chvíli opýtať. To pápež sám zastaví koronavírus? To chceme povedať, že pápež je viac ako všetky vedecké tímy, lekári, opatrenia, a tak ďalej. Milí moji, to nikto netvrdí. Pápež nám chce znova pripomenúť účinnú silu, ktorá môže pre všetkých vyprosiť potrebnú Božiu milosť. Pápež nás pozýva k modlitbe. Ale nás i chce učiť modlitbe, učiť modliť sa, modliť sa s dôverou. Učí nás svojím príkladom, učením, pozvaním. Teda, kto sa pripojí k tejto modlitbe, zároveň sa aj bude učiť modliť sa. Pretože nestačí teoretizovať. Je potrebné praktizovať. Predstavme si napríklad človeka, ktorý dlho chodí po brehu rieky, má krásne reči o tom, ako je krásne plávať, má naozaj možno vedecké prednášky. Ale pokiaľ nikdy nevstúpi do tejto rieky, nikdy sa nenaučí plávať. A čím dlhšie bude v tej vode, čím dlhšie bude trénovať, tým sa naučí aj lepšie plávať. Teda poďme sa modliť, vstúpme do tejto rieky modlitby. Často, stále a vymodlíme to všetko, čo je potrebné. Lebo sám Pán Ježiš povedal, proste a dostanete.

Aký by sme mohli a mali zvoliť postup modlitbový?

Iste je viacero ciest, a dnes by som možno upriamil pozornosť na schému modlitby, akou sa modlila kráľovná Ester, keď išlo o záchranu vyvoleného národa. Postavila sa pred živého Boha. Nepostavila sa pre automat, do ktorého hodíme mincu, aby vypadlo to všetko, čo si prajeme. Nie. Ide o živú komunikáciu so živým Bohom, pred ktorého sa postavíme, ako pred toho, s kým ideme komunikovať. Ale nepostavíme sa pred Boha povýšenecký, nepostavíme sa pred Boha sebarovne. Ale my uznávame Boha za kráľa. My sa pred neho postavíme v pokore, v dôvere. Vyznáme svoj hriech, svoju slabosť, krehkosť, hriešnosť. A teraz v rámci prosieb, ako nás učí kráľovná Ester najskôr spomenieme, čo všetko vykonal veľké v prospech Izraelského náorda. A to ostáva v živej pamäti vyvoleného národa.

A zároveň koľké prisľúbenia dal Boh. A Ester končí toto nádherné konštatovanie o veľkosti Božieho pôsobenia slovami: Vari tieto prisľúbenia Bože teraz nezachováš, necháš nás tak v ohrození, necháš tento svoj ľud vyhladiť, vyhubiť? A teraz prednáša svoju prosbu a modlitbu, ale zároveň oná i celý národ konajú pokánie. Teda to nie je len niekoľko sformulovaných slov do modlitby. Môže byť vrúcna, úprimná, iste Boh neodmietne ani to. Ale koľko úprimného pokánia doprevádza silu tejto modlitby. A Pán napokon zachráni ľud pred vyhubením. Ale tým to všetko nekončí. Nasleduje vďaky vzdávanie za záchranu, za záchranu v tej chvíli a za záchranu aj toľkokrát predtým, keď Boh zachránil svoj vyvolený ľud.

Milí bratia a sestry, sme ohrození. Je skúšaná aj naša viera. Ale je to zároveň šanca i čas na modlitbu. Modliť sa doma, v rodinnom kruhu, modliť sa osobne. A možno presne podľa tejto schémy kráľovnej Ester. A tak sa sami teraz pýtajme v tomto spytovaní podľa návodu kráľovnej Ester. Už som si všimol skutky Boha vo svojom živote a ďakoval som za nich? Za svoju rodinu, za vzdelanie, za zdravie, za svojich rodinných príslušníkov, príbuzných, známych, priateľov a tak ďalej, za všetko, čo sa mi podarilo? Už som úprimne ľutoval svoje hriechy a konal pokánie, pôst, iné skutky, teda skutky milosrdenstva?

Konal som púť, vykonával som nejakú dobrovoľnícku činnosť, dával almužnu, alebo prejavil osobnú pomoc núdznym? Nešíril som klamstvá a pletky, ale pravdu a dobro? Snažil som sa spoznávať Božie prisľúbenia vo Svätom písme a v náuke Svätej Cirkvi? A tak by sme mohli pokračovať v tomto spytovaní svedomia, ktoré je modlitbou i ďalej.

Ale keď sme už začali so Svätým otcom, znova sa pýtam. Viete koľkokrát a ako často o tom všetkom, čo som teraz spomenul, už hovoril aj Svätý otec František? Ten Svätý otec, ktorý nás teraz pozýva k modlitbe, i do školy modlitby. A kto vstúpi do tejto školy modlitby, ten sa naučí modliť. Vďaka Bohu, vám všetkým, za veľa aktivít, modlitebných aktivít, ktoré sa rozbehli, ktoré trvajú, ktoré vznikli teraz, ale ktoré aj boli doteraz. Ale zvlášť v tejto jednote, keď chceme zastaviť šírenie koronavírusu, nie svojou mocou, ale vyprosením Božej moci, pomoci, milosrdenstva pre nás všetkých, aj pre tých, ktorí chcú zodpovedne tento nebezpečný vírus zastaviť. Jednou z takých aktivít je napríklad aj modlitba svätého ruženca. Aktivisti navrhujú od času od obeda do 15.-tej hodiny sa pomodliť aspoň jeden ruženec za zastavenie koronavírusu. Iná aktivita vieme prichádza z Medžugoria, ktoré je pokračovaním Fatimy, tri ružence denne. A opakujem tých aktivít je veľa. A povedzme, silou modlitby už boli zastavené mnohé nešťastia. Aj preto nás Svätý otec pozýva neustále k modlitbe i do školy modlitby, v ktorej sa učíme rozprávať so živým Bohom.

Milí bratia a sestry, silou modlitby a ľudskou vzájomnosťou prekonáme všetko, i toto nešťastie. Aby sme napokon spolu s Pannou Máriou i svätým Jozefom mohli 13.-eho mája na sviatok Fatimskej Panny Márie už spolu ďakovať v chrámoch i pri mariánskych stĺpoch za dar ochrany. A k tomu vám rád žehnám v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

- - -

( TK KBS, st; ml ) 20200325028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]