[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 07. 05. 2021   Meniny má Monika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Väznica v Padove pripravila meditácie krížovej cesty v Koloseu v Ríme
P:3, 12. 03. 2020 16:01, ZAHRím 12. marca (RV) V utorok 10. marca denník Il Mattino vychádzajúci v Padove uverejnil list pápeža Františka adresovaný redakcii denníka a určený všetkým občanom tohto talianskeho mesta, ako aj miestnej cirkvi. Okrem vyjadrenia solidarity v zápase so súčasnou epidémiou pápež František vyzdvihol spoločné dielo komunity padovskej väznice, ktorá pripravila na tohtoročný Veľký piatok meditácie pre štrnásť zastavení v rímskom Koloseu.

„Vybral som si väznicu, aby nám aj tentoraz určovali tempo tí, ktorí sú poslední“ –  píše v liste obyvateľstvu Benátska pápež František. Väznica je ozajstný „kaledioskop situácií“ a je tu vždy riziko, že sa stratíme v jednotlivostiach a ujde nám celok, píše pápež František. Vysvetľuje, že práve preto sa spolu s miestnym väzenským kaplánom dohodli vytvoriť krížovú cestu „zborovou prácou“.

V padovskej väznici zvanej „Due Palazzi“ je väzenským kaplánom duchovný otec Marco Pozza, mladý kňaz známy celosvetovo svojimi televíznymi rozhovormi s pápežom Františkom na témy Otčenáša a Kréda. Do prípravy meditácií, ktoré sú po prvýkrát takýmto spôsobom zverené väzňom, zapojil „rôzne tváre“ väzenského sveta. Sú medzi nimi obeť, väzeň, strážnik, dobrovoľník, rodina uväzneného, dohliadajúci sudca, pedagóg, predstaviteľ Cirkvi, ale aj nevinná osoba, neraz neprávom obvinená.

„Keď som čítal texty meditácií, bol som dojatý“, píše Svätý Otec. „Cítil som sa byť veľmi účastný na tomto príbehu, ako brat toho, kto pochybil, a kto prijíma, aby som stál po jeho boku, aby sa znovu vydal na výstup zo strmej rokliny“.

Pápež vysvetlil, že týmto listom cez padovský denník Il Mattino („Ráno“) chce dať „pohladenie v dnešných dňoch utrpenia“ a želá si, aby sa toto láskavé pohladenie rozšírilo z Padovy do všetkých miest Benátska, oblasti spomedzi najviac zasiahnutých koronavírusom. Svätý Otec Benátčanov uisťuje o svojej ľudskej blízkosti a modlitbe v duchu „kresťanskej nádeje“.

Hľadiac na skutočnosť, že Padova je „Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva roku 2020“ povzbudzuje pápež František k dobrej vôli s metaforickým heslom dobrovoľníckeho roka: „Zaštopkajme spoločne Taliansko“, ktoré je v kontraste s dnešným pokušením všetko vyhadzovať namiesto opravovať, zaplátať, zošívať.

V závere listu Svätý Otec ďakuje všetkým, ktorí sa v týchto dňoch angažujú v boji proti nákaze kovidu-19, predovšetkým lekárskemu a zdravotníckemu personálu a žehná starým, chorým, osobitne tým, ktorí v tomto trápení stratili svojich drahých, a väzňom, ktorí teraz nemôžu prijímať návštevy.

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200312030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]