[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo 12 rokov od nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi
P:3, 30. 01. 2020 10:00, DOM

Bratislava 30. januára (TK KBS) Pred dvanástimi rokmi, 30. januára 2008, dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ.

Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Do Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku teda patria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia.


Na základe metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008 vznikla Rada hierarchov tejto miestnej cirkvi, ktorú tvoria jej biskupi. Je jej zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality.

Jej činnosť sa riadi normami kánonického práva a štatútom, ktorý schválila Svätá stolica. Doteraz sa uskutočnilo 27 riadnych zasadnutí Rady hierarchov.

-----------------------------------------------------------------

Niektoré informácie o Prešovskej archieparchii

Prešovská archieparchia má 117 800 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 163 farností, 316 kňazov, z toho 21 rehoľných, troch diakonov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2019 osem novokňazov. Prešovská archieparchia má 362 chrámov z toho jeden nový, Chrám sv. Jána Pavla II., bol v roku 2019 posvätený v Bystrom.

Súčasťou Prešovskej archieparchie je Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom, ktorý zriadil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ na Svätý a veľký štvrtok 13. apríla 2017. Za prvého humenského vikára vymenoval otca Martina Zlackého, vtedajšieho farára gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom a protopresbytera humenského protopresbyterátu.

Čo sa týka rehoľného života, v archieparchii pôsobia dve mužské rehole – baziliáni a redemptoristi. Aktuálne je spolu v 5 kláštoroch 21 rehoľníkov-kňazov a dvaja rehoľní bratia. V ženských reholiach je 73 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.

Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 76 seminaristov (nielen v seminári, ale aj na štúdiách v zahraničí, na pastoračnej praxi...), z toho Prešovská archieparchia 48 seminaristov. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 312 študentov, z toho 182 v dennej forme a 130 v externej forme štúdia.

V Prešove sídli aj redakcia oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník. V roku 2019, konkrétne 14. februára, oslávil časopis Slovo 50. výročie od začiatku jeho vydávania.

V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v metropole Šariša, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi. Okrem mnohých projektov bola v roku 2018 zriadená prvá farská charita v Okružnej neďaleko Prešova. Koncom minulého roka k nej pribudla ďalšia vo farnosti Prešov-Sekčov.

Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.


Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. V roku 2020 uplynie 25 rokov od ukončenia údajných zjavení na hore Zvir v Litmanovej. Prešovská archieparchia má okrem toho niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest, medzi ktoré patrí aj najstaršie pútnické miesto v Krásnom Brode, z ktorého ikona Presvätej Bohorodičky bola súčasťou modlitieb a duchovného života počas Jubilejného roka 2018. Pri kópii krásnobrodskej Bohorodičky sa modlil aj Svätý Otec František počas audiencie pre gréckokatolíkov v októbri 2018. Slovenská pošta pri príležitosti 200. výročia od vzniku Prešovského biskupstva vydala v edičnom ráde Umenie poštovú známku, ktorej motív tvorila práve ikona z Krásneho Brodu.

V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Pôsobí v nich šesť kňazov.

V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Ponúka online priame prenosy z katedrálneho chrámu a pútnických miest, ktoré sú na dennej báze zaradené aj do vysielania regionálnej televízie TV Zemplín. Logos TV pripravuje každý týždeň Gréckokatolícky magazín, ktorý mapuje dianie v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku aj v zahraničí a je vysielaný v TV Lux, TV Noe a regionálnych TV Zemplín a TV7.


Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie.

TK KBS informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie

-----------------------------------------------------------------

Niektoré informácie o Košickej eparchii

Košická eparchia bola kánonicky zriadená 30. januára 2008, bulou pápeža Benedikta XVI. Qui successimus a podriadená prešovskému metropolitnému stolcu. Eparchia, ako samostatná cirkevnoprávna jednotka, vznikla povýšením Košického apoštolského exarchátu, zriadeného ešte v roku 1997. Hranice Gréckokatolíckej eparchie Košice sa prekrývajú s hranicami Košického samosprávneho kraja.

Všetci gréckokatolíci na území Abova, Zemplína a Spiša boli od konca 18. storočia začlenení do Mukačevskskej eparchie – matky všetkých gréckokatolíckych biskupstiev v Karpatskom oblúku. V roku 1787 sa Košice stali sídlom Košického vikariátu Mukačevskej eparchie, aby sa tak zjednodušila správa biskupstva, ktoré zahŕňalo 13 žúp severovýchodného Uhorska. Prenesenie sídla vikariátu do Prešova a zriadenie Prešovskej eparchie v roku 1818 podriadilo všetkých gréckokatolíkov Abova a Spiša pod správu biskupa v Prešove. Gréckokatolíci na Zemplíne ostali aj naďalej pod správou biskupa v Mukačeve a neskôr niekoľko farností prešlo pod správu novovzniknutej Hajdúdorožskej eparchie. Zmena hraníc v strednej Európe v období pred Druhou svetovou vojnou viedla v roku 1939 k zriadeniu Mukačevskej apoštolskej administratúry na Slovensku. Po definitívnom usporiadaní hraníc v roku 1945 bola táto administratúra rozšírená o ďalšie farnosti. Tie od 21. februára 1997, spolu s gréckokatolíckymi farnosťami Abova a časti Spiša, tvoria jadro vtedy zriadeného Košického apoštolského exarchátu a od roku 2008 aj Košickej eparchie.

