TK KBS

Dnes je utorok 14. 07. 2020   Meniny má Kamil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev si opätovne pripomenula Deň zriedkavých (vzácnych) chorôb
P:3, 29. 02. 2020 20:05, ZAHRím 29. februára (RV) Už po 13. raz si Cirkev pripomenula Deň zriedkavých (vzácnych) chorôb. K jeho tohtoročnému termínu 29. februára vydal posolstvo kardinál Peter Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Vyjadruje v ňom solidaritu Cirkvi a pripomína aj rozmer spravodlivosti v oblasti zdravotníctva.

Pápež František dnes pri tejto príležitosti rozoslal cez sociálne siete nasledujúci odkaz:

„Deň zriedkavých chorôb nám ponúka príležitosť spoločne sa postarať o našich bratov a sestry, ktorí sú nimi zasiahnutí, integrujúc výskum, lekársku starostlivosť a sociálnu pomoc, aby mali rovnaké príležitosti a mohli viesť plnohodnotný život.“

Kardinál Turkson adresoval svoje posolstvo všetkým predsedom biskupských konferencií, biskupom určeným pre pastoráciu v zdravotníctve, rehoľníkom a rehoľníčkam, sociálno-zdravotným a pastoračným pracovníkom, dobrovoľníkom a ľuďom dobrej vôle, ale, ako píše, „predovšetkým drahým bratom a sestrám postihnutých zriedkavými chorobami a ich rodinám“.

„Na svete je okolo 300 miliónov ľudí s nejakou zriedkavou chorobou. Je to značné číslo, ktoré nemožno ignorovať a ktoré si zaslúži pozornosť“, píše v úvode svojho posolstva kardinál Turkson. Pripomína, že rodiny, v ktorých sa takto chorá osoba nachádza, žijú často osamote s touto stigmou a s pocitom nemohúcnosti, zápasiac s ťažkosťami špecifickej liečby a príslušnej pomoci.

Kardinál Turkson pripomína rozmer sociálnej spravodlivosti. Vyzýva „nezabúdať na základné právo na zdravotnú a liečebnú starostlivosť“, ktoré títo chorí majú. Upozorňuje, že dôsledky ekonomickej nerovnosti si predovšetkým v krajinách s nízkym príjmom odnášajú tí najchudobnejší.    

V posolstve kardinál Turkson pamätá aj na vedecký výskum, ktorý podľa jeho slov „hrá pri zriedkavých ochoreniach podstatnú úlohu“ pre zlepšenie života chorých a poskytnutie príslušnej liečby a pomoci.

Upozorňuje tiež na zásady subsidiarity a solidarity, ktoré „musia inšpirovať medzinárodné spoločenstvo“.

„Vplyv zriedkavých chorôb na každodenný život rodiny je z psychologického, emocionálneho, fyzického aj ekonomického hľadiska rušivý,“ upozorňuje kardinál Turkson. „Zahŕňa to všetky aspekty rodinného života,“ ako sú napríklad výživa, rehabilitačné či športové aktivity, organizovanie voľného času.

Všetkých, ktorí trpia vzácnymi chorobami, zveruje kardinál Turkson Uzdraveniu nemocných - Salus infirmorum. Pannu Máriu tiež prosí, aby všetkým pomáhala byť pozornými k potrebám tých druhých a darovať sa im s veľkodušným srdcom.( TK KBS, RV mh; ml ) 20200229003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020