TK KBS

Dnes je pondelok 13. 07. 2020   Meniny má Margita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach našli nový objav
P:3, 03. 03. 2020 10:15, DOMObišovce 3. februára (TK KBS/Rádio LUMEN) V Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach našli archeológovia unikátny nález. V tomto diecéznom sanktuáriu, ktoré v roku 2011 vyhlásil diecézny biskup Mons. Bernard Bober, aktuálne prebieha veľká rekonštrukcia. Počas prebiehajúcej rekonštrukcie kostola boli odstránené dlažby a zachytené základy staršieho chrámu, ktorý je datovaný až do čias renesancie. Veľkú pozornosť však vzbudil aj nález dokopy viac ako päťsto kusov mincí.

„Podľa slov vedúceho archeologického výskumu Petra Šimčíka bol v lodi nájdeného zaniknutého kostola pod maltovým lôžkom pôvodnej kamennej podlahy v blízkosti južného ostenia západného vstupu do kostola nájdený unikátny poklad mincí, ktoré boli uložené v keramickom hrnčeku a prikryté malou kamennou platňou. Mince pochádzajú z prelomu sedemnásteho a osemnásteho storočia," hovorí archeológ z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Martin Pristaš.


Na prelome sedemnásteho a osemnásteho storočia prechádzal kostol v Obišovciach striedavo do rúk katolíkov a evanjelikov. Pravdepodobne v tomto čase boli mince ukryté.

„Počas Tökölyho povstania 1682 kostol pripadol do rúk protestantov. Až po potlačení tohto povstania sa kostola znova ujali katolíci. Keďže prišlo ďalšie stavovské povstanie 1705, boli také pretrasy. Raz kostol vlastnili luteráni, potom katolíci a do tohto veľkého sporu zasiahla aj samotná panovníčka Mária Terézia, keď v septembri 1769 nakoniec rozhodla, že kostol treba vrátiť katolíkom," povedal Jozef Kmec, autor publikácie o dejinách pútnického miesta v Obišovciach.

Starší kostol bol v devätnástom storočí rozobraný a nahradený súčasným kostolom. Ďalšie informácie o náleze pokladu a základov renesančného Kostola svätého Martina v Obišovciach odborníci zverejnia až po odbornom preskúmaní a vyhodnotení. Obišovce sú obľúbeným a vyhľadávaným pútnickým miestom pre veriacich najmä zo Šariša, Abova či Zemplína, ale aj zo vzdialenejšieho okolia.

Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo( TK KBS, rl, mdu; ml ) 20200303022   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020