Z celkového počtu obyvateľov žijúcich na území Košickej eparchie, tvorí komunita gréckokatolíkov okolo 10%, vyjadrené v číslach podľa sčítania obyvateľov v roku 2011 bol celkový počet obyvateľov v Košickom kraji 791 723, z ktorých sa 75 231 hlásilo ku Gréckokatolíckej cirkvi.

V súčasnosti je Košická eparchia spoločenstvom okolo 80 tisíc gréckokatolíkov žijúcich v 95 farnostiach, 7 protopresbyterátoch, 17 mestách, 440 obciach, o ktorých sa stará celkom 174 kňazov, z ktorých sú 14 rehoľníci a 3 mnísi. Na území eparchie pôsobí v niekoľkých rehoľných domoch aj 35 rehoľných sestier. Na kňazstvo sa pripravuje 26 seminaristov. Bohoslužobný život sa uskutočňuje v 158 chrámoch a niekoľkých farských, školských, nemocničných a iných kaplnkách na území eparchie.

V zriaďovateľskej pôsobnosti Košickej eparchie je 14 škôl a školských zariadení.

Od roku 1997 bolo na území Košickej eparchie zriadených 16 farností, posvätených 26 nových chrámov a 21 nových farských budov. Kláštorný chrám Zostúpenia sv. Ducha v Michalovciach, kde sú uložené ostatky bl. Metoda Dominika Trčku CSsR, bol v roku 2012 povýšený na „baziliku minor.“

Gréckokatolícka eparchia Košice je zasvätená sv. Konštantínovi – Cyrilovi a Metodovi. 

Na území eparchie sa nachádza 7 pútnických miest: Klokočov (Zosnutie Presvätej Bohorodičky), Košice (Narodenie Presvätej Bohorodičky), Michalovce (Zostúpenie sv. Ducha), Sečovce (sv. Cyril a Metod), Trebišov (Kristus Kráľ), Slovinky (sv. veľkomučeník Juraj), Veľké Kapušany (bl. hieromučeník P. P. Gojdič).

Na čele eparchie je vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup, ktorého do tohto úradu uviedol 18. februára 2008 J.E. kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi. Od 20. januára 2020 je popri vladykovi Milanovi Chauturovi CSsR, apoštolským administrátorom sede plena vladyka Cyril Vasiľ SJ, bývalý sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme.

V rámci KBS je vladyka Milan Chautur predsedom Rady pre rodinu a predsedom Rady pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. 

TK KBS informoval Martin Mráz

-----------------------------------------------------------------

Niektoré informácie o Bratislavskej eparchii

Tohtoročné dvanáste výročie zriadenia eparchie si kňazi a rehoľníci žijúci a pôsobiaci v eparchii pripomenú kňazským dňom spojeným s dňom zasväteného života. Dvojdňové formačné a pracovné stretnutie kňazov a rehoľníkov pod vedením vladyku Petra Rusnáka sa bude konať od 3. do 4. februára 2020 v Duchovnom centre sv. Františka Xaverského v Badíne.


Benedikt XVI. zriadil 30. januára 2008 novú gréckokatolícku eparchiu (diecézu) so sídlom v Bratislave. Za prvého bratislavského eparchu (diecézneho biskupa) vymenoval Mons. Petra Rusnáka, dovtedajšieho farára bratislavskej gréckokatolíckej farnosti. 

Mons. Peter Rusnák bol za biskupa vysvätený 16. februára 2008 v Prešove (hlavným svätiteľom bol kardinál Jozef Tomko) a uvedený do úradu bol v Bratislave 9. marca 2008 prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ.


Bratislavská eparchia bola vyčlenená z pôvodnej Prešovskej eparchie a zahŕňa územie západného a stredného Slovenska s rozlohou 34 296 km².

Podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov r. 2011 má Bratislavská eparchia takmer 17.000 veriacich.
Eparchia je rozčlenená na štyri protopresbyteráty (dekanáty): Banská Bystrica, Bratislava-Trnava, Nitra-Trenčín a Žilina.

Eparchia má 15 farností, a to v krajských a okresných mestách.

V súčasnosti v eparchii pôsobí 21 kňazov a dvaja diakoni. Eparchiu tvoria gréckokatolíci v diaspóre, ktorí sa v minulosti prisťahovali z východného Slovenska z dôvodu štúdia, za prácou, rodinou, či z iných dôvodov. Trend migrácie z východného Slovenska trvá naďalej, a to hlavne kvôli pracovným príležitostiam.

Patrónmi eparchie sú apoštoli sv. Peter a Pavol.

Katedrálou je Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného Kríža v Bratislave (na Ondrejskom cintoríne, ul. 29. augusta), v ktorom sa uchovávajú relikvie Kristovho kríža ako aj relikvie sv. Petra a Pavla.



TK KBS informoval Stanislav Gábor


-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, mp, mr, sg; ml ) 20200130009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]