[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Praktické rady a myšlienky talianskeho kňaza k epidémii koronavírusu
P:3, 19. 03. 2020 13:15, ZAH

Taliansko 19. marca (TK KBS) Taliansky kňaz Mons. Fernando Ocáriz sa vo svojom pastoračnom liste delí o svoje myšlienky a praktické rady, ako zvládnuť túto mimoriadnu situáciu.

-

Milovaní, nech Boh chráni moje dcéry a mojich synov!

V súvislosti s rôznymi menšími či väčšími ťažkosťami, ktoré v súčasnosti spôsobuje šíriaca sa pandémia vírusu COVID-19, obnovme svoju dôveru v Pána a čeľme tejto situácii „so silou viery, s istotou nádeje a s horlivosťou lásky“ (František, 8. 3. 2020). Situácia sa v každom kúte sveta vyvíja inak, spoločenstvo svätých nás však vedie k tomu, aby sme aj problémy iných brali ako naše vlastné, lebo ak „trpí jeden úd, trpia spolu s ním všetky údy“ (1 Kor 12,26). Spojme sa teda v modlitbe s tými, čo prechádzajú kritickými situáciami, či už sú to ťažko chorí nakazení koronavírusom, národy, ktoré boli nútené migrovať, aby prežili (sýrsky exodus týchto dní), alebo rodiny, ktoré zasiahla nejaká tragédia, a podobne.

Pre koronavírus COVID-19 je na niektorých miestach vyhlásený núdzový stav, ktorý mení zvyčajný životný rytmus a má vplyv aj na celkový psychický stav ľudí. Je dobré si pripomenúť, že Pán nám dáva svoju milosť, aby sme sa posväcovali aj v týchto okolnostiach plných neistoty. Pomôžme si navzájom čeliť tejto situácii a žiť v prítomnosti, deň za dňom, vedomí si toho, že keď sme nútení obmedziť našu vonkajšiu aktivitu, máme pred sebou príležitosť rásť vo svojom vnútri.

V reakcii na vývoj pandémie civilné autority v každej krajine prijímajú opatrenia, ktoré majú jej šírenie obmedziť a dostať pod kontrolu. V súvislosti s ťažkosťami, ktoré môžu tieto opatrenia spôsobiť, nám môže pomôcť pripomenúť si radu svätého Josemaríu: „Miluj a rešpektuj normy čestného spolužitia a nepochybuj o tom, že tvoje verné podrobenie sa povinnosti bude tiež nástrojom na to, aby ostatní objavili kresťanskú poctivosť, ovocie Božskej lásky, a našli Boha“ (Brázda, 322).

So zreteľom na dobro veriacich či spoločnosti ako celku môžu cirkevné autority vydať usmernenia v súvislosti s vysluhovaním sviatostí a pastorálnou činnosťou, ktoré máme prijať s vďakou a dôverou v našu matku Cirkev. V tomto zmysle je potrebné, aby sme aj my boli opatrní, a ak je to potrebné, zrušili naše formačné aktivity, aby sme zbytočne neriskovali.

Zamyslime sa však nad kreatívnymi spôsobmi, ktorými by sme mohli udržať živú apoštolskú misiu a misiu služby druhým, v prípade, ak to uznáme za vhodné, a civilné či cirkevné autority nezakazujú stretávanie sa. Na prvom mieste je snaha o to, aby sa ľudia z Diela, ako ani vaši priatelia či príbuzní, necítili sami. Môžeme to dosiahnuť napríklad pravidelnými telefonátmi, a to aj s priateľmi či príbuznými, s ktorými sme už dávno neboli v kontakte.

Snažme sa teda využiť všetky možnosti, ktoré nám ponúkajú technológie, aby sme mohli pokračovať vo formačných aktivitách (krúžkoch, prednáškach, rozjímaniach, posedeniach atď.) a aby sme s ľuďmi zdieľali formačné a iné texty, videá či audiá, ktoré im môžu pomôcť v duchovnom živote. Povzbudzujme ľudí, aby rozjímali nad čítaniami a modlitbami zo svätých omší tohto obdobia a podeľme sa o nápady, ako pokračovať v apoštolskej práci aj za týchto okolností. Prežívame mimoriadnu situáciu, počas ktorej je viac než inokedy dôležité vzájomne sa podporovať, dávať lásku a snažiť sa, aby sa nikto necítil sám.

Toto žitie lásky sa môže, v rámci možností a rešpektujúc usmernenia civilných autorít, zhmotniť v kreatívnej iniciatíve pomoci druhým (susedom, kolegom z práce atď.). Špeciálnu pozornosť si zaslúžia tí najzraniteľnejší – starší ľudia a chorí – a ak je to možné, je dobré sa starať o ich fyzické a duchovné potreby.

Na miestach, kde je izolácia prísnejšia, sa snažme vytvoriť pozitívnu atmosféru, ako v domovoch pridružených, supernumerárov a priateľov, tak aj v centrách Diela. Hľadajme príležitosti na rast bratstva a priateľstva, ktoré tieto okolnosti ponúkajú.

Toto je pár postojov či aktivít, ktoré nám v tom môžu pomôcť: čeliť s dobrou náladou protivenstvám a neočakávaným situáciám, nikoho neobviňovať, vytvoriť si zoznam kníh na čítanie a videí na pozeranie, navrhnúť hry na zabavenie detí či súrodencov, pustiť sa do vecí, s ktorými sme čakali na pokojnejšie chvíle, športovať doma atď.

Buďme obzvlášť vďační zdravotníkom, ktorí počas týchto dní vykonávajú obetavú službu. Starajme sa o nich, snažme sa im byť oporou a povzbuďme ich v práci.

Modlime sa, aby aj tieto momenty boli príležitosťou na priblíženie sa k Pánovi, a to tak, že budeme rozsievačmi pokoja a radosti v našom okolí.

S láskou vás žehná váš Otec

-

Rím, 15. marca 2020

Zdroj: opusdei.org

( TK KBS, od; ml ) 20200319021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]