[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Velehrad privítal Českú a Slovenskú provinciu Spoločnosti Ježišovej
P:3, 06. 02. 2020 13:05, ZAHVelehrad 6. februára (TK KBS) Do obce Velehrad,  na južnej Morave, ktoré je miestom s bohatou cyrilo-metodskou tradíciou smerujú stáročia kroky mnohých pútnikov z Čiech, Moravy, ale aj zo Slovenka, aby sa tu duchovne obnovili a načerpali. Velehrad je aj miesto, ktorá spája ľudí. V dňoch od 3. do 5. februára sa Velehrad stal miestom stretnutia 73 jezuitov z Českej a Slovenskej provincie.

Toto stretnutie bolo prvé oficiálne pre jezuitov z oboch provincií keďže sa začal procese ich vzájomného spájania. Cieľom stretnutia bolo lepšie sa poznať, ale taktiež prehĺbiť vlastnú identitu nás jezuitov, odkrývať spoločné korene a posilniť vzájomnú jednotu. Dialo sa to cez modlitbu, spoločné zdieľania a bratské rozhovory.

"Zúčastnení jezuiti mali príležitosť bližšie sa poznávať, a spoločne prosili o to aby Pán Boh požehnával tento proces a dával poznávať kam nás on sám pozýva, aby sme boli v tomto svete soľou zeme a svetlom sveta, keďže toto bol biblický text z Matúšovho evanjelia, ktorý nás počas stretnutia sprevádzal," informuje web jezuiti.sk.

Program moderovali jezuiti z Bruselu P. Franck Janin, prezident jezuitskej konferencie európskych provinciálov, a jeho sekretár José de Pablo.

Okrem tohto stretnutia už niekoľko rokov v Ružomberku funguje spoločný noviciát pre obe provincie, taktiež mladí jezuiti vo formácii sa každoročne stretávajú na spoločných formačných stretnutiach, traja slovenskí jezuiti pôsobia v českej provincii a jeden český spolubrat na Slovensku. Taktiež sme jezuiti a provincie, ktoré historicky a aj jazykovo máme k sebe veľmi blízko, mali sme spoločnú provinciu v minulosti, no od roku 1993 vznikli dve samostatné provincie.

"V posledných rokoch ako dobre vieme klesá počet povolaní a tomuto fenoménu sa nevyhli ani naše provincie. Toto začaté zjednocovanie by nám malo pomôcť zjednotiť sily a schopnosti, aby sme spoločne lepšie žili naše poslanie medzi ľuďmi, ku ktorým sme posielaní v Čechách a na Slovensku," uvádza web jezuiti.sk.

Celé stretnutie vyvrcholilo ďakovnou svätou omšou v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie a Svätých Cyrila a Metoda, ktorú celebroval český provinciál Petr Přádka SJ a pri ktorej všetci školastici obnovili svoje sľuby.

Začatý proces bude pokračovať prácou Komisie pre spájanie oboch provincií.

Zdroj: jezuiti.sk / Peter Buša SJ, Jaroslav Šofranko SJ

( TK KBS, jez; ml ) 20200206026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]