TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pôstne Slovo medzi nami prináša témy spojené s príbehom sv. Petra
P:3, 26. 02. 2020 09:26, DOMBratislava 26. február (TK KBS) Vyšlo nové číslo časopisu Slovo medzi nami. Prinášame jeho anotáciu.

- -

Pôstne Slovo medzi nami prináša témy spojené s príbehom svätého Petra, s ktorým počúvame Ježišovo vyučovanie v loďke, osvojujeme si spolu s ním milosť poslušnosti a nakoniec ako on z loďky vystúpime a stávame sa Pánovými misionármi. Čitatelia v ňom nájdu aj príbeh Edity Steinovej – svätej Terézie Benedikty z Kríža, pokračovanie rubriky k Roku Božieho slova a ukážku z novej knihy populárneho amerického biskupa Roberta Barrona Živé paradoxy, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Slovo medzi nami.

V úvodníku pôstneho čísla vydavateľ americkej verzie časopisu Jeff Smith spomína osobu, s ktorou sa v evanjeliách stretávame veľmi často: svätého Petra. Jeho príbeh je autentický; mal rovnako ako my silné aj slabé stránky – preto je každý z nás svojím spôsobom „Peter“. Toto číslo Slova medzi nami pozýva vydať sa na pôstne putovanie spolu s Petrom, spolu s ním dovoliť Ježišovi nastúpiť do našej loďky a počúvať jeho vyučovanie, spolu s ním si osvojovať milosť poslušnosti, spolu s ním z loďky vystúpiť a byť v každodennom živote Pánovými misionármi. K tejto úvahe sa pridáva aj editor slovenského vydania Lukáš Vaník, ktorý všetkým čitateľom praje, aby Ježišovi dovolili vstúpiť do ich loďky, ešte viac sa doňho zamilovali a potom, zanechajúc za sebou všetko druhoradé, spolu s ním vykročili. Každý z nás totiž dostáva – rovnako ako Peter – milosť poslania.

Texty prvej časti časopisu popisujú viaceré paralely Petrových skúseností s Ježišom, ktoré zažívame v našich životoch aj my. Ježiš aj k nám prichádza ako prvý, on je iniciátor. Chce s každým z nás nadviazať dôverný vzťah. Autor ďalšieho článku hľadá odpoveď na otázku, ako sa môžeme stať podobnejšími Petrovi, ktorý spustil siete – ako sa prostredníctvom milosti môžeme stať poslušnejšími Bohu. Každý z nás dostáva – rovnako ako Peter – milosť poslania, teda milosť byť Kristom pre každého, koho stretneme. Stačí, ak mu uveríme, že on nám túto milosť dá a budeme mať srdce otvorené a plné dôvery.

V druhej časti pôstneho čísla nájdu čitatelia Slova medzi nami príbeh Edity Steinovej, teda svätej Terézie Benedikty z Kríža – Židovky, ktorá uverila v Krista, vstúpila do karmelitánskeho kláštora a dostala od Boha milosť odovzdať v Osvienčime svoj život Ježišovi ako obetu za židovský národ. Joy McCuenová z ďalšom texte opisuje, ako sa raz spolu s manželom Kentom v temnej noci a zúriacej búrke snažili dostať domov. Zbadali však na okraji cesty stáť zmoknuté, uplakané dievča a keď jej zastavili, na ich otázky, či je v poriadku a kam má namierené, neodpovedala. Povedali jej však, že dôvodom, prečo ju vzali, bola Ježišova láska k nim. Keď ju o dva roky náhodou opäť stretli, zistili, že svoje závislosti odovzdala Bohu. Ten nakoniec opäť spojil ich cesty a Joy s Kentom sa tak dozvedeli, že tento príbeh mal šťastný koniec. John Jay Sheppard si odpykával doživotný trest za zabitie človeka, keď sa vďaka spoluväzňovi-katolíkovi dostal ku Katechizmu a Písmu. Jeho obrátenie nenapravilo všetky jeho chyby a naštrbené vzťahy, ale zmenilo mu život. Je stále vo väzení, no keď je v pokušení nechať sa znechutiť, spomenie si, akú trpezlivosť má Boh s ním. A aj v tomto čísle pokračuje rubrika venovaná Roku Božieho slova; Marián Kováčik sa tentoraz venuje príprave na pôstnu spoveď. V poslednom článku je bližšie predstavená kniha Živé paradoxy losangelského pomocného biskupa Roberta Barrona.

Časopis Slovo medzi nami vychádza 10-krát ročne a okrem aktuálnych tém v oblasti kresťanskej viery a kresťanského života prináša meditácie k liturgickým textom na každý deň. Objednať si ho možno na emailovej adrese predplatne@smn.sk.

Vydavateľstvo Slovo medzi nami, ktoré založila Kongregácia najsvätejšieho Vykupiteľa v roku 1999, ponúka kvalitnú kresťanskú literatúru z pera významných súčasných autorov ako Scott Hahn, Karl Keating, John Eldredge, Robert Barron, Gregorz Ryś, Henri Nouwen, Neal Lozano, Carlo Maria Martini, Vitorio Messori, Jim MacMannus, Patrick Madrid, Katrina Zeno, Carl Anderson, Adam Szustak a ďalší. Vydavateľstvo hľadá tituly, ktoré sa dotýkajú právd viery a dôležitých otázok života novým pútavým a hlbokým spôsobom. Od roku 1999 vydáva slovenskú verziu amerického časopisu Slovo medzi nami (Word Among Us).( TK KBS, egu; ml ) 20200226016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020