[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Katolíckej univerzite otvoria unikátnu výstavu Stanislava Meliša
P:3, 02. 03. 2020 10:39, DOM

Ružomberok 2. februára (TK KBS) V priestoroch Univerzitnej knižnice KU otvoria unikátnu výstavu Stanislava Meliša pochádzajúceho zo Slovenska, ktorý ovplyvnil smerovanie austrálskeho sklárskeho dizajnu i voľnej sklárskej tvorby. Práve na pôde Katolíckej univerzity bude za účasti autora po prvýkrát na Slovensku prezentovaná tvorba svetového sklára v samostatnej výstave sklenených plastík a miniatúr. Slávnostná vernisáž bude 10. marca 2020 o 14:00. Sprievodným programom bude prezentácia knihy Dušana Mikolaja, ktorý sa v súčasnosti venuje písaniu monografie o Stanislavovi Melišovi. Tentokrát však odprezentuje novú publikáciu o sklárskom majstrovi Jánovi Zoričákovi pod názvom Šťastné okolnosti Jána Zoričáka, ktorú uvedie do povedomia odbornej i laickej verejnosti.

Tvorba Stanislava Meliša je, na rozdiel od funkčne orientovanej austrálskej produkcie v oblasti fúkaného skla, plná krehkej organickej citlivosti. Väčšinu jeho exponátov, ktoré sú umiestnené v mnohých štátnych i súkromných zbierkach, tvoria morské formy. Ich tvar a spracovanie majú nádych umeleckej jemnosti. Inšpirácia jasne vychádza z morských foriem mušlí a farebnej atmosféry podmorského sveta. Fúkaním a tvarovaním skla dosiahol formu, ktorá nie je ťažkopádna, ale organická a neviazaná. Meliš sa v tvarosloví vracia späť do minulosti, kedy sa po formálnej stránke v jeho tvorbe zrkadlí začiatok 20. storočia a fenomén zvaný Tiffany. Autor však uvedenú tradičnú techniku podrobuje modernému vnímaniu a klasický tvar mení v súčasnú plastiku.

V tvorbe Stanislava Meliša vidíme drobné miniatúry, ktoré v prvom pláne vníma ako skúšku tvarov a farieb. Aj tie sa však stávajú umelecky výpovedným artefaktom, ktorý sa dostáva do ostrého kontrastu s priam megalomanskými landartovými projektami. Nemá jednotný štýl, rád experimentuje a skúša neobmedzené možnosti „živej hmoty skla“. Strieda kombinácie tvaru, farby, povrchovej úpravy. Okrem umeleckého skla sa venuje aj úžitkovému sklu, jeho dizajnu, vlastnostiam i následnému využitiu. Víziou Stanislava Meliša je vytvorenie galérie pod vodou tzv. Underwater Art Gallery – Tidal Glass Gallery v Port Adelaide, kde by sa mohli návštevníci dotýkať diel na brehu i pod vodou. Súčasťou by bolo aj tzv. „Craft education Centre“ pre deti. So svojím tímom vytvoril pre naplnenie tohto sna cez 4 000 sklenených plastík.

Stanislav Meliš sa narodil v Divine, po učňovských rokoch na strednej škole sklárskej v Lednických Rovniach pokračoval v štúdiu na umeleckej priemyslovke v Novom Bore. Nasledujúci rok po augustovej intervencii vojsk Varšavskej zmluvy emigroval a usadil sa v Austrálii.  Roku 1976 začal Stanislav Meliš intenzívne pracovať vo svojom odbore v Jam Factory v Adelaide. Tam popri vlastnej tvorivej činnosti vyučoval predovšetkým praktickú remeselnú výrobu a umeleckú tvorbu skla. Patrí medzi významných slovenských sklárskych tvorcov pôsobiacich vo svete, kde významnou mierou ovplyvnili vývoj tohto druhu umenia. Jeho výrobky sú vo viacerých svetových galériách, očarili napríklad dánsku princeznú Alexandru, obdivujú ich v japonskom Múzeu moderného umenia v Hokkaidó, ktoré ich po výstave sklárskych umelcov roku 1982 zakúpilo do stálej expozície. Po tomto úspechu vyhlásili Stanislava Meliša za Osobnosť Austrálie roku 1982. V súčasnosti žije striedavo na Slovensku, v obci Likavka pri Ružomberku a v austrálskej Adelaide.

Výstavu jeho plastík a miniatúr si môžete pozrieť v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity, na žltom podlaží (v bývalej predajni Don Bosco) počas otváracích hodín knižnice do konca marca.

Vstup na výstavu je bezplatný. Cieľom organizátorov je aj takýmto spôsobom dostať do povedomia verejnosti priestor, ktorý bude po ukončení výstavy, slúžiť ako Kabinet dejín Katolíckej univerzity. Stane sa tak pri príležitosti 20. výročia od založenia Katolíckej univerzity v druhej polovici júna.

TK KBS informovala Katarína Matušková

( TK KBS, kma, ml; pz ) 20200302018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]