[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny vysvetľujú, prečo je šírenie koronavírusu nebezpečné
P:3, 18. 03. 2020 09:05, ZAH

Bratislava 18. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (12/2020). Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

-

Najnovšie Katolícke noviny uverejňujú základné informácie pre veriacich na Slovensku, ktoré sa týkajú koronavírusu. V rozhovore s profesorom Vladimírom Krčmérym vysvetľujú, prečo je koronavírus a jeho šírenie nebezpečné.

Približujú identitu svätého Jozefa. So svätým Jozefom sa po prvý raz pri čítaní evanjelií stretneme v rodokmeni ako s potomkom Dávidovho rodu a zároveň priamym predkom Ježiša. Tvorí akoby „most“ medzi Dávidom a Mesiášom. Pochopenie vzťahov a súvislostí medzi menami v rodokmeni nám teda pomôže objasniť identitu ako Jozefa, tak aj Ježiša.

V reportáži pozývajú na návštevu pobaltského Lotyšska. Dnešné Lotyšsko je vzorom spolužitia kresťanských konfesií. V tichej a zádumčivej krajine, pokrytej množstvom lesov, plynie život pomaly. Na území s rozlohou o takmer tretinu väčšou, než má Slovensko, tam žijú necelé dva milióny ľudí, z ktorých takmer polovica býva v hlavnom meste Riga.

Pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu, ktorý pripadá na 21. marca, sa rozprávajú s profesorkou Máriou Šustrovou. Tento deň je príležitosťou citlivejšie vnímať problematiku ľudí so špecifickou chromozómovou poruchou.

Predstavujú osobnosť a odkaz svätého Jána Sarkandera, patróna spovedníkov a spovedného tajomstva. Hoci na Slovensku o ňom veľa nevieme, na Morave, v Čechách i v Poľsku sa svätý Ján Sarkander teší veľkej obľube. Od jeho smrti si 17. marca pripomíname už 400 rokov.

Rozprávajú sa s Martinou Grochálovou, autorkou publikácie Krížová cesta mučeníkov misií a svedkov viery. Obsahuje príbehy reálnych ľudí – aj zo Slovenska, ktorí nasledovali Ježiša Krista a ktorí do jeho rúk odovzdali celý svoj život i smrť.

Pripomínajú si misionárov a laikov, ktorí minulý rok zomreli za svoju vieru. Násilnou smrťou zomrelo vlani 29 misionárov. Osobitne si ich pripomíname na výročie smrti svätého Oscara Romera 24. marca, keď slávime Deň mučeníkov misií.

( TK KBS, za; ml ) 20200318010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]