TK KBS

Dnes je pondelok 13. 07. 2020   Meniny má Margita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V metropole Šariša sa konalo 28. riadne zasadanie Rady hierarchov
P:3, 26. 02. 2020 20:30, DOMPrešov 26. februára (TK KBS) V stredu 26. februára sa na Gréckokatolíckom arcibiskupskom a metropolitnom úrade v Prešove konalo 28. riadne zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Zasadnutiu predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý po úvodnej modlitbe privítal všetkých prítomných hierarchov, osobitne však nového člena Rady hierachov vladyku Cyrila Vasiľa SJ, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Prítomný bol aj bratislavský eparcha Peter Rusnák, torontský eparcha Marián Andrej Pacák CSsR a ako hostia boli prítomní vladyka Ladislav Hučko z Apoštolského exarchátu gréckokatolíckej cirkvi v Českej republike a sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Andrij Yevchuk, ktorý na zasadnutí zastupoval apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Giacoma Guida Ottonella.


Metropolita Ján na začiatku prečítal niekoľko myšlienok z Posolstva Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2020, pričom vyzdvihol apel Petrovho nástupcu, aby sa ľudstvo vedelo podeliť s láskou, „lebo to robí človeka ľudskejším, zatiaľ čo pri hromadení majetku hrozí, že sa staneme necitlivými a uzavrieme sa vo svojom egoizme.“

V pracovnej časti hierachovia schválili nový slovenský preklad Knihy pohrebov kňaza a laika a taktiež Obradu malého svätenia vody, na ktorých pracovala Gréckokatolícka metropolitná liturgická komisia a taktiež odobrili doplnený štatút tejto liturgickej komisie.

V ďalšom bode rokovali o slovenskom preklade Katechizmu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a o ďalšom postupe s cieľom prípravy vlastného Katechizmu Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku.

Zaoberali sa aj takmer hotovým partikulárnym právom Prešovskej metropolie sui iuris, ktoré po zapracovaní niekoľkých pripomienok, môže byť zaslané do Ríma na Kongregáciu pre východné cirkvi a schválili Kurikulum gréckokatolíckych učebníc Náboženskej výchovy a Náboženstva.

Šéfredaktor metropolitného časopisu Slovo Juraj Gradoš informoval vladykov o aktuálnom náklade a stave hospodárenia a predniesol aj víziu ako napredovať pri vydávaní tohto oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Rada hierarchov sa zaoberala aj budúcoročným sčítaním obyvateľov, domov a bytov, ktoré sa má uskutočniť na Slovensku budúci rok, taktiež misijným pôsobením a pastoráciou gréckokatolíckych veriacich mimo územia Slovenska, zvlášť v Nemecku a Veľkej Británii.

Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, mpa; ml ) 20200226031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020