[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Bassetti ďakuje počas epidémie diecéznym kňazom a rehoľníkom
P:3, 19. 03. 2020 10:15, ZAH

Taliansko 19. marca (TK KBS) Kardinál Gualtiero Bassetti, arcibiskup v Perugii a predseda Konferencie biskupov Talianska, napísal v čase epidémie koronavírusu list pre kňazov. Prinášame v plnom znení.

Milovaní,

v týchto ťažkých časoch všetci cítime, že musíme vyjadriť našu blízkosť chorým i tým, ktorí sa o nich veľkodušne starajú, rodinám, ktoré sa nachádzajú v núdzi, ako aj tým, ktorí sa rôznym spôsobom snažia ponúknuť pomoc. Považujem si však za povinnosť venovať osobitnú pozornosť vám, kňazom, a to za vaše krásne svedectvo, ktoré vydávate veriacim vašich farností a všetkým ľuďom, ktorí hľadia na Cirkev. Naozaj, vyjadrujete nádhernú tvár priateľskej Cirkvi, ktorá sa stará o blížneho.

Dávate opravdivý príklad solidarity so všetkými, keď zostávate doma a s veľkou obetou sa vzdávate mnohých iniciatív, ktoré charakterizujú našu službu. Je to úkon lásky a úcty k blížnemu v úprimnej snahe chrániť verejné zdravie a životy tých najslabších. Zároveň ste pripravení a vždy ochotní, keď je to potrebné vychádzať – pri rešpektovaní hygienických opatrení –, aby ste poskytli útechu tým najťažšie chorým alebo preto, aby ste v malom kruhu pochovávali mŕtvych. Boh vás za to odmení.

Veľmi dobre viem, aké je bolestné sláviť Eucharistiu bez ľudu; každý deň však prinášate pomyselne na oltár utrpenie a nádej všetkých ľudí. Nikto nie je vylúčený z vašej modlitby a príhovoru. V istom zmysle, keď nemáte pred očami ľudí, ktorí každodenne či každú nedeľu prichádzajú do kostola, ešte viac otvárate vaše srdcia, aby ste pociťovali úplnú jednotu so všetkými.

Keď zotrvávate v dlhšej meditácii nad Božím slovom, motivuje vás to k tomu, aby ste pomáhali veriacim lepšie objaviť v evanjeliu reálne prítomného Pána, ktorý k nám hovorí akoby sedel vedľa nás a rozprával sa s nami o našom živote a službe, ktorú nám zveril. Ste ako Mojžiš, ktorý sa rozprával s Bohom ako so svojím priateľom (porov. Ex 33, 11) a pomáhate mnohým ľuďom, aby si vybrali lepší podiel, tak ako Mária (porov. Lk 10, 39.42). Zatiaľ čo vám telefón neustále zvolí, všetkým odpovedáte trpezlivo a hľadáte virtuálny, no hlboko reálny kontakt s každým, kto u vás hľadá slová blízkosti.

Ohlasujete evanjelium iným, no vhodnejším spôsobom pre túto chvíľu a s ešte väčšou intenzitou. Kristova láska vás ženie, aby ste surfovali po sociálnych sieťach a nachádzali nové formy ako povedať, že Pán je blízko, aby ste všetkých povzbudzovali k modlitbe v rodinách.

Osobitná spomienka patrí tým z vás, ktorí sú spolu s mnohými dobrovoľníkmi nápomocní pri prijatí a asistencii blížnym v rodinách a charitatívnych centrách načúvania, väzenským a nemocničným kaplánom. Ste živým obrazom Milosrdného samaritána a nemalou mierou prispievate k vierohodnosti Cirkvi.

Drahí kňazi, ak Cirkev v Taliansku stále dýcha Božím ľudom, v mnohom sú dnes potrební kňazi, najmä v tejto chúlostivej situácii. Zo srdca Vám ďakujem. Vaši biskupi si vás vážia, stoja pri vás a cítia, že majú vo vás oporu. V týchto dňoch sme neustále poskytovali rady a rozhodnutia, vyjadrovali obavy a nádeje. Pokračujme v tom. Aj my, biskupi a kňazi, sa cítime ako jedna rodina.

Veľká noc je pred nami a blíži sa. Nech by prebiehala akokoľvek, tohtoročná Veľká noc bude iná, ale dobre vieme, že moc ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána nezávisí od okolností danej chvíle. Klaniame sa mu a dobrorečíme mu, pretože svojím Krížom vykúpil svet a zatiaľ čo dnes predovšetkým cítime znaky jeho umučenia, dobre vieme, že „ak s ním zomierame, s ním budeme aj žiť, ak vytrváme, s ním budeme aj kraľovať“ (2 Tim 2,11-12).

Ďakujem Vám, drahí kňazi, ďakujeme Bohu za vás a s vami.

Zdroj: www.chiesacattolica.it / Preložil: Stanislav Gábor

( TK KBS, chc, sga; ml ) 20200319015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]