[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 09. 05. 2021   Meniny má Roland       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynie 99 rokov od vysvätenia biskupov Kmeťka, Blahu a Vojtaššáka
P:3, 12. 02. 2020 13:01, DOMBratislava 12. februára (TK KBS) Vo štvrtok 13. feruára 2020 si pripomenieme 99 rokov od chvíle, keď boli v Nitre vysvätení prví traja slovenskí biskupi. Karol Kmeťko, Marián Blaha a Ján Vojtaššák. Boli biskupmi pre Nitriansku, Banskobystrickú a Spišskú diecézu. Obrady biskupskej vysviacky prišiel do Nitry vykonať prvý pápežský nuncius v Československu Clemente Micara.

„Biskupské mitry použité pri konsekrácii vyšili vajnorské katolícke ženy typickými výšivkami. Na mitrách bol latinský nápis Natio Slovaca episcopum Slovacum - národ slovenský biskupom slovenským a tiež staroslovienský nápis Bud im milosť tvoja na nás in viek. Nech je milosť tvoja nad nami, teraz i naveky a tieto slová požehnania sa dobovo chápali ako požehnanie vierozvestcov svätého Cyrila a Metoda slovenskému národu. A biskupi tým chceli nadviazať na starú cyrilometodskú tradíciu," uviedol vlani cirkevný historik a farár v Selciach Gabriel Brendza. Mikuláš Schneider-Trnavský zložil na túto príležitosť omšu s názvom Hviezda ranná. Odkaz tejto biskupskej vysviacky prvých troch slovenských biskupov je aktuálny aj dnes. „Sú pre nás odkazom, že naša svätá cirkev je apoštolská, že biskupi sú nástupcami apoštolov, že prinášajú apoštolskú náuku a že ísť s biskupom a so Svätým Otcom znamená, ísť s cirkvou a žiť tak svoju kresťanskú katolícku vieru," spomína historik Brendza.

Na slávnosti boli prítomní vtedajší štátni predstavitelia, zástupcovia kultúrnych a spoločenských organizácií z celej republiky. Sté výročie tejto udalosti si o rok cirkevní predstavitelia pripomenú opäť v Nitre.

Zdroje: Archív TK KBS / Rádio LUMEN( TK KBS, tk, rl; ml ) 20200212016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]