TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zoborský opát Mons. Ladislav Belás ďakoval Bohu za 90 rokov života
P:3, 24. 02. 2020 11:49, DOMNitra 24. februára (TK KBS) Pri príležitosti svojho významného životného jubilea ďakoval Pánu Bohu za dar 90 rokov života počas slávnostnej svätej omše 23. februára 2020 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade titulárny Zoborský opát a kanonik Sídelnej kapituly v Nitre Mons. Ladislav Belás.

Liturgickej slávnosti osobne predsedal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, s ktorým okrem jubilanta koncelebrovali aj veľprepošt Nitrianskej sídelnej kapituly Mons. Štefan Vallo s kapitulnými kanonikmi a predstavení Kňazského seminára sv. Gorazda za účasti bohoslovcov seminára, rodákov z Milochova a Považskej Bystrice, predstaviteľov Zoborského skrášľovacieho spolku a širokej verejnosti.

Mons. Ladislav Belás dostal ako jubilant netradičné privilégium prihovoriť sa prítomným v rámci homílie, ktorá hoci mala osobný a jemu ako expertovi na cirkevné dejiny vlastný historický charakter, predsa upriamila pozornosť prítomných na hodnoty kňazského povolania a spoluprácu človeka s Božím riadením.

Jubilant vo svojom príhovore opísal svoju nie ľahkú cestu ku kňazstvu, ale aj 67 rokov služby v Cirkvi a Nitrianskej diecéze, ktoré boli poznačené práve zásahmi Božieho riadenia od začiatku až do súčasnosti. Vzácne svedectvo kňaza, cirkevného historika, spisovateľa a bibliotekára, ktorý prešiel v živote mnohými skúškami, miestami pôsobenia, či funkciami v hierarchii Cirkvi na Slovensku a v Nitrianskej diecézy ukázalo prítomným, ako je dôležité vnímať Boha a jeho vôľu v živote človeka.

Ako Mons. Belás povedal: „Nielen verím v riadenie Božie, ale som o ňom úplne presvedčený, lebo v mojom živote sa vyskytli chvíle, v ktorých som Božie riadenie priam pocítil… Jedna je loď, ktorá vodí ľudstvo plavbou života, ktorá pevnú cestu brodí, nikdy sa nestroskotá, loď tá jedna, to je viera v pravdu Kristom zjavenú, kto jej srdce neodpiera, sväto kráča k spaseniu. Túto kresťanskú vieru som žil, túto vieru som kázal, túto vieru som hlásal a túto vieru som aj zachoval.“

Na záver slávnosti v mene prítomných predniesol žičenia a slová vďaky jubilantovi veľprepošt sídelnej kapituly Mons. Štefan Vallo a odovzdal mu popri kytici kvetov aj symbolický dar v podobe kazety s tlačeným a elektronickým vydaním Proglasu na znak poďakovania za jeho službu v záujme zachovávania duchovného a kultúrneho dedičstva pre súčasnú a budúce generácie obyvateľov Slovenska.

Po gratuláciách sa s jubilantom Ladislavom Belásom mohli najbližší stretnúť aj na slávnostnom agapé v Kňazskom seminári sv. Gorazda, kde predstavitelia Zoborského skrášľovacieho spolku z Nitry predstavili aj výtlačky medailónu jubilanta približujúceho jeho životnú cestu a míľniky kňazského života.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20200224028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020