[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poľský arcibiskup prosí o podporu, Jána Pavla II. chcú za učiteľa Cirkvi
P:3, 05. 02. 2020 14:15, ZAH

Poľsko 5. februára (E-kai) „Dvadsaťsedem rokov pontifikátu pápeža Jána Pavla II. malo pre Cirkev a svet prelomový význam, tak v kontexte jeho učenia, ako aj v kontexte sociálneho vplyvu,“ napísal arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska a podpredseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v liste biskupom celého sveta, v ktorom požiadal o podporu iniciatívy vyhlásenia sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi. Okrem toho ich požiadal aj o podporu iniciatívy, aby sa poľský pápež stal spolupatrónom Európy.

Ešte v roku 2019 predseda poľského episkopátu požiadal v mene veriacich a pastierov Katolíckej cirkvi v Poľsku pápeža Františka, aby vyhlásil sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi a spolupatróna Európy. V liste biskupom sveta arcibiskup Gądecki zdôraznil, koľko sv. Ján Pavol II. urobil pre Európu a svet. Uviedol, že pápež z Poľska do istej miery obnovil svoju zabudnutú časť Európy za „železnou oponou“.

„Päťdesiat rokov sovietskej nadvlády v strednej a východnej Európe znamenalo, že až donedávna bola v mentalite mnohých ľudí Európa iba Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a škandinávske krajiny. Dá sa povedať, že Ján Pavol II. vytrhol polovicu Európy z neexistencie, veľké a nádherné dedičstvo s rovnakými kultúrnymi koreňmi, kresťanskými koreňmi,“ čítame v liste biskupom sveta.

Arcibiskup Stanisław Gądecki si všimol, že duchovný a intelektuálny svet Karola Wojtyłu sa vyznačuje obratným zmierením tradície a novosti.

„Dedičstvo pápeža Wojtyłu je bohatou, mnohostrannou a tvorivou syntézou mnohých ľudských ciest myslenia, ale založených na Zjavení a verných depozitu viery. Zložitá rovnováha Karola Wojtyłu medzi tradíciou a modernitou priniesla závan čerstvosti do života Cirkvi a prostredníctvom nej do univerzálnych priestorov všeobecne chápanej kultúry, politiky a vedy,“ píše sa v liste.

Na konci listu pozval predseda poľského episkopátu všetkých do Ríma, kde v nedeľu 17. mája bude slávnostná svätá omša pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., ktorú bude celebrovať pápež František (Zdroje: E-kai / Katolícke noviny).

( TK KBS, ekai, kn; ml ) 20200205029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]