[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V zbierkach Múzea Bojnice sa nachádza i Biblia z konca 19. storočia
P:3, 24. 03. 2020 09:25, DOMBojnice 24. marca (TK KBS/TASR) Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice má vo svojich zbierkach i dva vzácne zväzky klasickej zlatej biblie z konca 19. storočia. Starý a Nový zákon môžu návštevníci zámku vidieť v expozícii Stredného hradu spolu so skrinkou, do ktorej patria. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

"Biblia bola vydaná v roku 1897 a ako napovedá text z titulnej strany, naraz v troch mestách, v Lipsku, Budapešti a Viedni. Biblia v našich zbierkach je v maďarskom jazyku," načrtla historička umenia Katarína Malečková.

Do zbierok SNM – Múzea Bojnice boli publikácie podľa nej zakúpené zo súkromného majetku v roku 1986 spolu so skrinkou. "Oba zväzky, Starý a Nový zákon, majú koženú väzbu. Na prednej strane väzby Starého zákona sú znázornené biblické výjavy v rohových výsekoch a centrálnej kosoštvorcovej časti s nápisom: "Fiat voluntas tua sicut in coelo et in terra" – Buď vôľa tvoja v nebi ako i na zemi.

Na prednej strane väzby Nového zákona je zase schematicky znázornený interiér gotického chrámu so scénou prijímania pri oltári v spodnej časti a postavou kráľa sediaceho na empore s družinou," priblížila s tým, že oba zväzky Starého i Nového zákona obsahujú kolorované litografie a text.

Biblie patrili v minulosti k najcennejším knihám, často sa dedili z generácie na generáciu a v rodinách sa im venovala osobitá pozornosť. K tým v zbierkach múzea je i skrinka, do ktorej patria. "Skrinky na biblie neboli bežnou súčasťou interiérov, výrobu na objednávku si mohli dovoliť iba bohatšie rodiny," podotkla Malečková.

Skrinka zo zbierok SNM – Múzea Bojnice podľa nej stojí na štyroch hranolových vysokých nohách, nadstavec je z prednej strany rozčlenený na dva priestory pre zasúvanie kníh pomocou zásuvkových dosiek. "Nad hlavicami sa nachádza vlys s motívom pretínajúcich sa prútov, profilovaná rímsa a trojuholníkový štít. V tympanóne je umiestnený erb s iniciálami F. B. - Fülöp Berta. Skrinku vyhotovil stolársky majster z Vranova nad Topľou okolo roku 1897," dodala (Zdroj: TASR).

( TK KBS, tasr; ml ) 20200324013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]