[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 03. 07. 2025   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Prví slovenskí saleziánski chlapci prišli do Ríma pred sto rokmi
P:3, 19. 03. 2020 09:50, DOM

Bratislava 19. marca (TK KBS) Prví slovenskí saleziánski chlapci prišli do Ríma pred sto rokmi, teda 19. marca 1920. Boli to 19-ročný Jožko Babiak zo Suchej nad Parnou, 18-ročný Jožko Patúc z Veľkého Zálužia a 26-ročný Anton Kolarovič z Pečeňád. Všetci traja sa stali saleziánmi, Jozef Babiak bol prvým slovenským magistrom novicov. „Do Ríma prišli na sviatok svätého Jozefa 19. marca 1920. Odtiaľ ihneď odišli do Genzana di Roma,“ spomína salezián Anton Vácval.

Po týchto troch prišli o niekoľko týždňov ďalší štyria: Jakub Daráš, 25-ročný Pavol Debnár z Detvy (stal sa saleziánom), 19-ročný Jozef Schlosser, rodák z Bratislavy a vtedy diecézny klerik v jednom z rímskych seminárov (tiež sa stal saleziánom), a Pavol Palkovič. Aj ich hneď poslali do Genzana, kde už bol Janko Hlubík a pripravoval sa na noviciát. Salezián historik Zlatko Kubanovič, nám dopĺňa obraz komunity v Genzane di Roma: „Direktorom domu v Genzane bol istý don Angelo Fidenzio (1879 – 1972), ktorý zastával aj funkciu magistra novicov. Bol to nesmierne snaživý a srdečný človek, ktorý mal bohatú skúsenosť s duchovným vedením. Slovenskí mladíci na neho spomínali len s láskou.“

Slovenských chlapcov vtedy organizoval mladý salezián František Sersen, ktorý vystihol čas a zariskoval. Bol študentom teológie na Pápežskej univerzite Gregoriana v Ríme, býval v saleziánskom dome Sacro Cuore pri vlakovej stanici Termini a koncom roka 1919 po súhlase rímskeho provinciála saleziánov priviedol z vlasti do Ríma staršieho mladíka Jána Hlubíka. Za ním prišli v marci 1920 ďalší chlapci.

„Išiel na to prakticky. Neposielal nikam žiadosti, ale jednoducho začal zhromažďovať so súhlasom predstavených Rímskej inšpektórie nových slovenských nadšencov pre dona Bosca a umiestňoval ich v saleziánskych domoch v Genzane di Roma a v SacroCuore, via Marsala, pri hlavnej stanici. A tak v Ríme, v samom srdci kresťanstva, fakticky sa začalo akoby od základu slovenské saleziánske dielo, čo nezáviselo ani od poľských, ani od maďarských saleziánov. A to bol pre naše slovenské saleziánske dielo požehnaný krok!…“ zapísal vo svojich spomienkach don Anton Vácval.

Zlatko Kubanovič vo svojom diele Historický náhľad do dejín slovenských saleziánov charakterizuje Františka Sersena slovami: „Sersen bol nepochybne výrazný, charizmatický a talentovaný človek s veľkou intuíciou a organizačnými schopnosťami, ktorý sa dokázal rýchle a presne zorientovať a ktorý mal praktické, nie formalistické myslenie. Aj napriek tomu, že svojím spôsobom bol sám, prišiel s riešením, ktoré slovenské saleziánske dielo z pragmatickej stránky veľmi posunulo dopredu.“

Zdroj: www.saleziani.sk



( TK KBS, sdb; rp ) 20200319014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]