TK KBS

Dnes je piatok 10. 07. 2020   Meniny má Amália       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charity z 8 krajín vrátane Slovenska upozorňujú na zotročovanie detí
P:3, 08. 02. 2020 18:47, ZAHRím 8. februára (RV) Katolícke Charity z ôsmich krajín Blízkeho východu a Európy, medzi ktorými figuruje aj Slovensko, zverejnili správu o svetovej situácii v súvislosti so zotročovaním detí. „Ide o neviditeľný a veľmi znepokojivý fenomén“, ktorý nie je trestaný, uvádza sa v správe. Rozsiahly dokument má mobilizovať verejnú mienku i vlády krajín.

Až 13 miliónov detí je vo svete obeťami obchodovania s ľuďmi, uvádza oficiálne údaje OSN správa vypracovaná charitami z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Francúzska, Jordánska, Libanonu, Kosova, Slovenska a Ukrajiny. V roku 2016 bolo za obete obchodovania s ľuďmi oficiálne uznaných len 24 tisíc osôb vrátane dospelých a detí. Príčinou tohto rozdielu je aj „nedostatočná formácia osôb zodpovedných za nadviazanie kontaktu s obeťami a absencia osobitného mechanizmu na identifikovanie a nasmerovanie detí, ktoré sú obeťami tohto fenoménu“, uvádza dokument.

Problém zotročovania detí súvisí s „množením konfliktov, krízami spojenými so životným prostredím, sociálnou a ekonomickou nestabilitou v niektorých krajinách“, koreňom je tiež „migrácia obyvateľstva, ktorá robí deti zraniteľnejšími“.

Hlavnými obeťami vykorisťovania sú dievčatká určené predčasne na vydaj kvôli chudobe, deti nútené pracovať, žobrať či páchať trestné činy kvôli živobytiu, ale aj deti určené na predaj, sexuálne vykorisťované deti a detskí vojaci. „Ešte zraniteľnejšími sú tie deti, ktoré nie sú zaregistrované na občianskych úradoch a teda nemajú prístup k zdravotným službám či vzdelaniu a sú tak neviditeľné“. Mnoho detí neidentifikovaných ako obete obchodovania je „dvojnásobne potrestaných“, keďže „autority i verejná mienka ich považujú za nelegálnych migrantov, opätovných páchateľov či obete kultúrnych praktík, osobitne pokiaľ ide o deti patriace k diskriminovaným menšinám“, uvádza správa.( TK KBS, RV zk; ml ) 20200208011   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020