TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Eucharistickom kongrese bude po prvý raz omša v lovárskej rómčine
P:3, 10. 03. 2020 08:30, ZAHMaďarsko 10. marca (RV) K najosobitejším bodom programu Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti bude patriť svätá omša v jazyku lovárskej rómčiny, uviedol ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup Péter Erdő.

Arcibiskup diecézy Ostrihom-Budapešť kardinál Péter Erdő ako hosť rozhlasového vysielania maďarského Rádia Kossuth „Dobré ráno Budapešť“ v piatok 6. marca hovoril o príprave na 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti.

Kongres sa bude konať 13. až 20. septembra 2020 s mottom zo Žalmu 87: „V tebe sú všetky moje pramene“. Jeho súčasťou bude vôbec po prvýkrát slávenie eucharistie v dialekte rómskych Lovárov, naplánované na 17. septembra v areáli Hungexpo.

V Maďarsku sú prítomné početné subetnické skupiny Rómov. Okrem Rumungrov, ktorí prevažujú aj medzi Rómami na Slovensku, sú ďalšou skupinou Lovári. Tí na Slovensku žijú najmä na Gemeri a v okolí Nitry.

Pri ilustrovaní celej šírky programu kongresu kardinál Erdő zdôraznil, že okrem náboženských slávení v ňom budú aj momenty reflexie a prehlbovania kresťanskej lásky vnímavej na potreby sveta. Sú naplánované početné vedecké semináre, koncerty a  svedectvá, ako aj teologické sympózium, s účasťou zo všetkých kontinentov.

Kardinál Erdő oznámil aj úmysel zorganizovať na Námestí Jána Pavla II. „Oslavu dobročinnosti“, pri ktorej budú rozdávať teplé jedlá chudobným a ľuďom v núdzi. Ako uviedol, „nebude to iba distribúcia jedla, ale budeme spolu obedovať, aby sme vyjadrili  komunitné spolucítenie“ voči najúbohejším.

Medzinárodný eucharistický kongres otvorí slávnostná svätá omša na štadióne Ferenca Puškáša s účasťou vyše štyroch tisícok prvoprijímajúcich. Biely odev im ušije dielňa, v ktorej pracujú osoby s postihnutím. Kardinál vyjadril nádej, že záverečnej svätej omši kongresu by mohol predsedať pápež František. Pozvanie mu predložili maďarskí biskupi i hlava štátu János Áder pri návšteve Vatikánu.

Účasť pápeža Františka na medzinárodnom eucharistickom kongrese by bola niečím výnimočným, keďže v uplynulých rokoch sa tieto podujatia konali bez účasti pápeža. Na eucharistický kongres v Budapešti sa prihlásilo už vyše 50 000 ľudí z 80 krajín.( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200310018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020