[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Dziwisz: Slová Jána Pavla II.: Nebojte sa! nezomreli s pápežom
P:3, 18. 03. 2020 17:33, ZAH

Bratislava 18. marca (TK KBS) Zážitok Božej blízkosti, spomienka na jeho diela a láska k prikázaniam - to je podľa poľského kardinála Stanisława Dziwisza pomoc pri prežívaní ťažkých skúšok. Dziwisz slúžil svätú omšu v kláštornej kaplnke Kongregácie Panny Márie milosrdnej v Łagiewnikach v Krakove. Počas Eucharistie sa konal akt zverenia Božiemu milosrdenstvu počas pandémie.

V homílii kardinál Dziwisz upozornil na tri pravdy, ktoré sú veľkou pomocou pri prežívaní času skúšky, ktorá sa „stala našou spoločnou, globálnou a svetovou“.

Prvou je pravda o Božej blízkosti. „V srdci úzkosti a neistoty, ktorú dnes prežívame, nám Písmo pripomína, že Boh je vždy blízko. Aj keď nie sme schopní vidieť a pochopiť túto blízkosť,“ povedal hierarcha a zdôraznil, že byť kresťanom znamená „otvoriť sa tajomnej Božej blízkosti, veriť v ňu, najmä v časoch, keď sa zdá, že realita ju nepotvrdzuje“. Iba tí, ktorí sa podľa neho rozhodnú uveriť, môžu zakúsiť Božiu blízkosť. Viera nie je abstrakciou, nie je to ľahká útecha, ale neúnavné hľadanie Boha v našich životoch a najmä v časoch skúšky.

Druhá pravda podľa kardinála je pamätanie na Božie diela. Je to základ nášho duchovného života a pokoja, a to aj v ťažkých časoch, rovnako ako tie, ktoré dnes prežívame. Modlíme sa, aby sa súčasný čas stal obdobím na cvičenie našej pamäti, pripomienkou Božej blízkosti, ktorá sa stala naším údelom v ťažkých zážitkoch z minulosti.

Tretia pravda sa týka prikázaní, ktoré sú „vyjadrením nežnej prítomnosti, Božej milosrdnej blízkosti každého z nás“, ako aj „mapy, ktorá nám pomáha nájsť cestu“ k Bohu. V každom, kto verí v Božiu blízkosť, ktorú mu pripomína jeho vlastná pamäť, v tom sa spontánne rodí túžba nasledovať cesty Božej svätej a životodarnej múdrosti – povedal hierarcha.

Osobný tajomník svätého Jána Pavla II. vyzval, aby sa v dňoch obáv vrátili ľudia k zvereniu sveta Božiemu milosrdenstvu, ktoré urobil poľský pápež v Łagiewnikach v roku 2002. „Svätý pápež sa riadil vierou, intuíciou a presvedčením, že náš nepokojný svet nenájde spasenie bez Boha, alebo mimo Boha, ktorý napokon drží osud celého vesmíru, osud krajiny, osud každého národa a každého človeka. Preto zverenie Božiemu milosrdenstvu nebolo len pobožnosťou, ale prorockým gestom dôležitým pre súčasnosť a budúcnosť nás všetkých,“ vysvetlil hierarcha.

Podľa kardinála je potrebné vrátiť sa k posolstvu Božieho milosrdenstva, ktoré sa rozšírilo odtiaľto do sveta. Vo svetle toho, čo dnes prežívame, stojí za to spomenúť si na prorocké slová Jána Pavla II.: „Nebojte sa!“ Dodal, že tieto slová nezomreli smrťou pápeža. „Otvorme sa znova, aby sme prijali večnú pravdu o milosrdnom a vernom Bohu, ktorý je vždy s nami, najmä v ťažkých časoch,“ povzbudzoval.

Zdroj: www.ekai.pl

( TK KBS, ek; rp ) 20200318025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]