TK KBS

Dnes je pondelok 13. 07. 2020   Meniny má Margita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbierka pre Svätú zem opäť pomôže zachovať prítomnosť kresťanov
P:3, 05. 03. 2020 14:55, ZAHSvätá zem 5. marca (RV) Na Veľký piatok sa bude tradične konať zbierka pre Svätú zem, o ktorej použitie sa stará Kustódia Svätej zeme spolu s Kongregáciou pre východné cirkvi. Prefekt kongregácie kardinál Leonardo Sandri aj tento rok v liste biskupom vysvetlil ciele a význam zbierky a tiež kľúč na rozdelenie dotácií.

Zbierka pre Svätú zem sa zrodila z túžby pápežov na zachovanie silného spojenia medzi všetkými kresťanmi na svete a svätými miestami. Tradične sa organizuje na Veľký piatok – tento rok to bude 10. apríla – a je hlavným zdrojom na podporu života, ktorý sa odohráva okolo svätých miest.

Prostredníctvom zbierky chce Cirkev stáť po boku cirkevných komunít na Blízkom východe, píše dokument Kongregácie pre východné cirkvi, priložený k listu kardinála Sandriho a k výkazu o použití minuloročnej zbierky, ktorý dodali bratia františkáni zo Svätej zeme.

Kardinál Sandri v liste píše, že vo Svätej zemi zvláštnym spôsobom tamojšie kresťanské spoločenstvo vždy zaujímalo „dôležité a osobitné miesto v srdci univerzálnej Cirkvi“. Pripomína, že Svätá zem je tým fyzickým miestom, kde Ježiš prežíval svoju agóniu a premenil ju vo vykupiteľské dielo vďaka nekonečnej láske.

Zbierka napomáha zachovaniu prítomnosti kresťanov na týchto miestach. Kardinál Sandri pripomína aj angažovanosť Cirkvi v dialógu a vytváraní pokojného spolužitia s inými náboženstvami, zvlášť moslimami, v duchu Deklarácie z Abú Zabí.    

Kustódia Svätej zeme dostáva 65% výťažku zbierky, zatiaľ čo zvyšných 35% ide pre samotnú Kongregáciu pre východné cirkvi. Tá používa tieto finančné prostriedky na prípravu bohoslovcov a podporu duchovenstva, na školské a kultúrne aktivity v jednotlivých cirkevných zložkách na Blízkom východe.

Medzi územia, ktoré využívajú rôzne formy podpory tejto zbierky patria: Jeruzalem, Palestína, Izrael, Jordánsko, Cyprus, Sýria, Libanon, Egypt, Etiópia, Eritrea, Turecko, Irán a Irak.( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200305026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020