[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V dôsledku koronavírusu rušia diecézy vyučovania, inštitúcie podujatia
P:3, 10. 03. 2020 08:45, DOM

Bratislava 10. marca (TK KBS) Dôsledky šírenia koronavírusu zasiahli už aj Katolícku cirkev na Slovensku. Prinášame súhrn spravodajstva.

(ARCI)DIECÉZY

Trnavská arcidiecéza

Trnavská arcidiecéza, ako zriaďovateľ cirkevných škôl na svojom území, vydala usmernenie riaditeľom cirkevných stredných a materských škôl, ktoré spadajú do jej pôsobnosti, aby v čase od 10. marca do 13. marca zrušili vyučovanie na svojich školách. Rozhodnutie, ktorým sa usmerňuje školské vyučovanie, sa týka nasledujúcich škôl - Arcibiskupské gymnázium biskupa P. Jantauscha v Trnave, Stredná odborná škola pedagogická bl. Laury v Trnave, Cirkevná materská škola sv. Alžbety v Trnave, Cirkevná spojená škola v Piešťanoch a Základná škola sv. Jozefa v Hlohovci.

Vyššie uvedené usmernenie bolo vydané na základe rozhodnutí krízových štábov Trnavského samosprávneho kraja a jednotlivých  miest.

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave

-----------------------------------------------------------------

Žilinská diecéza

Žilinská diecéza, v súlade s rozhodnutiami mesta Martin a Trenčianskeho samosprávneho kraja, rozhodla o prerušení výchovno-vzdelávacieho procesu na školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti:

- Katolícku základnú školu s materskou školou A. Bernoláka, Ul. S. Tomášika 1, Martin
od 11.3.2020 do odvolania

- SOŠ informačných technológií pri Spojenej škole sv. J. Bosca, Trenčianska , Nová Dubnica

od 10.30 do 13.3.2020

- Gymnázium 4-ročná forma a 8-ročná forma pri spojenej škole sv. J. Bosca, Nová Dubnica

od 10.30 do 13.3.2020

- Ďalej na základe odporučenia RÚVZ v Čadci je na Cirkevnej základnej školy Jána Palárika, Raková 705 prerušený výchovno – vzdelávací proces v dňoch od 11.03.2020 do 17.03.2020 (vrátane).

Školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Rímskokatolíckej cirkvi, Žilinskej diecézy sú povinné rešpektovať a riadiť sa pokynmi MŠVVaŠ SR, RÚVZ a krízovými opatreniami samosprávnych krajov, miest a obcí, na území ktorých sa školy a školské zariadenia nachádzajú.

TK KBS informovala Žilinská diecéza

-----------------------------------------------------------------

Nitrianska diecéza

Na základe uznesenia Štábu pre krízové situácie Trenčianskeho samosprávneho kraja zo dňa 9.3.2020, v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom Biskupstvo Nitra – Diecézny školský úrad ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení pristupuje k nasledujúcemu opatreniu:

- všetky stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Biskupstva Nitra na území Trenčianského samosprávneho kraja budú zatvorené od stredy 11. do piatku 13. marca 2020 (vrátane).

- vedenie škôl a pedagógov usmerňujeme, aby vo vyučovacom procese pokračovali mimoriadnym spôsobom cez internetovú sieť pomocou webových aplikácii či EduPage, kde sa nachádza kompletný e-learningový modul, ktorým sa dokáže efektívne využiť obdobie, keď študenti nemôžu prísť do školy. Ide predovšetkým o maturantov, ktorým sa blížia písomné maturitné skúšky, aby neprerušili vyučovací proces a bezprostrednú prípravu na maturity.

- očakávame koordináciu ďalšieho postupu zo strany MŠVVaŠ SR, prípadne od Úradu verejného zdravotníctva SR.

O prípadných ďalších rozhodnutiach podľa vývoja situácie budú verejnosť a školy včas informované.

- -

Nitrianske biskupstvo a Kňazský seminár sv. Gorazda oznamujú, že z dôvodu prijatých preventívnych opatrení v meste Nitra v záujme zabránenia šírenia vírusu COVID 19,  boli Dišputy pod hradom, ktoré sa mali konať 10. marca 2020 zrušené. O náhradnom termíne bude verejnosť informovaná.

Nitrianske biskupstvo oznamuje, že na základe prijatých opatrení a odporúčaní Ústredného krízového štábu MVSR v záujme zabránenia šírenia vírusu COVID 19, sa ruší plánovaný program Mestských misií 2020 v Nitre. O náhradnom termíne bude verejnosť informovaná.

Nitrianske biskupstvo oznamuje, že na základe prijatých opatrení a odporúčaní Ústredného krízového štábu MVSR v záujme zabránenia šírenia vírusu COVID 19, sa ruší plánovaný program diecézneho Stretnutia mládeže PS 2020 v Nitre. O náhradnom termíne bude verejnosť informovaná.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

-----------------------------------------------------------------

INŠTITÚCIE, REHOLE

Katolícka univerzita v Ružomberku

Výučba na všetkých fakultách Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku je od utorňajšieho poludnia do 22. marca prerušená. Vyplýva to z príkazu, ktorý vydal rektor univerzity Jaroslav Demko na zníženie rizika nákazy novým koronavírusom.

"Prezenčné štúdium bude na fakultách nahradené dištančným. Študenti a vyučujúci môžu využiť e-learning a samoštúdium. Rovnako sa prerušuje vyučovanie na Univerzite tretieho veku. Podrobnosti štúdia a prác na jednotlivých fakultách určia dekani fakúlt a riaditelia ostatných súčastí KU," informuje univerzita na oficiálnej webovej stránke.

