TK KBS

Dnes je nedeľa 12. 07. 2020   Meniny má Nina       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Traja kardináli vyzývajú biskupské konferencie prijať utečencov z Grécka
P:3, 21. 02. 2020 07:13, ZAHVatikán 21. februára (RV) Traja kardináli v spoločnom liste apelujú za premiestnenie utečencov zo zadržiavacích táborov na gréckom ostrove Lesbos prostredníctvom humanitárnych koridorov do jednotlivých krajín Európy. Kardináli Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferenciám krajín Európskej únie spolu s listom i smernice k procedúre premiestnenia žiadateľov o azyl a utečencov. Pomáhať im v tom bude Komunita sv. Egídia.

Spomínaný list zaslaný všetkým biskupským konferenciám Európskej únie podpísali kardináli Jean-Claude Hollerich – predseda Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva, ďalej Michael Czerny – podsekretár Sekcie pre migrantov a utečencov Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a do tretice Konrad Krajewski – pápežský almužník.

V liste viackrát citujú výzvy pápeža Františka k pohostinnosti a milosrdenstvu voči utečencom. Spomínajú tiež úspešné projekty presunov utečencov prostredníctvom humanitárnych koridorov do Ríma i Luxemburgu.

„Otvorila sa cesta, ktorá by mohla dodať nádej približne 20 tisíc dospelým a vyše 1100 maloletým bez sprievodu, ktorí zostali zablokovaní bez časového obmedzenia v dočasných táboroch a v neistých štruktúrach, už vnútri Európy, no mimo európskej spoločnosti.

Táto cesta, ku ktorej povzbudil Svätý Otec, sa stáva pre celú Cirkev okrem kresťanskej povinnosti úprimným pozvaním vzbudiť nové a evanjeliové energie pohostinnosti v každej z členských krajín Európskej únie, v ktorých by príslušné biskupské konferencie mali v spolupráci s jednotlivými vládami dohodnúť projekt humanitárneho koridoru z Lesbosu a iných gréckych prijímacích táborov.“

Ako uvádzajú kardináli, „doterajšie skúsenosti v niektorých krajinách ukazujú, že možnosti dobrého prijatia sú väčšie, než by sme si mysleli: mnoho maloletých bolo prijatých v rodinách, zatiaľ čo dospelí a rodiny boli dobre prijatí rehoľnými komunitami, farnosťami a ochotnými miestnymi rodinami“.

List troch kardinálov, datovaný 28. januára, dali do pozornosti vatikánske médiá v deň začiatku stretnutia biskupov Stredomorskej oblasti v talianskom Bari (19. – 23. februára 2020). Jeho súčasťou sú smernice na presun utečencov, ktorých právnym podkladom je čl. 17 Dublinskej dohody (Dublinská regulácia III. č. 604/2013).( TK KBS, RV zk; pz ) 20200221015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020