[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dišputy pod hradom boli na tému "Sexuálne zneužívanie v cirkvi"
P:3, 05. 02. 2020 10:00, DOM

Nitra 5. januára (TK KBS) V rámci cyklu pod názvom „Dišputy pod hradom“, ktorý od roku 2018 takmer pravidelne raz za mesiac usporadúva Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre, sa 4. februára 2020 uskutočnil ďalší z diskusných večerov na tému „Sexuálne zneužívanie v cirkvi – prevencia“.

Do "horúceho kresla" v konferenčnej miestnosti Kňazského seminára v Nitre sa posadil Andrej Kačmár, kňaz Košickej arcidiecézy, ktorý je vicerektorom Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach, je absolventom kurzu na ochranu maloletých na Pápežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme, sudcom Metropolitného tribunálu v Košiciach, tajomníkom Komisie pre prípady sexuálneho zneužívania klerikmi KBS a súčasne riaditeľom Centra na ochranu maloletých v Košiciach.

Podujal sa na neľahkú úlohu, otvorene diskutovať s prítomnými účastníkmi diskusného večera z radov seminaristov, kňazov, rehoľníkov, či laickej verejnosti na pálčivú tému, akou je sexuálne zneužívanie v cirkvi a prevencia pred takýmto konaním.

Prítomných veľmi otvorene informoval o procesoch, ktoré katolícka Cirkev realizuje v súvislosti s týmito skutkami na celom svete, vrátane Slovenska, ako aj s postupmi a zásadami, ktoré sú prijímané v záujme prevencie pred takýmto konaním a ochranou maloletých, ktorí sú najčastejšími obeťami tohoto druhu konania.

V závere diskusie prišiel rad aj na otázky účastníkov, diskusného večera a spoločne s hosťom v horúcom kresle sa snažili nájsť odpovede na otázky súvisiace s pálčivou tému.

Usporiadanie diskusie na túto tému svedčilo o tom, že aj Nitrianska diecéza pozorne vníma túto problematiku a je pripravená postupovať v súlade s normami a usmerneniami Katolíckej cirkvi v záujme prevencie a ochrany maloletých pred konaním takéhoto charakteru.

Diskusné večery v Nitre nazvané „Dišputy pod hradom“ majú za cieľ vytvoriť priestor pre verejnosť pre komunikovanie na rôzne aktuálne témy súvisiace so životom Cirkvi a veriacich v dnešnom svete, čo sa im po viac ako roku úspešne darí, o čom svedčí záujem verejnosti nielen počas posledného diskusného večera, ale aj tých predchádzajúcich.

Organizátori sa preto tešia na ďalšie pokračovanie a už teraz pozývajú diskusiechtivú verejnosť na ďalšiu dišputu, ktorá sa uskutoční 10. marca 2020.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu; ml ) 20200205018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus