[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako je to s procesiami a požehnaniami pred kostolmi? Pýtame sa predsedu KBS
P:3, 18. 03. 2020 13:35, DOM

Bratislava 18. marca (TK KBS) Na sociálnych sieťach sa v uplynulých dňoch objavili fotografie kňazov, ktorí konali procesie s Eucharistiou (napríklad aj na aute) či požehnávali obce a mestá Oltárnou sviatosťou (pred kostolmi či na iných miestach). Je zrejmé, že viacerí duchovní s dobrým úmyslom hľadali spôsoby ako zostať svojim veriacim nablízku, modliť sa za nich a požehnávať ich. Je však nevyhnutné, aby kňazi v takýchto a podobných iniciatívach vždy najskôr žiadali radu a usmernenie od diecézneho biskupa - a zachovala sa tak náležitá primeranosť situácii a novým okolnostiam.

Reaguje predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

"V súčasnosti sa objavili otázky, ohľadom vhodnosti konať procesie s Najsvätejšou sviatosťou oltárnou mimo posvätných priestorov kostola po verejných priestranstvách v súvise s ohrozením epidémiou koronavirusu. Podľa kánona 944 § 1 je nevyhnutný úsudok diecézneho biskupa, aby sa ako verejné svedectvo úcty voči najsvätejšej Eucharistii konali najmä na slávnosť Kristovho tela krvi procesie, vedené po verejných cestách. Kto teda koná procesiu s najsvätejšou Eucharistiou po verejných cestách bez toho, aby si vyžiadal úsudok diecézneho biskupa, koná proti kánonu 944 § 1, previňuje sa proti cirkevnému zákonu," reagoval pre TK KBS Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS.

Náležitý spôsob je teda najskôr sa obrátiť na diecézneho biskupa, a potom postupovať podľa jeho usmernení.

( TK KBS, szv,mk; ml ) 20200318022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]