[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach našli nový objav
P:3, 03. 03. 2020 10:15, DOM

Obišovce 3. februára (TK KBS/Rádio LUMEN) V Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach našli archeológovia unikátny nález. V tomto diecéznom sanktuáriu, ktoré v roku 2011 vyhlásil diecézny biskup Mons. Bernard Bober, aktuálne prebieha veľká rekonštrukcia. Počas prebiehajúcej rekonštrukcie kostola boli odstránené dlažby a zachytené základy staršieho chrámu, ktorý je datovaný až do čias renesancie. Veľkú pozornosť však vzbudil aj nález dokopy viac ako päťsto kusov mincí.

„Podľa slov vedúceho archeologického výskumu Petra Šimčíka bol v lodi nájdeného zaniknutého kostola pod maltovým lôžkom pôvodnej kamennej podlahy v blízkosti južného ostenia západného vstupu do kostola nájdený unikátny poklad mincí, ktoré boli uložené v keramickom hrnčeku a prikryté malou kamennou platňou. Mince pochádzajú z prelomu sedemnásteho a osemnásteho storočia," hovorí archeológ z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Martin Pristaš.


Na prelome sedemnásteho a osemnásteho storočia prechádzal kostol v Obišovciach striedavo do rúk katolíkov a evanjelikov. Pravdepodobne v tomto čase boli mince ukryté.

„Počas Tökölyho povstania 1682 kostol pripadol do rúk protestantov. Až po potlačení tohto povstania sa kostola znova ujali katolíci. Keďže prišlo ďalšie stavovské povstanie 1705, boli také pretrasy. Raz kostol vlastnili luteráni, potom katolíci a do tohto veľkého sporu zasiahla aj samotná panovníčka Mária Terézia, keď v septembri 1769 nakoniec rozhodla, že kostol treba vrátiť katolíkom," povedal Jozef Kmec, autor publikácie o dejinách pútnického miesta v Obišovciach.

Starší kostol bol v devätnástom storočí rozobraný a nahradený súčasným kostolom. Ďalšie informácie o náleze pokladu a základov renesančného Kostola svätého Martina v Obišovciach odborníci zverejnia až po odbornom preskúmaní a vyhodnotení. Obišovce sú obľúbeným a vyhľadávaným pútnickým miestom pre veriacich najmä zo Šariša, Abova či Zemplína, ale aj zo vzdialenejšieho okolia.

Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo

( TK KBS, rl, mdu; ml ) 20200303022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]