[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovné povzbudenie prešovského arcibiskupa Mons. Jána Babjaka
P:3, 22. 03. 2020 16:05, DOM

Bratislava/Prešov 22. marca (TK KBS) "Milostivý čas pôstu" - je názov duchovného povzbudenia prešovského arcibiskupa Mons. Jána Babjak. Prinášame ho v plnom znení.

Milostivý čas pôstu

Drahí bratia a sestry, v tomto milostivom čase veľkého pôstu vás všetkých srdečne pozdravujem a ponúkam niekoľko užitočných myšlienok.

„Myslím si, že každý z nás si plánoval čohosi sa vzdať a čosi obmedziť počas tohto času, ale nikto z nás nerátal, že Boh mal už svoj plán ako prežijeme tento čas a čoho všetkého sa vzdáme“ – napísal mi v esemeske jeden z mojich kňazov.

A pokračoval ďalej: „Drahý vladyka, nečakal som, že mi veriaci budú tak chýbať, spoločné modlitby, liturgie, pobožnosti, modlitby s otcami a všetko to pekné čo žijeme v našich farnostiach. Veľmi ma bolí srdce, keď vidím ľudí v chráme pri vystavenej Eucharistii ako plačú a je im ľúto, že ho nemôžu prijať. Verím, že určite uvažujete aj Vy ako to urobiť, ako dať ľuďom Ježiša v Eucharistii a nenechať ich v tom samých. Asi som už netrpezlivý a chcel by som pre ľudí urobiť niečo viac, ako len na pár hodín otvoriť chrám, aby sa v ňom mohli pomodliť pri vystavenej Eucharistii a na krátko ich aspoň povzbudiť.“ – toľko slová spomenutého kňaza.

Áno, veriacim v tieto dni najviac chýba účasť na svätých liturgiách a to, že nemôžu prijať Eucharistiu. Eucharistický pôst východná cirkev v pôstom období pozná, najmä počas aliturgických dní, kedy sa neslávi svätá liturgia.

To, že nám chýba Eucharistia je dobrý znak, lebo sme citliví na Pána Ježiša, ktorý je našou silou a naším duchovným pokrmom. Pán Ježiš vidí do srdca každého z nás, vie o našich túžbach i o našich potrebách, a preto máme byť v týchto dňoch možno viac iniciatívni a budovať s Ním osobný vzťah najmä cez čítanie Božieho slova a cez osobnú modlitbu, v ktorej Ježišovi vyjavíme naše obavy, i túžby nášho srdca.

Možno je to aj čas, v ktorom si máme prehodnotiť svoj vzťah k eucharistickému Kristovi, ktorého mnohí často prijímame, ale možno bez dôkladnej prípravy, možno automaticky a bez hlbokého poďakovania. Zamyslime sa nad tým všetkým. Jedno je isté, že aj táto situácia je pre nás Božím darom a milostivým časom.

V pôste sa zamýšľame nielen nad utrpením Pána Ježiša, ale aj sami nad sebou, nad svojím životom. Teraz sa zamýšľame aj nad trápením, ktoré postihlo celý svet a hľadáme riešenie tejto situácie. V prvom rade si uvedomujeme, akí sme zraniteľní a bezmocní proti neviditeľnému nepriateľovi.

Naša situácia veľmi úzko súvisí so situáciou Pána Ježiša na krížovej ceste. On svojím dobrovoľným utrpením bojoval za záchranu nášho večného života a my dnes bojujeme nedobrovoľne proti koronavírusu za záchranu nášho pozemského života.

Drahí bratia a sestry Pán Ježiš zomrel z lásky k nám, aby sme my večne žili s Ním. Ide mu o náš život.

Nám teraz, pri tejto pandemii ide predovšetkým o pozemský život a snažíme si ho zachrániť, ale Pán nás vedie k zamysleniu sa nad našim večným životom, ktorý nám môže ukradnúť smrteľný hriech.

Iste všetci máme radi svoj život a snažíme si ho uchrániť na tomto svete pri dobrom zdraví čo najdlhšie. To je prirodzená snaha každého človeka. Ale zamyslime sa nad celým naším životom, tým pozemským, ale i tým večným.

Buďme bdelí a dodržujme všetky usmernenia na ochranu proti koronavírusu. Ale buďme ešte bdelejší a žime podľa Božích prikázaní, aby nad nami nezvíťazil duchovný nepriateľ, diabol.

Modlime sa, adorujme a ešte viac túžme po prijímaní eucharistického Krista. A keď zvíťazíme nad koronavírusom a budeme spoločne v našich chrámoch sláviť sväté liturgie a prijímať Krista v Eucharistii, naša viera a láska k Pánu Ježišovi bude zrelšia a úprimnejšia. Lebo je pravda, že mnohé skutočnosti oceníme až vtedy, keď o nich prídeme, keď ich stratíme.

Nebojme sa, Pán Ježiš nás neopustil, aj keď dlhší čas budeme bez svätého prijímania. On je stále s nami a ponúka sa nám každý deň cez svoje slovo. Prijímajme ho a sýťme sa ním. Veď je rok Božieho slova.

Zo srdca všetkým udeľujem archijerejské požehnanie .

Požehnanie Pánovo, nech je na vás s jeho milosťou a láskou teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.

+ Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita

( TK KBS, jba; ml ) 20200322005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]