[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na situáciu ohrozenia koronavírusom zareagovala aj katolícka charita
P:3, 17. 03. 2020 13:05, DOM

Bratislava 17. marca (TK KBS) Slovenská katolícka charita, najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb, ktorý prostredníctvom zamestnancov poskytuje služby aj najviac ohrozenej skupine - seniorom, citlivo vníma súčasnú situáciu verejného ohrozenia. Šírenie koronavírusu ju stavia pred otázku, ako v tejto dobe čo najlepšie plniť svoje poslanie s ohľadom na potreby klientov i zamestnancov.

Ako inštitúcia podporuje a plne rešpektuje nariadenia a odporúčania Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva SR i Konferencie biskupov Slovenska. Stotožňuje sa aj s vyhlásením vlády SR, ktorá apeluje na zodpovedné a ohľaduplné správanie občanov Slovenska. Zvládnutie komplikovanej situácie je v rukách lekárov, hygienikov, vlády, no i v rukách nás, občanov a jednotlivých organizácií. Úcta a vďaka patrí predovšetkým zdravotníckym a sociálnym pracovníkom pôsobiacim v prvej línii.

Slovenská katolická charita pristupila tiež k viacerým opatreniam v rámci svojich zariadení po celom Slovensku. Príbuzným chorých a seniorov aktuálne, žiaľ, nemôže byť umožnený vstup do pobytových zariadení. Otváracie hodiny iných boli obmedzené na nevyhnutné minimum alebo na výlučne telefonický či e-mailový kontakt. Niektorých klientov denných stacionárov v horšom zdravotnom stave sme preventívne presunuli do pobytových zariadení. Materiálnu pomoc, roznos potravinových balíčkov pre ľudí v núdzi, požičiavanie zdravotníckych pomôcok či správu zariadení pre starších, sociálne slabších a inak znevýhodnených občanov, poskytujeme i naďalej, s prijatím potrebných preventívnych hygienických opatrení. Tam, kde to bolo pre ochranu verejného zdravia nevyhnutné, boli niektoré naše služby pozastavené. Šíriacu sa nákazu koronavírusom sme zaznamenali aj v krajinách tretieho sveta, v ktorých prebiehajú projekty našej rozvojovej a humanitárnej pomoci, no sme radi, že dosiaľ priamo nezasiahla našich pracovníkov ani slovenských dobrovoľníkov.

Napriek výpadku mnohých zamestnancov sa zo všetkých síl snažíme, aby naše služby fungovali i naďalej a aby tento výpadok nepociťovali predovšetkým klienti. Ako jedna z mnohých organizácií tiež zápasíme s akútnym nedostatkom ochranných zdravotníckych pomôcok, čo výrazne sťažuje naše pokračovanie v službe spoločnosti. Pri ich získaní vnímame nezastupiteľnú úlohu štátu a krízového štábu, a apelujeme, aby sa pri ich distribúcii pamätalo aj na sociálne odkázaných občanov a tých, ktorí sa o nich starajú. Za najohrozenejšiu skupinu považujeme ľudí bez domova, pre ktorých je nevyhnutné z verejných zdrojov zabezpečiť ubytovanie v prípade karantény alebo izolácie po pozitívnych testoch a miesta na denný pobyt ako preventívne opatrenie.

No Charita koná aj iniciatívne. Dobrovoľníci z farských charít i naši zamestnanci ručne pripravili stovky rúšok pre kolegov v teréne i v kanceláriách, seniorov a ďalších klientov využívajúcich služby Charity. Zároveň títo dobrovoľníci v mnohých miestach organizujú donášku potravín a liekov pre seniorov. Cez online médiá sprístupňujeme cvičenia pre seniorov alebo vzdelávacie kurzy pre ľudí v karanténe. Aj iných príkladov je vela, láska je kreatívna.

V sučasnej ťažkej dobe pozývame všetkých ku konkrétnej solidarite. Ak máte vo svojom okolí starších a chorých, prejavte záujem a ukážte im svoju podporu. Veľký potenciál vidíme u našich spoluobčanov, ktorí pracovali ako opatrovatelia alebo zdravotnícki pracovníci v zahraničí, a po skončení ich nevyhnutnej karantény by sa mohli zapojiť do práce v charitných zariadeniach. Ak môžete poskytnúť pomoc, kontaktujte diecézne charity a našich koordinátorov farských charít. Kontakty pre jednotlivé regióny celého Slovenska nájdete na našej stránke https://www.charita.sk/kontakt/. Veríme, že zodpovedným prístupom a vzájomnou spoluprácou sa nám podarí zastaviť šírenie nákazy bez toho, aby sme museli obmedziť starostlivosť o tých, ktorí to momentálne skutočne potrebujú, informovala Monika Molnárová.

( TK KBS, mmo; ml ) 20200317016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]