[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 03. 2023   Meniny má Gabriel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Žije 29 rokov v uzatvorenom kláštore. Dáva tipy, ako prežiť čas doma
P:3, 18. 03. 2020 11:45, ZAH

USA 18. marca (TK KBS) Sestra Mary Catharine Perry je dominikánska mníška, ktorá pôsobí spolu s ďalšími 17 spolusestrami v uzatvorenom kláštore v Spojenách štátoch (Summit). Nie je to však podľa nej karanténa. Oficiálne sa to volá klauzúrny spôsob života, čo znamená, že neopúšťa múry nášho kláštora, iba ak je potrebné navštíviť lekára alebo kúpiť nejakú špecifickú vec. Nechodí na oslavy, svadby, ani si niekde sadnúť s priateľmi. Často prejdú celé mesiace bez toho, aby opustila ich 8-akrový pozemok.

Koronavírus prinútil v New Jersey a na celom svete mnohých zostať doma a obmedziť vonkajšie kontakty – a určitým spôsobom zažiť život akým žijú klauzurované sestry. Samozrejme, tento vírus nie je dobrý. To choroba nie je nikdy. A rozumiem tomu, pokračuje sestra Mary. Ako človek, ktorý roky žije v odlúčení, sa podelila s tým, ako z tejto situácie možno vyťažiť to najlepšie (píše v prvej osobe).

- Urob si program dňa

Tvoj bežný deň určujú pravidlá dané zvonku. Musíš chytiť vlak, aby si sa dostal včas do práce, v škole máš prestávku v pravidelnom a presne určenom čase. To ti dáva pocit stálosti a rytmus. Teraz, keď si zaseknutý doma, vytvor si program dňa pre seba a svoju rodinu. V kláštore vstávame každý deň v tom istom čase a prezlečieme sa (žiadne pyžamo). Máme naplánovaný čas na modlitbu, prácu, jedlo i zábavu. Naše dni idú zvyčajne v pokojnom rytme. Od vás to bude chcieť trochu experimentovania; každá domácnosť je iná a pre mnohých je to prvýkrát, čo strávia dlhší čas spoločne so spolubývajúcimi či rodinou.

- Konaj vedome a maj rád ostatných

Je pochopiteľné, že sa chceme uistiť, či sme my a naši milovaní v poriadku a máme všetko, čo potrebujeme. Ale mali by sme bojovať proti sebectvu. Zavolajte starším z vášho okolia a opýtajte sa ich, ako sa im darí a či niečo nepotrebujú.

- Darujte svoj čas

S rodinou si spolu niečo uvarte a zahrajte si nejaké hry. Mnohí sa boja tohto predlženého času doma, no možno je to dobrá príležitosť, aby sme posilnili rodinné väzby, čo bude mať dopad aj na širšiu komunitu.

Neschovávaj sa pred spolubývajúcimi a nevyhováraj sa, že potrebuješ pracovať. Využi, že ich môžeš lepšie spoznať a uč sa vychutnať si ich prítomnosť. V kláštore, keď zazvoní zvon na modlitbu, prinúti ma to v tej chvíli prestať pracovať a upriamiť pozornosť na to, prečo tu vlastne som. Pripomína mi, že mám prestať robiť to, čo robím (či je to vyrábanie sviečok alebo mydla, služba v našom obchodíku, v záhrade alebo v kuchyni) a mám sa pridať k sestrám. To, čo som robila, nie je zlé, ale niekedy sa zabudnem a som príliš zaneprázdnená.

Kláštor nie je obytný komplex. Sme komunitou, ktorá nie je spolu bezdôvodne. Potrebujeme sa učiť navzájom sa počúvať, odpúšťať si a prijímať sa navzájom.

- Využi tento čas na sebareflexiu a oddych

„Potrebujem dovolenku, aby som sa pozbieral zo svojej dovolenky!“, hovorievajú ľudia. Tak ju máš. Tieto týždne sú tvojou šancou na tichší, jednoduchší život. Každý deň po obede, ja a moje sestry máme 90-minútovú prestávku „prísne silencium“ (prísne mlčanie). Nechodíme po dome, ani sa nerozprávame. Stíšime sa. Čítame, modlíme sa alebo premýšľame. Niekedy sa v tichosti venujeme svojim záľubám. Alebo si zdriemneme.

Ľudia vravia, že túžia po pokoji a tichu. A keď im padne do lona, chytia paniku. Nevedia ako byť sami. Boja sa konfrontovať svojú „tienistú stránku“, tie tvrdé pravdy o sebe samých, ktoré sa im nepáčia. Napĺňajú svoje životy hlukom, aby tak mohli utiecť od svojich emócií. Život sa nemá žiť v náhlivosti. Využite tento čas, aby ste lepšie spoznali samého seba.

-Zastavte sa. Stíšte sa

Máte na výber – buď premrháte tento čas a budete frustrovaní alebo si môžete vybrať, a vyťažiť z neho to najlepšie.  

-

Poznámka: Podľa rozhovoru redaktorky Cassidy Grom (NJ Advance Media) so sestrou Mary Catharine Perry spracovala Františka Čačková, OSF a Hermana Matláková, SMVS

Zdroj: zasvatenyzivot.sk

( TK KBS, zz; ml ) 20200318018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]