[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 01. 03. 2021   Meniny má Albín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN: Vo Svätej zemi sa zvýšil počet protikresťanských útokov židov
P:3, 24. 03. 2020 08:35, ZAHIzrael 24. marca (TK KBS) Za posledných desať rokov sa vo Svätej zemi výrazne zvýšil počet protikresťanských útokov radikálnych židov. Predstavitelia rôznych kresťanských denominácií zastúpených vo Svätej zemi sa pravidelne obracajú na verejné orgány so žiadosťou o ich odsúdenie. Uvádzame prehľad udalostí za posledné desaťročie, s ktorými sa s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podelil biskup Giacinto-Boulos Marcuzzo, generálny vikár Latinského patriarchátu pre Jeruzalem a Palestínu.

Jedenásteho februára tohto roku v arabskom meste Jish v severnom Izraeli neznámi páchatelia rozrezali asi sto pneumatík na automobiloch. Steny mesta tiež počarbali graffiti napísanými v hebrejčine. Jish má asi 3000 obyvateľov, z ktorých viac ako 50 % sú maroniti, 10 % melchiti a 35 % moslimovia. Čarbanice na stene so znením: „Zobuďte sa, židia… prestaňte sa prispôsobovať,“ otvorene kritizovali spolužitie náboženstiev v Izraeli.

Zhromaždenie katolíckych ordinárov Svätej zeme (Assemblée des Ordinaires catholiques de Terre Sainte,AOCTS, pozn. red.) zložené z katolíckych biskupov a pomocných biskupov latinského a orientálneho rítu Svätej zeme okamžite po útokoch požiadalo „civilné úrady a bezpečnostné orgány štátu… plniť si zodpovednosť v oblasti vzdelávania a bezpečnosti tak, aby už k takýmto zločinom v budúcnosti nedochádzalo“.

Biskup Giacinto-Boulos Marcuzzo, generálny vikár Latinského patriarchátu pre Jeruzalem a Palestínu, v tejto súvislosti s poľutovaním uviedol, že „AOCTS už viac ako desať rokov žiada o stretnutie so zodpovednými ministrami alebo dokonca s premiérom… Dodnes však bez jediného úspechu!“

Miesta modlitieb sú opľuvané, zneuctené, znečistené urážlivými graffiti, úmyselne poškodené. V poslednom desaťročí došlo k desiatkam takýchto útokov. Iba za posledné dva roky ich napočítali päť. Hoci ich izraelská vláda, médiá a verejná mienka v Izraeli zvyčajne odsúdia, čo považuje biskup Marcuzzo za pozitívne, za slovami obvykle nenasledujú činy.

Až na jednu výnimku: “po podpaľačskom útoku na časť pútnického miesta v Taghbe v severnom Izraeli, kde sa nachádza Kostol rozmnoženia chlebov a rýb, v roku 2015 zodpovedných páchateľov zatkli a odsúdili, zdôrazňuje generálny vikár pre Jeruzalem.

Príčina problému: (aj) školské osnovy

Väčšina cirkví vo Svätej zemi poukazuje na vzdelávanie, ktoré mladí ľudia dostávajú na niektorých izraelských školách. „Je to určite otázka vzdelania, za ktorou je všeobecnejší kultúrny problém: nedostatočné akceptovanie odlišnosti toho druhého,“ analyzuje biskup Marcuzzo a dodáva: „Sme veľmi znepokojení, pretože vzájomná spoločenská akceptácia je zdravým základom každej spoločnosti, najmä pri veľkej etnickej, kultúrnej, náboženskej a politickej rozmanitosti v Izraeli a na Blízkom východe. Takýto postoj podkopáva podstatu sociálnej súdržnosti a solidarity, ktoré sú základom každej jednotlivej krajiny. Znepokojuje nás tiež, že táto kultúra nevedie k zmiereniu a pokoju, čo by malo byť hlavným cieľom každého štátu v tomto regióne.“

Zhromaždenie AOCTS vyjadrilo svoje znepokojenie nad touto situáciou už v októbri 2012: „Čo sa dnes deje v izraelskej spoločnosti, že sa kresťania stávajú obetnými baránkami a cieľmi násilia? Aký druh pohŕdania kresťanmi sa to učí v školách? A prečo vinníci nikdy nie sú zatknutí, nieto ešte postavení pred súd?“ Pýtali sa vtedy predstavitelia Katolíckych cirkví vo Svätej zemi.

