[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bazilika Svätého hrobu je otvorená, pútnici musia dodržiavať predpisy
P:3, 23. 03. 2020 12:10, ZAHBratislava 23. marca (TK KBS) Bazilika Svätého hrobu v Jeruzaleme je otvorená, ale pútnici musia dodržiavať prísne bezpečnostné predpisy, aby sa znížilo riziko infekcie koronavírusom. Toto rozhodnutie prijali predstavitelia troch kresťanských tradícií zodpovedných za správu baziliky.

Vyhlásenie podpísali jeruzalemskí patriarchovia: grécky ortodoxný Teofil III. a arménsky Nourhan Manougian a františkánsky kurátor Svätej zeme, Francesco Patton. Ako tí, ktorí sú zodpovední za Baziliku Svätého hrobu, vo svojom liste vyzývajú veriacich, aby prísne rešpektovali súčasné rozhodnutia v oblasti verejného zdravia.

Podľa tohto rozhodnutia môže byť v bazilike naraz len niekoľko skupín s najviac 10 ľuďmi. Ľudia musia byť od seba vzdialení najmenej dva metre. Je prísne zakázané dotýkať sa a bozkávať kamene, ikony a oblečenie. Správcovia baziliky už zdôraznili, že „neexistuje možnosť“ uzavrieť tento chrám, a to ani v dôsledku epidémie koronavírusu.

Svätý hrob Krista je miestom nádeje, zdôraznili cirkevní hodnostári. „Na tomto svätom mieste spájame svoje modlitby s veriacimi všetkých náboženstiev, ktorí prosia o ukončenie pandémie,“ napísali.

Hrobka Pána v bazilike v starom meste Jeruzalem je jedným z najdôležitejších miest kresťanstva. Kaplnka bola postavená na mieste, kde bolo telo Ježišovo zabalené do plášťa a položené na skalu v dutej jaskyni. Za stenou sú tri maľby Zmŕtvychvstania. Každá z nich patrí do iného kresťanského spoločenstva: katolíkov, Arménov a Grékov.

Chrám každý rok navštevujú stovky tisíc pútnikov. Štúdie modernej archeológie potvrdzujú, že existuje veľa skutočností, ktoré by naznačovali, že Ježišova hrobka mohla byť v súčasnej bazilike. Pred dvetisíc rokmi bolo toto miesto mimo mestských hradieb.

Prvý chrám na tomto mieste bol postavený za čias cisára Konštantína v roku 335. Po zničení bolo toto miesto vždy prestavané a doplnené, čím sa vytvorila zmes malých kostolov a kaplniek. Najväčšie škody boli spôsobené požiarom v roku 1808. Celá budova sa rozprestiera na ploche približne 100 x 120 metrov.

Zdroj: www.deon.pl( TK KBS, de; rp ) 20200323025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]