Pre študentov, ktorí sú ubytovaní v študentských domovoch KU, sú služby zachované v nezmenenej prevádzke. Tí, ktorí sú ubytovaní v iných ubytovacích zariadeniach, majú rešpektovať rozhodnutia ich zriaďovateľov. Rektor zároveň vydal usmernenie obmedzujúce zahraničné pracovné cesty v rámci programu Erasmus+ počas obdobia mesiacov marec a apríl 2020 (Zdroj: TASR).

-----------------------------------------------------------------

Fórum života

Fórum života organizuje tento rok už 20.ročník kampane 25.marec - Deň počatého života, do ktorej sa každoročne zapoja tisícky dobrovoľníkov. Celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa sa v roku 2020 sústreďuje na ochranu ešte neviditeľného, no už existujúceho počatého ľudského života. Vo Fóre života máme v úcte každý ľudský život už od jeho vzniku a aj preto chceme zodpovedne pristúpiť k novovzniknutým skutočnostiam ohľadne možného šírenia koronavírusu. Fórum života prijíma nasledovné preventívne opatrenia:

- rušíme všetky koncerty Za život, ktoré sa mali konať v Bratislave, v Pezinku, v Banskej Bystrici a v Žiline,

- presúvame 22.konferenciu Vyber si život spojenú s odovzdávaním Ceny Antona Neuwirtha na jeseň,

- nebudeme rozdávať letáky a biele stužky na uliciach, pred kostolmi a ani nebudú voľne položené na verejných miestach,

- plagáty ku kampani však môžu byť umiestnené na výveskách v kostoloch.

Kampaň bude mať inú formu, aby sme zviditeľnili neviditeľných(počatých) ľudí. Pozývame preto do nasledovných aktivít:

- Pripravme si biele stužky doma v rodinách a nosme ich na viditeľnom mieste na odeve v týždni od 23. 3. do 29. 3. 2020.

- Urobme si z prípravy stužiek udalosť v rodine, porozprávajme sa s deťmi o ochrane života.

- Zahrajme si edukatívnu hru Neviditeľný človek.

- Dajme si na profilovú fotografiu na FB bielu stužku.

- Urobme si fotografiu a zdieľajme náš postoj na sociálnych sieťach s #Bielastuzka #zviditelninevyditelneho. A pošlite fotografiu aj nám do Fóra života na mail kampane@forumzivota.sk.

Sledujte náš web www.25marec.sk, FB, Instagram, kde nájdete všetky ďalšie potrebné informácie ku kampani.

TK KBS informovala Danka Jacečková

-----------------------------------------------------------------

Saleziáni don Bosca

Provinciálny vikár slovenských saleziánov don Peter Bučány vydal pre saleziánske domy na Slovensku niekoľko opatrení vzhľadom na situáciu šírenia ochorenia Covid-19. Prinášame podstatnú časť textu o opatreniach.

S ohľadom na vývoj situácie, plne rešpektujúc rozhodnutia príslušných štátnych i regionálnych úradov a odporúčania a stanovisko Konferencie biskupov Slovenska, pre zachovanie zdravia a bezpečnosti spolubratov, mladých, detí, rodín i všetkých, ktorí prichádzajú do priestorov saleziánskych stredísk a kostolov a kaplniek, s cieľom prispieť ku zníženiu rizika rozširovania ochorenia COVID-19, sa od utorka 10. marca 2020 uplatňujú v dielach Saleziánov don Bosca – Slovenská provincia nasledovné opatrenia:

1. vo zvýšenej miere dodržujeme odporúčané preventívne opatrenia (umývanie rúk, vyvarovanie sa blízkeho kontaktu s chorými, zvýšená hygiena a dezinfekcia priestorov a povrchov, s ktorými prichádza do kontaktu veľa ľudí);

2. od 10. marca – na základe nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR a v duchu rozumnej prevencie zastavujeme fungovanie činnosti našich oratórií a mládežníckych stredísk; naplánované podujatia na lokálnej a celoslovenskej úrovni sa rušia; časové trvanie opatrenia tohto bodu sa bude riadiť prípadnými ďalšími rozhodnutiami zo strany štátnych úradov a/alebo cirkevných autorít;

3. fungovanie školských aktivít v našej pôsobnosti plne rešpektuje usmernenia a rozhodnutia Ministerstva školstva SR a príslušných úradov;

4. verejné liturgické slávenia (sväté omše), podľa stanoviska KBS zo dňa 10. marca, sú v dňoch 10. až 23. marca vrátane, zrušené.

Saleziáni ako nasledovníci svojho zakladateľa dona Bosca vnímajú aktuálnu situáciu ako príležitosť uplatňovať v praxi Heslo, ktoré dostali od svojho hlavného predstaveného na tento rok 2020: Dobrí kresťania a čestní občania, doplnil k textu opatrení provinciálny vikár don Bučány.

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB

-----------------------------------------------------------------

OSTATNÉ CIRKVI

Pravoslávna cirkev bude na Slovensku naďalej vykonávať bohoslužby "vrátane bozkávania ikon a prijímania z jedného kalicha". Svojim veriacim pripomína cirkev nevyhnutnosť rovnocenného zabezpečovania svojich duchovných a materiálnych potrieb. Informoval o tom tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka.

Podľa Soroku je prijímanie obojakým spôsobom bezpečné a nevidia dôvod ho nateraz meniť. Veriaci budú mať tak k dispozícii pravoslávne chrámy aj počas opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) na nasledujúce dva týždne Služby Božie vykonávať nebude 15. a 22. marca.

-

Od utorka v súvislosti s prevenciou pred šírením nákazy novým koronavírusom platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem, platí do 23. marca. Verejné vyhlášky s opatreniami zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. O opatreniach rozhodol v pondelok (9. 3.) krízový štáb.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií sa môže skončiť úmrtím.

( TK KBS, tk; ml ) 20200310015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]