TK KBS

Dnes je utorok 14. 07. 2020   Meniny má Kamil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo sedem rokov od slávnostnej inaugurácie pápeža Františka
P:3, 19. 03. 2020 14:55, ZAHVatikán 19. marca (RV/TK KBS) Svätý Otec František presne pred 7 rokmi - 19. marca 2013 - celebroval inauguračnú svätú omšu vo Vatikáne. Nástupca Benedikta XVI. na nej prevzal pápežské insígnie, vďaka čomu oficiálne začal pontifikát 266. pápeža. Na inauguráciu prišlo okolo 200-tisíc veriacich. Medzi zástavami z celého sveta, ktoré viali námestím, nechýbali ani tie slovenské.

Prišlo celkovo 33 delegácií z iných kresťanských vyznaní, ako aj židov, moslimov, budhistov a ďalších. Zo štátnych predstaviteľov to bolo 132 delegácií z rôznych krajín, vrátane diplomatického zboru. Medzi hosťami boli desiatky prezidentov, zástupcovia kráľovských rodín, premiéri, predstavitelia rôznych cirkví a náboženstiev. Slovensko zastupovali takmer všetci biskupi a prezident SR.

Za spevu Tu est Petrus zostúpil pápež František s patriarchami východných cirkví k hrobu sv. Petra, kde zotrvali v modlitbe a potom za spevu hymnu Christus vincit vyšli v procesii na námestie, kde pápež František prijal pálium a pápežský, tzv. rybársky prsteň. Prejav úcty a poslušnosti voči pápežovi vyjadrili zástupcovia kardinálskeho zboru. Potom už nasledovala svätá omša na oltári pred bazilikou.

"Nezabúdajme nikdy na to, že skutočná moc je služba a že aj pápež, aby vykonával túto moc, musí vstupovať vždy čoraz viac do takej služby, ktorá má svoj žiarivý vrchol na kríži. Musí hľadieť na službu sv. Jozefa, tak pokornú, konkrétnu a plnú viery, a rovnako ako on otvoriť náruč, aby chránil celý Boží ľud a prijal celé ľudstvo s láskou a nehou, zvlášť najchudobnejších, najzraniteľnejších, najmenších, tých, ktorých Matúš opisuje pri poslednom súde v súvislosti s láskou k blížnemu: ktorý je hladný, smädný, ktorý je pocestný, nahý, chorý, vo väzení," prihováral sa vtedy Svätý Otec v homílii.

Po ľavej strane kolonády sa zhromaždili arcibiskupi a biskupi (okolo 250), kňazi a seminaristi (1200), predstavitelia 33 delegácií rôznych kresťanských vyznaní, ako aj delegácie iných náboženstiev (islamu, budhizmu a iných). Pravá strana námestia bola vyhradená pre viac než 130 štátnych delegácií z celého sveta a diplomatického zboru. Medzi koncelebrantmi bolo 180 kardinálov, patriarchovia východných cirkví a ďalších.

Po skončení svätej omše sa František odobral do Baziliky sv. Petra, kde pred hlavným oltárom viac než jeden a pol hodiny zdravil oficiálne delegácie. Medzi štátnikmi, ktorí sa na dnešnej slávnosti zúčastnili boli prezidentka jeho rodnej krajiny Cristina Fernándezová Kirchnerová, nemecká kancelárka Angela Merkelová i špičky Európskej únie. Slovenskú delegáciu viedol vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič. Na historickej udalosti spojenej s oficiálnym začiatkom pontifikátu nového pápeža sa zúčastnili aj takmer všetci členovia KBS.

FOTO z inaugurácie je možné nájsť ::TU::

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK (aktualizované)( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200319024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020