[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťanka Bibiová: Som vďačná pápežovi Benediktovi i Františkovi
P:3, 05. 02. 2020 12:05, ZAH

Kanada 5. januára (RV) "Všetkým, ktorí boli obvinení z rúhania a sú doteraz uväznení." Toto venovanie čítame na prvých stranách knihy, ktorá prináša príbeh pakistanskej kresťanky Asie Bibiovej, nespravodlivo obvinenej z blasfémie v roku 2009 a odsúdenej na smrť. Kniha Enfin Libre! - Konečne slobodná (Editions du Rocher) - vznikla po jej prepustení z pakistanského väzenia a príchode do kanadského exilu v máji minulého roka.

O Ásiinom osude rozpráva francúzska novinárka Anne Isabelle Tollet, ktorá bojovala za prepustenie tejto negramotnej pakistanskej roľníčky už predchádzajúcou knihou s názvom "Rúhačka odsúdená na smrť za dúšok vody", ktorá vyšla aj v českom jazyku (Fragment, 2012). Obžaloba z rúhania totiž skutočne spočívala v údajnom znesvätení vody, ktorej sa Asia mala napiť s moslimskými dedinčankami pri práci na poli.

Kniha do podrobnosti opisuje Asiin život vo väzení, ale tiež útechu z viery, ktorá ju nikdy neopustila. "Viem, že som sa napriek svojej vôli stala obeťou fanatizmu. Ľudia sa ma často pýtajú, prečo a ako som na celom svete dosiahla taký ohlas? Zabúdajú, že je to vďaka pápežom," zdôrazňuje s uznaním v kapitole s názvom "Pápeži" a venovanej úlohe Benedikta XVI. a Františka, ktorí ustavične podporovali túto kresťanku, z ktorej sa stal symbol prenasledovania kresťanov v Pakistane a islamskom svete vôbec.

"Keď som sa raz jedného dňa dozvedela, že Benedikt XVI. vie, kto som, chvela som sa na celom tele. Svätý Otec na mňa myslí a modlí sa za mňa. Zvažovala som, či si zaslúžim toľko pocty a pozornosť. A som o tom presvedčená i naďalej, pretože aj pápeža Františka sa moja situácia dotkla. Som dcérou vidieka a vo svete je predsa toľko trpiacich ľudí. V ten večer som po prvýkrát zaspávala s hrejivým pocitom pri srdci." Znamením výnimočného púta vedúceho k bom pápežom sa stal ruženec, ktorý väznenej matke poslal pápež František.

Práve mariánsku modlitbu Asia Bibiová považuje za štít, vďaka ktorému duchovne odolávala vyhrážkam, zosmiešňovaniu, urážkam a ponižovaniu. "Nikdy som sa nerúhala, ale islamskí fanatici ma použili, aby v mojej krajine rozsievali hrôzu. Ako som si mohla predstaviť, že sa v 54 rokoch stanem symbolom svetového boja proti náboženskému extrémizmu, hoci som obyčajna dedinčanka?," pýta sa pakistanská žena a zamýšľa sa nad zmyslom svojho utrpenia:

"Keď ma mulláh z našej obce verejne obvinil, odmietla som zaprieť svoju vieru, hoci by to znamenalo okamžité oslobodenie. Dlhý čas som sa potom pýtala, prečo mi Boh dáva takéto trápenie. V cele, na hlinenej podlahe, som uprosred zúfalstva a beznádeje pochopila, že je to možno skúška, ktorú mi posiela Boh."

V Kanade žije Asia na utajenom mieste, kde sa opäť stretla s rodinou a po prvýkrát v živote videla sneh. Učí sa po anglicky a je hrdá na svoju dcéru, ktorá sa kvôli matkinej skúsenosti a jej tvrdému zápasu za spravodlivosť rozhodla pre štúdium práva. Rodina v knihe vyslovuje vďaku Salmánovi Tasírovi, bývalému moslimskému guvernérovi pakistanskej provincie Pandžáb a katolíckemu politikovi Šahbázovi Bhattímu, bývalému pakistanskému ministrovi pre práva menšín, ktorý zaplatili za obhajobu Asie životom.

( TK KBS, rv, jag; ml ) 20200205024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]