[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvé kroky k Svetovým dňom mládeže v Lisabone a štatistika Panamy
P:3, 31. 01. 2020 07:45, ZAHPortugalsko 31. januára (RV) Svetové dni mládeže po vlaňajšej panamskej etape mieria do Portugalska a tamojší organizátori podnikajú prvé prípravné kroky. V apríli do Fatimy priputujú symboly tychto celosvetových stretnutí mladých ľudí - drevený kríž a mariánska ikona, informoval organizačný výbor. V portugalskom meste Coimbře sa v týchto dňoch konalo prvé organizačné stretnutie, na ktorej sa zúčastnil aj João Chagas, vedúci sekcie pre mládež vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život.

"Portugalsko je zo svojej podstaty veľmi otvorená krajina," hovorí brazílsky kňaz. "Nehľadí na seba, ale mimo svoje územie. I z toho dôvodu dôvodu sa na budúcich Svetových dňoch mládeže očakáva vysoká účasť mladých ľudí nielen z Európy, ale z celého sveta." Stretnutie v roku 202, ktorého presný termín ešte nebol zverejnený, sa tak pre miestnu cirkev stane "novým momentom otvorenosti voči svetu a opätovným odkrytím všeobecného povolania cirkvi," pokračuje Chagas, ktorý zároveň oznámil, že v apríli bude prípravné stretnutie zo zástupcami biskupských konferencií z celého sveta. "Vyhodnotíme na ňom Svetové dni mládeže v Paname a Biskupskú synodu o mládeže z roku 2018," uviedol zástupca vatikánskeho dikastéria.

Panamská arcidiecéza v utorok zverejnila štatistické údaje o nákladoch a účasti na vlaňajších januárových Svetových dňoch mládeže, ktoré spracovala nezávisla firma. Vyplýva z nich, že túto udalosť sledovalo na sociálnych sieťach takmer 46 miliónov ľudí. Podľa Štatistického úradu Panamskej republiky vstúpilo v januári 2019 do tejto latinskoamerickej krajiny 264 tisíc návštevníkov. Z toho 117 tisíc ako prihlásení účastníci Svetových dní a necelých 90 tisíc (87 445) ako pútnici. Záverečná svätá omša, ktorú pápež František slávil 24. januára 2019, zhromaždila 700 tisíc ľudí, čo je najväčší počet osôb, ktorý zaznamenala táto štvormiliónová krajina.

Svetové dni mládeže stáli miestnu cirkev necelých 21 miliónov dolárov, pričom správa poznamenáva, že organizujúca nadácia nedostala žiadny finančná príspevok od panamského štátu. Panamská republika sa však postarala o prípravu priestorov, na ktorých sa Svetové dni mládeže konali. Všetky náklady pokryli sami pútnici (zo 73 %), darcovia, sponzori, fond solidarity a ďalšie zdroje. Organizátori hospodárili s prebytkom 300 tisíc dolárov, ktoré budú odovzdané Panamskej arcidiecéze na diela, ktoré budú pripomínať svetové stretnutia.

Panamský arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta pri prezentácii štatistickej správy vyhlásil, že "projekt Svetových dní mládeže mal ciele, ktoré sa stopercentne naplnili. Tieto ciele ale nikdy neboli ekonomické, ale skôr sociálne a pastoračné: prispieť k rastu ľudských a kresťanských hodnôt v mladých ľuďoch a poukázať na ušľachtilosť panamského národa a jeho krajine," zdôraznil a poďakoval všetkým za nezištnú prácu, lásku k cirkvi a vlasti. "Keby sme spočívali všetky mediálne príspevky, hodiny a hodiny práce väzňov, ktoré postavili spovedelnice, alebo nezainteresovanú prácu tisícok dobrovoľníkov, dospeli sme k závratným číslam," uzavrel arcibiskup Ulloa.

Dobrú organizačnú prácu potvrdila aj ďalšia štatistika - 96 % z takmer 14 tisíc opýtaných pútnikov (13 751) označila organizáciu za veľmi dobrú. Tri percentá ju považovala za normálnu a iba jedno percento za zlú. Na panamských Svetových dňoch mládeže bolo 24 kardinálov, 341 biskupov, 3 924 kňazov, 3 916 novinárov a viac ako 500 pútnikov so zdravotným postihnutm. Pocházali zo 140 krajín a hovorili 25 rôznymi jazykmi.

Zdroje: Vatican News / TS ČBK

( TK KBS, rv cz, ts cbk; ml ) 20200131022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]