TK KBS

Dnes je utorok 22. 09. 2020   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poľský arcibiskup prosí o podporu, Jána Pavla II. chcú za učiteľa Cirkvi
P:3, 05. 02. 2020 14:15, ZAHPoľsko 5. februára (E-kai) „Dvadsaťsedem rokov pontifikátu pápeža Jána Pavla II. malo pre Cirkev a svet prelomový význam, tak v kontexte jeho učenia, ako aj v kontexte sociálneho vplyvu,“ napísal arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska a podpredseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v liste biskupom celého sveta, v ktorom požiadal o podporu iniciatívy vyhlásenia sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi. Okrem toho ich požiadal aj o podporu iniciatívy, aby sa poľský pápež stal spolupatrónom Európy.

Ešte v roku 2019 predseda poľského episkopátu požiadal v mene veriacich a pastierov Katolíckej cirkvi v Poľsku pápeža Františka, aby vyhlásil sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi a spolupatróna Európy. V liste biskupom sveta arcibiskup Gądecki zdôraznil, koľko sv. Ján Pavol II. urobil pre Európu a svet. Uviedol, že pápež z Poľska do istej miery obnovil svoju zabudnutú časť Európy za „železnou oponou“.

„Päťdesiat rokov sovietskej nadvlády v strednej a východnej Európe znamenalo, že až donedávna bola v mentalite mnohých ľudí Európa iba Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a škandinávske krajiny. Dá sa povedať, že Ján Pavol II. vytrhol polovicu Európy z neexistencie, veľké a nádherné dedičstvo s rovnakými kultúrnymi koreňmi, kresťanskými koreňmi,“ čítame v liste biskupom sveta.

Arcibiskup Stanisław Gądecki si všimol, že duchovný a intelektuálny svet Karola Wojtyłu sa vyznačuje obratným zmierením tradície a novosti.

„Dedičstvo pápeža Wojtyłu je bohatou, mnohostrannou a tvorivou syntézou mnohých ľudských ciest myslenia, ale založených na Zjavení a verných depozitu viery. Zložitá rovnováha Karola Wojtyłu medzi tradíciou a modernitou priniesla závan čerstvosti do života Cirkvi a prostredníctvom nej do univerzálnych priestorov všeobecne chápanej kultúry, politiky a vedy,“ píše sa v liste.

Na konci listu pozval predseda poľského episkopátu všetkých do Ríma, kde v nedeľu 17. mája bude slávnostná svätá omša pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., ktorú bude celebrovať pápež František (Zdroje: E-kai / Katolícke noviny).( TK KBS, ekai, kn; ml ) 20200205029   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020