TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavský arcibiskup Orosch napísal posolstvo k Pôstnemu obdobiu
P:3, 26. 02. 2020 10:08, DOMTrnava 26. februára (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch napísal posolstvo k nadchádzajúcemu Pôstnemu obdobiu. Prinášame vám ho v plnom znení.

- -

Drahí bratia a sestry,

sv. Pavol apoštol píše vo svojom Druhom liste Timotejovi: „Ty si však nasledoval mo­je učenie, spôsob života, plány, vieru, zhovievavosť, lásku, trpezlivosť, prenasledovania a utrpenia, ktoré má stihli v Antiochii, Ikóniu a v Lystre. A aké prenasledovanie som pod­stúpil! Ale Pán ma vyslobodil zo všetkých. Veď všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní. Ale zlí ľudia a zvodcovia budú spieť k horšiemu, budú strhávať do blu­du (iných) a sami budú blúdiť. Ale ty vytrvaj v tom, čo si sa naučil  a čo ti je zverené. Veď vieš, od koho si sa to naučil.“ (2 Tim 3,10-14)

Sú to slová veľmi aktuálne aj dnes zvlášť pre kňazov, lebo ich povzbudzujú posta­viť sa proti strhávaniu zverených veriacich do opravdivého bludu. Neprežívame fyzické prenasledovanie ako za totality, ale sme svedkami znevažovania kresťanských hodnôt, čo sa prejavuje aj na postoji vysoko aj nižšie postavených verejných činiteľov voči Cirkvi a jej činnosti. Na mnohých miestach je činnosť katolíckych iniciatív obmedzovaná, niekde sú problémy v školstve, keď sa žiakom bez vedomia rodičov podáva sexuálna výchova v jej naturálnej podobe. Vo viacerých nemocniciach sa rušia kaplnky pre pacientov, ktorí počas liečby v nemocniciach nemajú možnosť účasti na svätých omšiach a eucharistických poklonách. Cirkev je vynechaná aj pri rozdeľovaní podpôr na kultúrne pamiatky a podobne. Predovšet­kým sa však ľuďom cez médiá predkladajú také životné hodnoty a štýly jednotlivých politických strán a hnu­tí, ktoré nie sú v súlade s kresťanským spôsobom života.

Bratia a sestry, na toto všetko nestačí len proti-argumentácia z našej strany. Tá musí byť posilnená a opretá o milosť, ktorá ju robí účinnou. Ide o podstatnú vec, ktorú uvádza sv. Ján apoštol: „Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne. Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.“ (Jn 15,4-5)

Z teológie poznáme výraz „ex opere operantis“. Účinnosť ohlasovania Božieho slova, katechizovania, modlitby a čiastočne aj vysluhovania a prijímania sviatostí závisí od nášho vnútorného života. Usilujme sa žiť v dôvernom spojení s Kristom. Prichádza pôstna doba, ktorá nás obzvlášť volá bližšie ku krížu, na ktorom sa udialo vykúpenie ľudstva. Aj vykúpenie každého z nás. Sila kríža je nekonečná. Len touto silou môžeme zachrániť aj súčasnú dobu, ktorá je pod ťažkým tlakom liberalizmu. Jeho deštrukčný vplyv nachádzame v každej oblasti: kultúre, politike, ekonomike, celkovej morálke, v medziľudských vzťahoch, v manželstve, v nezriadených telesných neprirodzených praktikách spolužitia, v rodinách, ale aj v Cirkvi.

Nesmieme rezignovať! Kristus je s nami! Ale zlo prekonáme iba vtedy, keď ostaneme v Kristovi. Nezabúdajme na udalosť z evanjelia, ktorá končí Ježišovým výrokom: „Tento druh (Zlého ducha) nemožno vyhnať ničím, iba modlitbou (a pôstom).“ (Mk 9,29) Všetkých vás úprimne pozdravujem a vyprosujem veľa milostí a svetla Ducha Svätého v tejto dobe rozhodovania sa - na križovatke ciest cnosti a hriechu, dobra a zla, smrti a života.

Otcovsky vás žehná Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup

-
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, to abu; ml ) 20200226018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020