TK KBS

Dnes je utorok 22. 09. 2020   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovo medzi nami prináša duchovnú obnovu s pápežským kazateľom
P:3, 05. 02. 2020 12:49, DOMBratislava 5. februára (TK KBS) Februárové Slovo medzi nami prináša duchovnú obnovu s pápežským kazateľom pátrom Ranierom Cantalamessom, OFMCap. o svätej Matke Terézii z Kalkaty, ale aj rozprávanie redemptoristu a laického misionára o misiách v Keni či predstavenie novej rubriky spojenej s Rokom Božieho slova.

Vydavateľ americkej verzie časopisu Jeff Smith uvádza malú duchovnú obnovu s pápežským kazateľom pátrom Ranierom Cantalamessom, OFMCap. o svätej Matke Terézii z Kalkaty a čitateľov upozorňuje, aby si jeho alebo Matku Teréziu nepoložili na akýsi piedestál, ale vnímali ich skôr ako svojich spolupútnikov na ceste k Ježišovi. Editor slovenského vydania Lukáš Vaník píše, že by sme mali myslieť na to, čo chce od nás Boh teraz, čo kvôli nemu môžeme vykonať s väčšou radosťou a láskou, čo sú naše „špendlíky“, ktorými môžeme zachraňovať duše rovnako účinne ako misionár v ďalekých krajinách.

V prvom texte februárového čísla sa Ranier Cantalamessa, OFMCap. pýta, či poznáme živého Ježiša a na citátoch Matky Terézie ukazuje, že pre ňu nebol niečím abstraktným, súborom dogiem a právd viery alebo len spomienkou na osobu, ktorá žila v inom čase. Bol pre ňu skutočnou, živou osobou, kýmsi, na koho môžeme hľadieť vo svojom srdci a komu dovoľujeme hľadieť na nás. Názov ďalšieho textu – Vytrvať v modlitbe počas temnoty – predznamenáva dnes už známe fakty zo života Matky Terézie. Od istého obdobia o svojej „temnej noci duše“ už takmer nehovorila; nebolo to preto, že by sa táto jej noc skončila, ale preto, lebo sa s ňou naučila žiť. Nielenže ju prijala, ale vnímala aj to, akú mimoriadnu milosť jej prináša. O tom, ktoré slovo bolo pre sväticu kľúčové, hovorí ďalší článok. Bolo to Kristovo zvolanie „žíznim“ (lat. sitio) na kríži. V každej kaplnke Misionárok lásky je toto slovo napísané vedľa kríža stojaceho na oltári.

V druhej časti februárového čísla nájdu čitatelia Slova medzi nami text Patty Whelpleyovej o dominovom efekte mužských katolíckych skupín. Jeden z jej členov hovorí, ako ho zmenilo, že bol v spoločnosti dobrých mužov – stal sa lepším a zosilnela tak aj jeho farnosť. Alisha Ritchieová v ďalšom texte opisuje, ako ju, vtedy dvanásťročnú, po odchode svojej staršej sestry Michelle z domu trápila osamelosť a beznádej. Naučila sa však hlbšie závisieť od Boha, nastúpila na cestu praktickej a každodennej závislosti od Pána, ktorý sa stal jej novým najdôvernejším spoločníkom. Mark Hart sa vo svojom článku Stretnúť sa v i-svete pýta, ako dokážeme zostať skutočne prítomní jedni pre druhých a pre Pána vo svete presýtenom technikou.

Kľúčom k dobrým vzťahom v rodine je totiž prítomnosť; tá je rovnako kľúčom k nášmu vzťahu s Bohom. Bohumír Živčák, laický misionár spolupracujúci s redemptoristami, a páter Rastislav Dluhý, ktorý je členom komunity redemptoristov na Litve, rozprávajú o svojich misiách v Keni, na ktorých sa zúčastnili v októbri minulého roku. Keďže na Slovensku sa nedávno začal Rok Božieho slova, táto téma bude prítomná aj na stránkach časopisu – Marián Kováčik na úvod novej rubriky vysvetľuje, že pôjde o motiváciu čitateľov, aby Sväté písmo znovu zobrali do rúk nielen pre nedeľné čítania, ale pre hlbšie poznanie toho, čo nám chce milovaný Boh povedať ako svojim milovaným deťom.

Časopis Slovo medzi nami vychádza 10-krát ročne a okrem aktuálnych tém v oblasti kresťanskej viery a kresťanského života prináša meditácie k liturgickým textom na každý deň. Objednať si ho možno na emailovej adrese predplatne@smn.sk.

Vydavateľstvo Slovo medzi nami, ktoré založila Kongregácia najsvätejšieho Vykupiteľa v roku 1999, ponúka kvalitnú kresťanskú literatúru z pera významných súčasných autorov ako Scott Hahn, Karl Keating, John Eldredge, Robert Barron, Gregorz Ryś, Henri Nouwen, Neal Lozano, Carlo Maria Martini, Vitorio Messori, Jim MacMannus, Patrick Madrid, Katrina Zeno, Carl Anderson, Adam Szustak a ďalší. Vydavateľstvo hľadá tituly, ktoré sa dotýkajú právd viery a dôležitých otázok života novým pútavým a hlbokým spôsobom. Od roku 1999 vydáva slovenskú verziu amerického časopisu Slovo medzi nami (Word Among Us).( TK KBS, agu; ml ) 20200205025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020