TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chorých si u nás pripomenú v nemocniciach i v kostoloch
P:3, 10. 02. 2020 10:14, DOMBratislava 10. februára (TK KBS) Svetový deň chorých, ktorý budeme sláviť v utorok 11. februára, pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi. Každoročne pri príležitosti tohto dňa je pozornosť zameraná aj na návštevu nemocníc, kde sa budú slúžiť sväté omše za chorých, lekárov, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál.

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ navštívi počas Svetového dňa chorých Hospic sv. Kozmu a Damiána v Prešove, ktorý spravujú sestry z Kongregácie služobníc Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Spolu s chorými a starými ľuďmi sa bude o 14:30 modliť posvätný ruženec a následne aj Korunku Božieho milosrdenstva, uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha – Milosrdní bratia pozýva veriacich do Kostola Návštevy Panny Márie na Námestí SNP v Bratislave na svätú omšu pri príležitosti Svetového dňa chorých. Uskutoční sa 11. februára 2020 a hlavným celebrantom bude Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Svätá omša sa zane o 18:30.

Svetový deň chorých sa každoročne slávi od roku 1992, kedy ho ustanovil pápež Ján Pavol II. Tento deň je venovaný trpiacim a nevyliečiteľne chorým ľuďom na celom svete. Katolícka cirkev si v tento deň v liturgickom kalendári pripomína sviatok Panny Márie Lurdskej, slávi výročie jej zjavenia vo francúzskych Lurdoch. Cieľom Svetového dňa chorých a tých, ktorí im slúžia, je vytváranie podmienok pre chorých, aby mohli znášať nevyliečiteľné choroby a čeliť smrti v dôstojných podmienkach.

"Spolupracovníci Univerzitnej nemocnice s poliklinikou milosrdných bratov v Bratislave a Domova sv. Jána z Boha sa venujú chorým a trpiacim ľuďom, čo je v súlade s charizmou hospitality sv. Jána z Boha," hovorí Andrea Eliášová.

Svetový deň chorých si v Žilinskej diecéze pripomenú vo viacerých farnostiach, no najmä prostredníctvom duchovných správ nemocníc. Duchovný správca v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici František Galvánek spolu s pacientmi a zdravotníckym personálom sa už niekoľko rokov počas týždňa, kedy sa slávi Svetový deň chorých, modlia novénu k Panne Márii Lurdskej a v ten deň slávia svätú omšu.

Svätú omšu spolu s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých bude sláviť aj Miloš Hlucháň, duchovný správca Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Pravidelná ranná bohoslužba s príhovorom o posolstve Svätého Otca Františka k Svetovému dňu chorých bude náplňou slávenia, ktoré bude viesť nemocničný duchovný vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline Ivan Špánik.

Kvôli karanténe sú návštevy v Univerzitnej nemocnici v Martine zakázané, preto bude kňaz duchovnej správy nemocnice Juraj Jendrejovský  počas Svetového dňa chorých ponúkať sviatosť zmierenia a pomazania chorých, informoval hovorcca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Svetový deň chorých  bude slávený v nemocničných kaplnkách na území Rožňavskej diecézy a vo farnostiach svätými omšami a bude vysluhovaná chorým a starým ľuďom sviatosť pomazania chorých, uviedla Mária Červená zo sekretariátu rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika.( TK KBS, tk, ml; pz ) 20200207012   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020