TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Barbarin: Nikdy som nikoho nekryl, ale mal som byť ráznejší
P:3, 07. 02. 2020 11:21, ZAHFrancúzsko 7. februára (RV) Ako občan som bol rehabilitovaný, ale vo verejnej mienke som zapísaný ako ten, kto neinformoval výmer spravodlivosti o týchto strašných zločinoch a možno ich dokonca retušoval, hovorí kardinál Fhilippe Barbarin v prvom rozhovore po troch rokoch mediálnej odmlky.

Predposledný januárový deň apelačný súd prijal jeho odvolanie proti verdiktu súdu prvej inštitúcie, ktorý ho odsúdil za vinného z neoznámenia skutočnosti o sexuálnom zneužívaní maloletých, ktorého sa v minulosti dopustil jeden z kňazov jeho arcidiecézy.

"Predovšetkým by som chcel povedať, ako ma tieto štyri roky zmenili," hovorí kardinál Barbarin a cituje slová jednej z obete zneužívania, ktoré podľa jeho slov vystihujú celú drámu: "Áno, on je vláčený bahnom tri, štyri roky. Ale uvedomujeme si, že my trpíme už tridsať, štyridsať rokov?" Lyonský arcibiskup rekapituluje fakty a pripomína, že vždy konal bezodkladne a riadil sa platnými normami a postupmi.

Dôrazne odmieta obvinenia z akéhokoľvek krytia, zároveň však priznáva, že boli chvíle, kedy mal byť ráznejší. Priznávam, že sa dopustil chyby, keď sa dozvedel o prípadoch zneužívania zo strany Bernarda Preynata. Usúdil totiž, že ide o prípady vyriešené jeho predchodcami a v prvej chvíli sa uspokojil s uistením, že od posledného napomenutia sa tento kňaz ďalších deliktov nedopustil.

Kardinál Barbarin odmieta zvaľovanie viny na svojich predchodcov, kardinálov Decourtraya a Billa. Konali podľa svojho najlepšie presvedčenia a podľa mentality svojej doby, tak ako my reagujeme v rámci dnešnej, zdôrazňuje. Pripomína, ako veľmi sa zmenil pohľad na sexuálne delikty voči maloletým v priebehu posledných desaťročí. Dokladá to príbeh spisovateľa Gabriela Matzneffa, ktorý sa nikdy netajil svojou inklináciou k pedofílii a vo svojich textoch opisuje sexuálne vzťahy s deťmi.

Tento muž bol ešte v roku 2013 ocenený za literatúru (cena Renaudot). Až žaloba jednej z obetí, znásilňovanej v 14 rokoch, viedla v januári Parížsku prokuratúru k začatiu vyšetrovania. Nikto však nenapadlo pripisovať vinu editorovi, poznamenáva kardinál. Zároveň poukazuje na to, že jeho kauza a všetky ďalšie prípady, ktoré vyšli najavo v cirkvi, viedli k prebudeniu všeobecného povedomia o vážnosti týchto deliktov a veria, že napomôžu k vykoreneniu tohto zla i v ďalších oblastiach života spoločnosti.

Pokiaľ ide o vlastnú budúcnosť, ktorú zložil do rúk pápeža Františka, kardinál Barbarin dodáva: "Budem pripravený slúžiť kdekoľvek, kde sa to odo mňa bude žiadať: prijímať pútnikov na pútnickom mieste, kázať na duchovných cvičeniach, učiť na Madagaskare, čo je krajina, ktorú mám veľmi rád. Čakám na pápežove rozhodnutie."( TK KBS, rv cz, job; ml ) 20200207019   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020