[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

George Coyne SJ, spolupracovník sv. Jána Pavla II. v dialógu vedy a viery
P:3, 19. 02. 2020 09:51, ZAH

USA 19. februára (RV) V pondelok 17. februára sa v univerzitnej kaplnke Le Moyne College v americkom Syracuse rozlúčili s jezuitským kňazom a astronómom P. Georgeom Coyneom. Svetoznámy vedec a niekdajší dlhoročný riaditeľ Vatikánskeho observatória zomrel v USA vo veku 87 rokov na rakovinu. Pochovali ho na jezuitskom cintoríne vo Wernersville.

Jozef Bartkovjak SJ - Vatikán

P. George V. Coyne SJ (19. jan. 1933 – 11. feb. 2020) pochádzal z amerického Baltimoru. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil ako 18-ročný, po noviciáte vyštudoval spolu s teológiou aj matematiku a získal doktorát z astronómie na Georgetownskej univerzite vo Washingtone. V rokoch 1963-1976 pracoval v Lunárnom a planetárnom laboratóriu Arizonskej univerzity, ako bádateľ a profesor Katedry astronómie.

V roku 1978 bol páter Coyne menovaný pápežom Jánom Pavlom I. za riaditeľa Vatikánskeho observatória (Specola Vaticana). Viedol ho 28 rokov, prakticky počas celého pontifikátu sv. Jána Pavla II., striedavo pracujúc v Castel Gandolfe pri Ríme a v USA. Od roku 2006 pôsobil ako profesor na Le Moyne College v Syracuse v štáte New York.

Páter George Coyne sa zaslúžil o vytvorenie Vatikánskej výskumnej skupiny v arizonskom Tucsone a o založenie Letnej školy Vatikánskeho observatória pre mladých výskumníkov. V spolupráci s Arizonskou univerzitou skonštruoval na vrchu Mount Graham v Arizone špičkový ďalekohľad VATT (Vatican Observatory Advanced Technology Telescope). Do Vatikánskeho observatória pritiahol mladých odborne pripravených jezuitov z rozličných krajín, čím sa ich tím rozrástol na 15 členov.

Dialóg vedy a viery sv. Jána Pavla II.

Svojimi vzdelávacími a výskumnými iniciatívami bol páter Coyne nápomocný pápežovi Jánovi Pavlovi II. v jeho podujatiach na podporu dialógu vedy a viery. Prispel k formovaniu postojov Cirkvi v tejto oblasti ako komplementárneho a vzájomne prospešného vzťahu medzi vedou a vierou.

„Strávili sme spolu 28 rokov. Hneď od prvého roka svojho pontifikátu venoval Ján Pavol II. oduševnený záujem rozvoju vedeckej práce Vatikánskeho observatória a špeciálne dialógu medzi vedou a náboženskou vierou,“ povedal o svojej hlavnej životnej kapitole páter Coyne.

Americký jezuita bol aktívnym členom Medzinárodnej astronomickej únie, Americkej astronomickej spoločnosti a ďalších vedeckých organizácií. Aj vo vyššom veku pokračoval na akademickej pôde Le Moyne College vyučovaním všeobecnej astronómie a vzťahu vedy a viery, ako aj verejnými prednáškami na tému „Veda a náboženstvo v modernej Amerike“.

V roku 2012 bol P. George Coyne vyznamenaný pápežským Krížom „Pro Ecclesia et Pontifice” za dlhú a oddanú službu počas rokov strávených vo Vatikánskom observatóriu. Je po ňom tiež pomenovaný „Asteroid 14429 Coyne”.

Specola Vaticana má dnes 17 jezuitov

Riaditeľom Vatikánskeho observatória je v súčasnosti americký jezuita brat Guy Consolmagno. Celkovo 17 členov komunity striedavo pracuje vo dvoch sídlach v Európe a Amerike: v Castel Gandolfe pri Ríme a v arizonskom Tucsone. Pochádzajú najmä z USA a Talianska, ale i z Poľska, Indie, Indonézie či Konga. Jedným z nich je aj rodák z Košíc páter Pavel Gábor, člen Českej provincie Spoločnosti Ježišovej.

História Vatikánskeho observatória sa spája najmä s osobnosťou talianskeho jezuitu pátra Angela Secchiho (1818-1878). Rozvoj astronómie charakterizoval už pontifikát Gregora XIII. (1572-1585), po ktorom je pomenovaný Gregoriánsky kalendár. O vybudovanie observatórií v priestoroch Vatikánu a Castel Gandolfa sa zvlášť pričinili novodobí pápeži Lev XIII. (1878-1903) a Pius XI. (1922-1939).

( TK KBS, RV jb; pz ) 20200219016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]