[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko požehnané relikviou Kristovej krvi z Hronského Beňadika
P:3, 20. 03. 2020 15:00, DOM

Nitra 20. marca (TK KBS) Na Slovensku sa dnes konal let súkromného lietadla, na ktorého palube sa okrem pilota nachádzal generálny vikár Nitrianskej diecézy a rektor baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Mons. Peter Brodek s relikviou Kristovej krvi.

S reliviou uloženou v relikviári z 19. storočia posádka absolvovala let ponad časť územia Slovenska, počas ktorého Mons. Brodek s relikviou udeľoval požehnanie celému Slovensku a jeho Božiemu ľudu, chorým, lekárom, zdravotníkom, záchranárom, vojakom, či policajtom na úmysel odvrátania epidémie koronavírusu a všetkých ťažkostí, ktoré sú s ňou spojené.

"Lietadlo preletelo trasu Nitra - Trenčín - Banská Bystrica - Nové Zámky - Nitra. Požehnanie spojené so zvolávaním Božej ochrany a pomoci bolo udeľované na všetky svetové strany, takže sa týkalo všetkých na Slovensku, nielen miest a obcí, nad ktorými preletelo. Táto mimoriadna aktivita sa uskutočnila v súlade so všetkými liturgickými pravidlami týkajúcimi sa posvätných relikvií, a nebola uskutočnená za účelom senzácie, ale z podnetu a ponuky vychádzajúcich z hlbokej viery, nádeje a lásky v Božie milosrdenstvo, ktoré v týchto dňoch všetci tak veľmi potrebujeme," informoval hovorca Nitrianského biskupstva Tibor Ujlacký.

- -

Na tento úmysel je preto vhodné pomodliť sa modlitbu ku Kristovej krivi v nasledovnom znení:

Ó, predrahá Krv večného života, výkupná cena celého sveta, nápoj a kúpeľ spasenia pre naše duše, ktorá nás bez prestania zastávaš pred milosrdným trónom Najvyššieho. Klaniam sa ti s najhlbšou úctou a žiadam si, nakoľko je to len možné, zadosťučiniť za tie krivdy a zneuctenia, ktorých sa ti ustavične od ľudí, tvojich stvorení, dostáva, najmä od tých, čo sa ti opovažujú bezbožným spôsobom rúhať. Ktože by nemal túto krv nekonečnej ceny chváliť? Ktože by sa nemal roznietiť láskou k Ježišovi, ktorý ju vylial? Čo by sa so mnou stalo, keby ma táto božská Krv nevykúpila? A kto ju vytlačil až do posednej kvapky zo žíl môjho Pána? Nebol to zaiste nikto iný, len láska. Ó, nesmierna láska, ktorá si nám podala tento balzam plný spasenia! Neoceniteľný balzam, ktorý si zo žriedla nesmiernej lásky vytiekol, učiň, aby ťa všetky srdcia a všetky jazyky chválili, oslavovali a ďakovali ti teraz i vždycky i na veky vekov. Amen. (Schválil Pius VII. V r. 1818)

Pri príležitosti posvätenia kostola v roku 1483 dostalo opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. cenný dar: relikviu Kristovej Krvi (kúsok starého plátna s kvapkami Kristovej Krvi). Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Od toho času sa úcta k Božej Krvi začala šíriť po celom okolí. Tým sa pozdvihovala aj autorita kláštora medzi duchovenstvom a svetskou vrchnosťou. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku, ktorú 26.marca 1489 posvätil nitriansky biskup Gregor. Kaplnka dostala aj nový oltár (1510), ktorý je v súčasnosti v Ostrihome. V prvej polovici 19. storočia Beňadik navštívil kardinál Alexander Rudnay (1829), ktorý sa postaral o obnovu monštrancie o čom hovorí nápis na zadnej strane relikviára.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu; ml ) 20200320034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]