[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výchova znamená pohyb - pápež sa stretol s Kongregáciou pre katolícku výchovu
P:3, 21. 02. 2020 07:15, ZAH

Vatikán 21. februára (RV) Vo štvrtok 20. februára prijal Svätý Otec vo Vatikáne účastníkov plenárneho zhromaždenia Kongregácie pre katolícku výchovu. Pri tejto príležitosti opäť hovoril o dôvodoch a cieli zvolania celosvetového stretnutia na vytvorenie „globálnej výchovnej dohody“, ktoré je naplánované na termín 14. mája v Ríme.

Prefekt kongregácie, kardinál Giuseppe Versaldi predstavil pápežovi Františkovi hutnú trojročnú prácu, ktorú zhodnocujú na plenárnom stretnutí. Pápež ich povzbudil pokračovať s otvoreným srdcom a nádejou.

„Edukácia je dynamickou realitou, je to pohyb, ktorý vedie ľudí na svetlo“, povedal Svätý Otec v úvode príhovoru, ktorý venoval práve niekoľkým črtám dynamiky vzdelávania a výchovy: ekologický pohyb, inkluzívny pohyb, uzmierujúci pohyb a pohyb tímový.

Štyri pohyby v dynamike výchovy a vzdelávania

Z citácie svojej encykliky Laudato si´ pápež František vysvetlil prvý – ekologický pohyb edukácie, keď uviedol:

„Tento pohyb, ako som napísal v encyklike Laudato si´, prispieva k obnove «rôznych úrovní ekologickej rovnováhy: tej vnútornej so sebou samými, tej solidárnej s druhými, tej prírodnej so všetkými živými bytosťami a tej duchovnej s Bohom». To prirodzene vyžaduje vychovávateľov, «ktorí sú schopní zostavovať pedagogické osnovy ekologickej etiky tak, aby účinne pomáhali rásť v solidarite, zodpovednosti a v starostlivosti založenej na súcite»“ (č. 210).

Pri „inkluzívnom pohybe“ v rámci dynamiky edukácie Svätý Otec hovoril o tom, že je to pohyb v smere ku všetkým vyradeným: chudobným, zraniteľným kvôli vojnám, biedam a prírodným katastrofám, sociálne vylúčeným a pod. Ako uviedol, dnes je potrebné „urýchliť tento inkluzívny pohyb edukácie, aby sa zastavila kultúra skartovania, vychádzajúca z odmietnutia bratstva ako konštitučného základu ľudstva.“

Tretí pohyb – uzmierujúci, ktorý je „nositeľom pokoja“ – vysvetlil pápež František slovami: „Edukácia je povolaná svojou zmierovacou silou formovať ľudí schopných pochopiť, že rozdiely neprekážajú jednote, naopak sú nevyhnutné pre bohatstvo vlastnej identity i identity ostatných.“

Potreba globálnej výchovnej dohody a stretnutie 14. mája v Ríme

V edukácii nikdy nejde o činnosť jednej osoby alebo inštitúcie – poznamenal pápež František k poslednému z aspektov dynamiky edukácie, ktorým je „tímový pohyb“. Upozornil aj na to, že tento pohyb je v „krízovom stave. Vysvetlil, že práve z tohto dôvodu pocítil potrebu usporiadať 14. mája deň pre tzv. „globálnu výchovnú dohodu“ a jeho organizáciu zveriť práve Kongregácii pre katolícku výchovu.

„Je to výzva adresovaná všetkým, ktorí majú politickú, administratívnu, náboženskú a výchovno-vzdelávaciu zodpovednosť, aby nanovo dali dohromady „výchovnú dedinu“ – uviedol Svätý Otec.

Stretnúť sa spolu nemá podľa jeho slov za cieľ vypracovávať programy, ale znovu nájsť spoločný krok: „znovu oživiť úsilie v prospech mladších generácií a spolu s nimi, obnovením vášne pre otvorenejšiu a inkluzívnejšiu edukáciu, schopnú trpezlivého načúvania, konštruktívneho dialógu a vzájomného porozumenia.“

Vzhľadom na pripravované stretnutie 14. mája v Ríme a vytvorenie širokospektrálneho výchovného spojenectva Svätý Otec znovu zdôraznil potrebu zjednotiť sily a mať odvahu: odvahu dať do stredu človeka, odvahu vložiť do toho najlepšie energie, a odvahu formovať ľudí ochotných dať sa do služby komunite.

Na záver stretnutia s Kongregáciou pre katolícku výchovu pápež František poďakoval jej členom za ich každodennú prácu a vyprosil im Ducha Svätého, aby im dal silu pre ich citlivé ministérium v prospech výchovy a vzdelávania.

( TK KBS, RV mh; pz ) 20200221017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]