[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská arcidiecézna charita ponúka nový projekt "Pošli tašku"
P:3, 24. 03. 2020 11:55, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) Opustenie bytu v čase vysokej šance nákazy vírusom COVID-19 môže pre seniorov znamenať vážne ohrozenie života. Projekt Pošli tašku je výnimočný v tom, že ktokoľvek môže upozorniť na osamelo žijúceho seniora a vybaviť mu donášku nákupu potravín. Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) časti seniorom vo finančnej núdzi ponúka služby aj nákup zadarmo.

Projekt Pošli tašku - www.poslitasku.sk je nápadom Katky a vznikol v čase potvrdenia prvých prípadov nákazy koronavírusu na Slovensku. „Napadlo mi to aj kvôli tomu, že mám už iba maminu. Mamina má rakovinu, nad 65 rokov a mám o ňu veľký strach. Určite je viac takýchto ľudí, ktorí potrebujú pomoc, len na nich nemá kto myslieť, dať im možnosť...“ Katke zarezonovala myšlienka o vzájomnej ohľaduplnosti, ktorú počula v televízii. Pri vlastných nákupoch myslieť na nejakého seniora a nakúpiť aj jemu. Skutočnosť je však podľa nej iná: „Množstvo ľudí si povie, že je to proste príliš ťažké, ísť a zaklopať seniorovi cez chodbu alebo vo vedľajšom dome, ktorého nepozná. Ľudia v dnešnej dobe nemajú radi osobný kontakt. Čo keby sme im to uľahčili? Susedom, ktorí chcú pomôcť, ale nemajú na to kapacitu. Museli by vyjsť sami z komfortnej zóny, začať sa aj rozprávať so susedom s ktorým sa predtým iba pozdravili,“ vysvetľuje Katarína a dopĺňa, že rodinám sa kvôli momentálnej situácii zmenšujú príjmy. Podľa nej sa ľudia budú prirodzene zaujímať viac o seba. Katarína však nechce, aby sa význam solidarity vytratil. Ľuďom chce uľahčiť pomoc ako sa len dá. Inšpirujúcu dobrovoľníčku Bratislavskej arcidiecéznej charity teda napadlo – ľudia dajú charite tip na seniora v núdzi a charita mu pomôže.

V charite zvonia telefóny nonstop

Projekt Pošli tašku je zameraný na podporu všímavosti. V čom sa líši od ostatných podobných iniciatív? Bratislavská arcidiecézna charita má dlhoročné skúsenosti s pomocou pre seniorov. Už bez výzvy Pošli tašku denne seniori volajú a prosia charitu o nákup potravín, ale aj odarovanie potravinových balíkov. Pred pár dňami sa ozvala napríklad 65-ročná seniorka Anna z bratislavskej mestskej časti Ružinov, s cukrovkou a vážnymi zdravotnými problémami, má opodstatnený strach ísť na nákup. Základný motív, ktorý vedie BACH k tomu, aby pomáhala seniorom, je byť im blízko aj v čase, keď ich ohrozenie je ešte väčšie. Výhodou je, že o mnohých senioroch už vie, pretože im pomáha dlhodobejšie. „Máme niekoľkoročné skúsenosti priamo s distribúciou potravín aj pre seniorov, ktorí sú v ťažkej situácii, sú osamelí, núdzni. Projekt Pošli tašku ponúkame všetkým seniorom, teda tým, ktorí si dokážu zaplatiť nákup, ale aj tým, ktorí finančné prostriedky nemajú, sú v núdzi. Máme kapacity ľudské, potravinové, máme aj finančné prostriedky a chceme získať ďalšie cez rôzne projekty. Pozývame všetkých, ktorí sa chcú pridať ako dobrovoľníci, aby sa prihlásili a takisto aj tí, ktorí chcú prispieť inou formou, môžu. Nevieme ako dlho bude táto situácia trvať a naše zdroje tiež nie sú nevyčerpateľné,“ dodáva Boris Hrdý riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity.

Služba je určená nielen pre seniorov z hlavného mesta


Bratislavská arcidiecézna charita združuje dobrovoľníkov aj vo farských charitách. Od prvých dní prísnych preventívnych opatrení v krajine sa títo dobrovoľníci snažia pomáhať aj seniorom – službu Pošli tašku teda nájdete aj v Skalici, Senci, Šaštíne či Pezinku. Podrobnejšie kontakty uvádza bratislavská charita na www.poslitasku.sk.

TK KBS informovala Mária Hvozdíková

( TK KBS, mhv; ml ) 20200324026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]