[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská arcidiecézna charita ponúka nový projekt "Pošli tašku"
P:3, 24. 03. 2020 11:55, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) Opustenie bytu v čase vysokej šance nákazy vírusom COVID-19 môže pre seniorov znamenať vážne ohrozenie života. Projekt Pošli tašku je výnimočný v tom, že ktokoľvek môže upozorniť na osamelo žijúceho seniora a vybaviť mu donášku nákupu potravín. Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) časti seniorom vo finančnej núdzi ponúka služby aj nákup zadarmo.

Projekt Pošli tašku - www.poslitasku.sk je nápadom Katky a vznikol v čase potvrdenia prvých prípadov nákazy koronavírusu na Slovensku. „Napadlo mi to aj kvôli tomu, že mám už iba maminu. Mamina má rakovinu, nad 65 rokov a mám o ňu veľký strach. Určite je viac takýchto ľudí, ktorí potrebujú pomoc, len na nich nemá kto myslieť, dať im možnosť...“ Katke zarezonovala myšlienka o vzájomnej ohľaduplnosti, ktorú počula v televízii. Pri vlastných nákupoch myslieť na nejakého seniora a nakúpiť aj jemu. Skutočnosť je však podľa nej iná: „Množstvo ľudí si povie, že je to proste príliš ťažké, ísť a zaklopať seniorovi cez chodbu alebo vo vedľajšom dome, ktorého nepozná. Ľudia v dnešnej dobe nemajú radi osobný kontakt. Čo keby sme im to uľahčili? Susedom, ktorí chcú pomôcť, ale nemajú na to kapacitu. Museli by vyjsť sami z komfortnej zóny, začať sa aj rozprávať so susedom s ktorým sa predtým iba pozdravili,“ vysvetľuje Katarína a dopĺňa, že rodinám sa kvôli momentálnej situácii zmenšujú príjmy. Podľa nej sa ľudia budú prirodzene zaujímať viac o seba. Katarína však nechce, aby sa význam solidarity vytratil. Ľuďom chce uľahčiť pomoc ako sa len dá. Inšpirujúcu dobrovoľníčku Bratislavskej arcidiecéznej charity teda napadlo – ľudia dajú charite tip na seniora v núdzi a charita mu pomôže.

V charite zvonia telefóny nonstop

Projekt Pošli tašku je zameraný na podporu všímavosti. V čom sa líši od ostatných podobných iniciatív? Bratislavská arcidiecézna charita má dlhoročné skúsenosti s pomocou pre seniorov. Už bez výzvy Pošli tašku denne seniori volajú a prosia charitu o nákup potravín, ale aj odarovanie potravinových balíkov. Pred pár dňami sa ozvala napríklad 65-ročná seniorka Anna z bratislavskej mestskej časti Ružinov, s cukrovkou a vážnymi zdravotnými problémami, má opodstatnený strach ísť na nákup. Základný motív, ktorý vedie BACH k tomu, aby pomáhala seniorom, je byť im blízko aj v čase, keď ich ohrozenie je ešte väčšie. Výhodou je, že o mnohých senioroch už vie, pretože im pomáha dlhodobejšie. „Máme niekoľkoročné skúsenosti priamo s distribúciou potravín aj pre seniorov, ktorí sú v ťažkej situácii, sú osamelí, núdzni. Projekt Pošli tašku ponúkame všetkým seniorom, teda tým, ktorí si dokážu zaplatiť nákup, ale aj tým, ktorí finančné prostriedky nemajú, sú v núdzi. Máme kapacity ľudské, potravinové, máme aj finančné prostriedky a chceme získať ďalšie cez rôzne projekty. Pozývame všetkých, ktorí sa chcú pridať ako dobrovoľníci, aby sa prihlásili a takisto aj tí, ktorí chcú prispieť inou formou, môžu. Nevieme ako dlho bude táto situácia trvať a naše zdroje tiež nie sú nevyčerpateľné,“ dodáva Boris Hrdý riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity.

Služba je určená nielen pre seniorov z hlavného mesta


Bratislavská arcidiecézna charita združuje dobrovoľníkov aj vo farských charitách. Od prvých dní prísnych preventívnych opatrení v krajine sa títo dobrovoľníci snažia pomáhať aj seniorom – službu Pošli tašku teda nájdete aj v Skalici, Senci, Šaštíne či Pezinku. Podrobnejšie kontakty uvádza bratislavská charita na www.poslitasku.sk.

TK KBS informovala Mária Hvozdíková

( TK KBS, mhv; ml ) 20200324026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]