[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 05. 12. 2020   Meniny má Oto       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny vysvetľujú, prečo je šírenie koronavírusu nebezpečné
P:3, 18. 03. 2020 09:05, ZAHBratislava 18. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (12/2020). Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

-

Najnovšie Katolícke noviny uverejňujú základné informácie pre veriacich na Slovensku, ktoré sa týkajú koronavírusu. V rozhovore s profesorom Vladimírom Krčmérym vysvetľujú, prečo je koronavírus a jeho šírenie nebezpečné.

Približujú identitu svätého Jozefa. So svätým Jozefom sa po prvý raz pri čítaní evanjelií stretneme v rodokmeni ako s potomkom Dávidovho rodu a zároveň priamym predkom Ježiša. Tvorí akoby „most“ medzi Dávidom a Mesiášom. Pochopenie vzťahov a súvislostí medzi menami v rodokmeni nám teda pomôže objasniť identitu ako Jozefa, tak aj Ježiša.

V reportáži pozývajú na návštevu pobaltského Lotyšska. Dnešné Lotyšsko je vzorom spolužitia kresťanských konfesií. V tichej a zádumčivej krajine, pokrytej množstvom lesov, plynie život pomaly. Na území s rozlohou o takmer tretinu väčšou, než má Slovensko, tam žijú necelé dva milióny ľudí, z ktorých takmer polovica býva v hlavnom meste Riga.

Pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu, ktorý pripadá na 21. marca, sa rozprávajú s profesorkou Máriou Šustrovou. Tento deň je príležitosťou citlivejšie vnímať problematiku ľudí so špecifickou chromozómovou poruchou.

Predstavujú osobnosť a odkaz svätého Jána Sarkandera, patróna spovedníkov a spovedného tajomstva. Hoci na Slovensku o ňom veľa nevieme, na Morave, v Čechách i v Poľsku sa svätý Ján Sarkander teší veľkej obľube. Od jeho smrti si 17. marca pripomíname už 400 rokov.

Rozprávajú sa s Martinou Grochálovou, autorkou publikácie Krížová cesta mučeníkov misií a svedkov viery. Obsahuje príbehy reálnych ľudí – aj zo Slovenska, ktorí nasledovali Ježiša Krista a ktorí do jeho rúk odovzdali celý svoj život i smrť.

Pripomínajú si misionárov a laikov, ktorí minulý rok zomreli za svoju vieru. Násilnou smrťou zomrelo vlani 29 misionárov. Osobitne si ich pripomíname na výročie smrti svätého Oscara Romera 24. marca, keď slávime Deň mučeníkov misií.( TK KBS, za; ml ) 20200318010   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]