AOCTS tiež výslovne žiadalo, „aby sa vzdelávací systém zásadne zmenil.“ O osem rokov neskôr je potrebné uznať trpkú skutočnosť. „Cirkvi poukazujú na tento problém na všetkých úrovniach a pri mnohých príležitostiach, ale ich hlas nie je vždy počuť, pretože nemá politickú ani finančnú váhu (tvoríme iba 2 % obyvateľstva). To tiež vytvára problém právnej ochrany a práv menšín,“ hovorí biskup Marcuzzo.

Ako upozornil arménsky patriarcha Jeruzalema pred menej ako rokom, útoky vykonávajú aj „extrémistickí náboženskí židia“. V Izraeli sú menšinou, ale môžu mať určitý vplyv v židovskom náboženskom svete.

Arménsky patriarchát vo svojich správach z 20. júna 2019 prerušil mlčanie po tom, ako došlo k stretu medzi jeho seminaristami a tromi mladými Židmi, keď konali prvú procesiu v týždni z arménskej štvrte historickej časti Jeruzalema k Bazilike Božieho hrobu.

Židia pľuli na kandidátov na kňazstvo a kričali: „Kresťania by mali zomrieť,“ alebo: „Z tejto krajiny vás vyhladíme.“ Arménsky patriarchát v Jeruzaleme vyjadril rozhorčenie: „Mysleli sme si, že Izrael je demokratická krajina… Kto by sa odvážil pľuť na židov v Európe a Spojených štátoch? … Je v Izraeli dovolené pľuť na kresťanov?“

Zároveň patriarchát vyzval izraelskú vládu, židovských náboženských vodcov, izraelskú políciu a všetky ostatné orgány, aby „potrestali zodpovedných a dôrazne odsúdili toto správanie voči kresťanom a najmä proti arménskej komunite“.

Fenomén, ktorý sa netýka iba Jeruzalema

V posledných rokoch sa v okolí arménskej štvrte v Jeruzaleme vyskytli útoky protikresťanského charakteru aj proti spoločenstvám veriacich usídleným na vrchu Sion (proti gréckym pravoslávnym kresťanom, františkánom a benediktínom, Arménom). Radikálni židia chcú dosiahnuť, aby kresťania zmizli z okolia miesta, ktoré uctievajú ako Hrobku kráľa Dávida.

Medzi príslušné oblasti patrí Benediktínske opátstvo Dormitio, na ktoré sa v máji 2014 a vo februári 2015 uskutočnili podpaľačské útoky. V rokoch 2012 a 2013 steny opátstva znečistili jednoznačne protikresťanské graffiti. To isté sa stalo v januári 2016, keď na steny budovy niekto napísal nenávistné hebrejské výroky: „Smrť kresťanským pohanom, nepriateľom Izraela,“ alebo: „Nech je vymazané jeho meno (Ježiš) a jeho pamiatka,“ či: „Do pekla s kresťanmi.“

Tento jav sa však netýka iba Jeruzalema. Po tom, ako v decembri 2015 neznámi páchatelia prvý raz znesvätili cintorín saleziánskeho kláštora v Bet Dschemal, v októbri 2018 opäť prevrhli náhrobné kamene a zničili kríže. Bet Dschemal sa nachádza 30 km západne od Jeruzalema, neďaleko mesta Bet Shemesh, v ktorom žije veľká populácia ultraortodoxných židov. V roku 2013 na kláštor hádzali Molotovové koktaily a jeho steny postriekali sloganmi ako „Smrť nežidom“. V septembri 2017 vandali poškodili Kostol svätého Štefana patriaci ku kláštoru.

Pred dvomi rokmi boli tiež v Bet Dschemal pošpinené steny rehoľného domu Kláštornej rodiny z Betlehema rúhavými sloganmi v hebrejčine. V marci 2014 sa v blízkosti mesta De Shemesh stal kláštor Deir Rafat so svätyňou Panny Márie z Palestíny cieľom úmyselného poškodenia. Napokon došlo k podpaľačskému útoku v Tabghe, spomínanému vyššie, ktorý bol jedným z najsymbolickejších útokov.

Zdroj: acn-slovensko.org

( TK KBS, acn; ml ) 20200324021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]