TK KBS

Dnes je utorok 14. 07. 2020   Meniny má Kamil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Devíne si pripomenuli 1151. výročie smrti svätého Cyrila
P:3, 17. 02. 2020 10:13, DOMBratislava 17. februára (TK KBS) Tisícstopäťdesiateprvé výročie smrti Konštantína – sv. Cyrila oslávili v Bratislave - Devíne. Slávnostná spomienka sa konala v sobotu vo farskom Kostole sv. Kríža. Slávnostnú svätú liturgiu celebroval Rastislav Čížik, farár farnosti Bratislava-Staré Mesto, koncelebroval otec Stanislav Dihenesčík. Svätú liturgiu sprevádzal gréckokatolícky katedrálny zbor Kyrillomethodeon pod vedením Ladislava Sabolčáka.

Farár Čížik v homílii uviedol, že v súvislosti so sviatkom sv. Cyrila ho zaujalo prirovnanie, ktoré vychádzalo z bežnej udalosti, ktorú môžeme zažiť, keď napríklad cestujeme vo vlaku. Pri takej ceste vlakom totiž môžeme ako cestujúci sledovať míňajúcu sa krajinu. A občas sa stane, že pri sledovaní krajiny cez okno, v istých momentoch v odraze zbadáme aj svoju vlastnú tvár, svoj vlastný odraz. A tento náš odraz je tým jasnejší, čím viac svetla je v našom kupé. Táto bežná situácia sa dá poľahky premietnuť veľmi plasticky aj do duchovnej roviny. Lebo všetci sme obrazne povedané cestujúci vo vlaku života, vo vlaku dejín sledujeme viaceré udalosti, ktoré míňame, a zavše sa pritom v týchto udalostiach objaví aj náš odraz. Zdôraznil, že „my kresťania máme pri tomto sledovaní úžasnú výhodu. Z kupé vlaku nášho života môžeme sledovať udalosti spásy, dejiny našej záchrany. Neustále cestujeme liturgickým rokom, jeden sviatok strieda druhý. A pritom môžeme obdivovať nádhernú scenériu Božieho slova. Z času na čas prichádzajú momenty, keď sa v celej tej scenérii mihne aj náš odraz. Sú to momenty, keď nás napadne otázka: A ako do toho zapadám aj ja? Aký dopad a význam to má pre môj život? Pre moje vzťahy? A aby som toto mohol vidieť jasnejšie, potrebujem rozsvietiť v tom „kupé svojho života.“ Potrebujem svetlo, aby som videl, ako do toho celého zapadám ja. Kresťan vie, že to najlepšie svetlo na rozlúštenie tejto otázky ponúka Božie slovo.

Keď sa takto pozrieme na sv. Cyrila i jeho brata sv. Metoda, vyvstáva táto otázka ešte zreteľnejšie. Lebo my dobre vieme, že aj na tieto osobnosti sa môžeme pozerať aj ako na postavy, ktoré patria histórii. Môžeme sa na nich pozerať ako na vzdelancov, ktorý nám priniesli písmo, kultúru. Ale keď ako kresťania zažneme svetlo Božieho slova, potom vidíme, čo ich prínos znamená v duchovnej rovine. Aký je príspevok sv. Cyrila a Metoda v tom „kupé nášho kresťanstva“? Ten prvý odkaz je jednoznačný: Aby sme rozumeli! Aby sme rozumeli Božiemu slovu. Aby sme rozumeli nielen slovám ako takým, ale rozumeli hlbšiemu významu – ako ma chce všemohúci Boh osloviť, čo mi chce povedať! Toto sú zásadné otázky, ktoré vyplývajú z odkazu sv. Cyrila. Otázky, ktoré musel najprv vyriešiť on sám v sebe a pre seba, aby potom mohol ponúknuť riešenie iným. Za svoj relatívne krátky život (42 rokov) sv. Cyril tieto otázky zodpovedal. Z udalostí jeho života vieme, že mal „našliapnuté“ na sľubnú kariéru, ale zriekol sa jej."

Následne Jozef Šimonovič predniesol niekoľko úryvkov z Proglasu v slovenčine a staroslovenčine. Pamiatku svätých solúnskych bratov si prítomní uctili kladením vencov pred pomníkom sv. Cyrila a sv. Metoda.

V univerzálnej Cirkvi sa spomienka na sv. Cyrila a Metoda slávi 14. februára. V Európe tiež v ten istý deň ako sviatok jej sv. patrónov. Na Slovensku sa slávi 5. júla ako slávnosť jeho vierozvestcov.

TK KBS informovala Daniela Suchá( TK KBS,su, rp; rp ) 20200217016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020